Domowe grzejniki olejowe

Domowe

Zanim sezon grzewczy rozpocznie się w pełni lub do dogrzania niewielkich pomieszczeń często stosujemy grzejniki elektryczne. Jednym z popularnych rodzajów są modele olejowe. Przystępność cenowa czy wygodne sterowanie sprawiają, że sprzęt ten ma wielu zwolenników. (Fot. Beldray)

Nie zawsze i nie w każdych warunkach możliwe jest zastosowanie centralnego ogrzewania. Domki letniskowe często eksploatowane są także wczesną wiosną czy późną jesienią, a brakuje w nich możliwości zastosowania standardowej instalacji grzewczej, do tego dodajmy takie pomieszczenia jak garaże i warsztaty, gdzie ciepło jest potrzebne okresowo, np. podczas wykonywania prac. W tych i każdych innych warunkach doskonale sprawdzi się właśnie grzejnik olejowy.

Cechy grzejników olejowych

Grzejniki olejowe dzięki termostatowi mają precyzyjną regulację temperatury. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Dużą zaletą jest bezgłośna praca, a więc polecane są do sypialni. Nie powodują wysuszania powietrza, co jest korzystne dla układu oddechowego człowieka. Są one również dobrym rozwiązaniem dla alergików. Nie powodują ruchów powietrza, kurzu, a tym samym przemieszczania się alergenów.

Zastosowany w grzejnikach olej ma kilka właściwości, dzięki którym idealnie nadaje się do kumulacji ciepła. Ma wysoką temperaturę wrzenia i dużą pojemność cieplną, znacznie większą niż woda. Oznacza to, że substancja w grzejniku magazynuje dużą ilość ciepła, nie ulegając przy tym wrzeniu. Olej jest podgrzewany przez grzałki i nagrzewa ścianki obudowy, a potem długo utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu, nawet po wyłączeniu z gniazdka. Nie zmniejsza się jego ilość w czasie użytkowania, więc nie musi być uzupełniany. Niestety, także wolno się nagrzewa, dlatego też wybierając grzejniki tego typu, należy pamiętać, że dopiero po kilkunastu minutach nagrzewają się w sposób odczuwalny. Z drugiej strony, gdy są już nagrzane, dłużej utrzymują ciepło, co oznacza większą oszczędność energii.

Domowe-grzejniki-olejowe-3

MPM MUG-21; ADLER AD 7811; CONCEPT RO3309

Konstrukcja grzejnika

Z wyglądu przypominają typowe kaloryfery zbudowane z żeberek, których liczba jest różna w zależności od konkretnego modelu. Od ich liczby zależy powierzchnia grzejna, a więc ilość wytwarzanego ciepła. Są też grzejniki panelowe, ale ich powierzchnia grzejna jest mniejsza. Mogą być one wieszane na ścianie. Tradycyjne grzejniki żeberkowe także wyglądają estetycznie i mogą dobrze uzupełniać aranżację pomieszczenia w stylu vintage. To grzejniki energooszczędne, ponieważ najdłużej oddają ciepło po wyłączeniu zasilania. Nagrzewanie można przyspieszyć, wybierając grzejnik z jak największą liczbą żeberek, a w czasie grzania ustawiając maksymalną moc grzałek. Od liczby żeberek zależy masa, np. 5 żeberek to 7 kg, a 13 żeberek to już masa ok. 14 kg. Urządzenie może mieć konstrukcję z zabudowanym ożebrowaniem, co pozwala uzyskać tzw. efekt komina. W górnej części grzejnika znajdują się otwory. Zimne powietrze z dołu jest nagrzewane, dzięki czemu staje się lżejsze oraz wędruje ku górze. Rozwiązanie takie zapewnia efektywny obieg powietrza i dzięki temu pomieszczenie nagrzewa się szybciej.

Domowe-grzejniki-olejowe-5

Ze względu na znaczną masę praktycznie każdy grzejnik olejowy jest wyposażony w kółka. (Fot. MPM)

Jak dobrać moc grzejnika olejowego?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Potrzebna moc grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Taką mocą dysponują grzejniki olejowe. Grzałki mogą mieć moc od 600 do nawet 3000 W. Dla optymalnego przepływu powietrza nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

Domowe-grzejniki-olejowe-7

CONCEPT RO3311; RAVANSON OH-07; BELDRAY EH0564SSTK

Podstawowe parametry techniczne

Przy wyborze grzejnika olejowego warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych parametrów technicznych. Ich znajomość ułatwi wybór urządzenia dostosowanego do naszych potrzeb:

  • zakres temperatury grzania [°C] – regulowany płynnie w zakresie 15 – 35 °C;
  • moc maksymalna [W] – określona mocą grzałek. Zazwyczaj regulowana jest skokowo za pomocą przełącznika;
  • liczba żeberek – są to poszczególne moduły, z których składa się grzejnik, które w zależności od producenta różnią się kształtem i powierzchnią grzania;
  • masa [kg] –. grzejniki olejowe mają dużą masę, zależną od materiału, z którego wykonano żeberka, i ilości oleju;
  • klasa ochrony – w wypadku grzejnika do łazienki obudowa powinna mieć ochronę przed bryzgami wodnymi IP20;
  • wymiary [cm] – podawane są wysokość, szerokość, długość obudowy z kółkami.

Użyteczne funkcje w grzejnikach

Do najważniejszych funkcji należą przełącznik mocy grzania i termostat do regulacji temperatury. Grzałki mogą być podzielone na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki mechaniczne sekcji grzałki. Od mocy grzałki zależy, jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Termostat utrzymuje temperaturę grzejnika o ustalonej wartości, włączając i wyłączając grzałki. Dokładność termostatu wynosi 2 – 3 °C. W podstawowych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy. Gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Duża bezwładność cieplna oleju powoduje, że termostat będzie się włączał rzadziej, oszczędzając energię. Po wyłączeniu prądu będzie jeszcze oddawał ciepło do momentu, kiedy temperatura oleju i powietrza się zrównają. W niektórych modelach grzejników dostępny jest tryb eko. W przypadku wybrania określonej temperatury urządzenie pracuje do jej uzyskania, a następnie wyłącza się. Temperatura powietrza jest jednak stale monitorowana i gdy spadnie poniżej określonej wartości, grzejnik włącza się ponownie, aby ją utrzymać. Rozwiązanie to zapewnia komfort termiczny użytkownikom oraz gwarantuje mniejsze zużycie energii.

Domowe-grzejniki-olejowe-11

BELDRAY EH1768SSTK; CAMRY CR 7820; GORENJE OR2000M

Sterowanie grzejnikiem

W droższych modelach w obsłudze pomocny będzie wielofunkcyjny wyświetlacz LED do nastawiania parametrów grzania. Zawiera on podświetlone ikony funkcji i wyświetla nastawioną temperaturę. Najlepsze modele mają pilot, który umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę na termostacie, ustala moc grzałki i obsługuje timer. Timer włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, programowany np. w 1-godzinnych odstępach do 12 lub 24 godzin.

Oprócz tego w bardziej zaawansowanych modelach pojawia się obsługa za pomocą aplikacji na telefon. Grzejnik olejowy może być wyposażony w Wi-Fi, które umożliwia zdalną kontrolę urządzenia z praktycznie dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do Internetu. Za pomocą aplikacji możemy zaplanować harmonogram pracy, ustalić timer, regulować temperaturę czy moc lub po prostu wcześniej włączyć urządzenie, żeby pomieszczenie było nagrzane, zanim pojawimy się w domu.

Zastosowane rozwiązania

W domach letniskowych przydatna jest funkcja ochrony przed mrozem – ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C, np. chroniąc instalację wodną przed zamarzaniem. Ze względu na dużą masę do przemieszczania grzejników niezbędne są kółka. Warto sprawdzić, jaką mają konstrukcję. Im bardziej kółka wystają poza obudowę, tym grzejnik będzie stabilniejszy i trudno będzie go przewrócić. Ważny jest także uchwyt w obudowie, który umożliwia przenoszenie grzejnika. W obudowie można schować przewód elektryczny, który zazwyczaj ma długość do 2 m. Nowością są grzejniki z funkcja wentylatora, który szybciej rozprowadzi powietrze, ale większe jest zużycie prądu. Moc silnika wentylatora wynosi ok. 400 W. Można regulować jego prędkość obrotową.

Domowe-grzejniki-olejowe-15

MESKO MS 7806; RAVANSON OH-09

Bezpieczeństwo pracy

Jednym z zabezpieczeń jest wyłącznik termiczny. W razie przegrzania wyłączy się automatycznie zasilanie grzejnika. W niektórych modelach nastąpi także automatyczne wyłączenie grzejnika w razie jego przewrócenia. Grzejnik olejowy skutecznie ogrzewa pomieszczenia nawet o metrażu 40 – 60 m2. Jednak w przypadku największych pomieszczeń niezbędna jest duża moc. Atutem jest energooszczędność urządzenia, które prawie w 100 proc. przekształca energię elektryczną w ciepło. Cena zależna jest od liczby żeberek i wyposażenia.

2023-09-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket