Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką górną

Chłodziarkozamrażarki

Producenci lodówek z zamrażarką umiejscowioną na górze oferują je w wersjach o rozmaitej wysokości i szerokości, a do tego wyposażanych w nowoczesne systemy i funkcje, które nie tylko pozwalają na prawidłowe i dłuższe przechowywanie żywności, ale przede wszystkim są ciche i energooszczędne. (Fot. Sharp)

Lodówka z zamrażarką to wciąż popularny sprzęt, który ma rzeszę zwolenników. Rozmaite gabaryty, a także wzornictwo i kolorystyka, które oferują producenci tego sprzętu sprawia, że niezależnie od potrzeb domowników czy możliwości przestrzennych, każda rodzina znajdzie model na miarę swoich oczekiwań.

Rodzaje lodówek z górną zamrażarką

Obecnie klasyczna lodówka to taka, która łączy w sobie funkcje chłodziarki i zamrażarki. Zwykle mrożenie umiejscowione jest na dole, a chłodzenie w górnych partiach. Obie komory są wyposażone w oddzielne drzwi. W odwrotnej sytuacji, gdy to zamrażalnik zlokalizowany jest wyżej, mamy dwie możliwości funkcjonalne. W pierwszej zamrażalnik jest ukryty wewnątrz lodówki, a całość zamykana jest wspólnymi drzwiami. W drugiej mrożenie zlokalizowane jest w oddzielnej komorze, która zamykana jest osobnymi drzwiami. Początki tego chłodniczego urządzenia wyglądały tak, że zamrażalnik był zlokalizowany na górze. Później konstruktorzy przenieśli go na dół, tłumacząc to większą pojemnością, a co za tym idzie – wysokością. Prawda jest taka, że urządzenie będzie na tyle wygodne, na ile określi to sam użytkownik. Jeśli ma problemy z kręgosłupem albo jest niewielkiego wzrostu, często wybór pada właśnie na taką konstrukcję. Jest ona po prostu bardziej praktyczna.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-3

AMICA FD2015.4X; CONCEPT LFTR4555RDR; MPM MPM-206-CZ-25

Gabaryty i właściwe ustawienie

Chłodziarkozamrażarki z górną z zamrażarką występują zarówno w wersjach wolnostojących, jak i do zabudowy. O ile modele wolnostojące gwarantują większą swobodę ustawienia urządzenia, o tyle zabudowa ma tę zaletę, że urządzenia ukryte są ciągu meblowym, co wpływa na estetykę i aranżację kuchni. Dodatkową zaletą jest wyciszenie ich pracy.

Warto zauważyć, że sprzęt do zabudowy będzie wymagał szczególnej oprawy konstrukcyjnej. Wynika to z norm i bezpośredniej bliskości mebli. Takie urządzenie wymaga dodatkowej wentylacji, którą będzie kratka wentylacyjna, umiejscowiona w dolnym cokole. Nierzadko jest to odbierane przez użytkowników jako zaburzenie aranżacji, niemniej jest potrzebne do prawidłowego działania lodówki w zabudowie.

W wypadku modeli z górną zamrażarką znacznie popularniejsze są konstrukcje wolnostojące, a co za tym idzie, jest ich na rynku zdecydowanie więcej. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróćmy uwagę na gabaryty, jakość wykonania i wzornictwo. To w tej grupie sprzętów kuchennych kolor i kształt będą odgrywały szczególną rolę, ponieważ wolnostojąca lodówka jako pierwsza przyciąga wzrok w kuchni.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-5

Fot. Amica

Jaką wybrać pojemność lodówki?

Pojemność lodówki do niedawna była, obok jej wysokości, jednym z najważniejszych parametrów determinujących wybór modelu. Co więcej, istniało przekonanie, że im większa lodówka, tym lepiej. To prawda, jeśli mamy dużą rodzinę lub po prostu przechowujemy zwykle dużą ilość produktów. W przeciwnym razie pojemna, kilkusetlitrowa lodówka jest po prostu bezużyteczna, ponieważ zajmuje sporo miejsca. Radzimy więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić chłodzonym lub mrożonym produktom. W wypadku dużej rodziny standardowe gabarytowo chłodziarkozamrażarki z górnym zamrażalnikiem sprawdzą się więc doskonale.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-7

AMICA FD2385.4XI; RAVANSON LKK-210RC; TCL TCL RT545GM1220

Pojemność urządzenia a gabaryty

Warto mieć na uwadze, że duże lodówki wymagają nie tylko więcej miejsca, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. W zamian za to dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Duże gabaryty urządzenia chłodniczego niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokość, szerokość etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego coraz częściej są to modele nowoczesne, mimo że obecne dość długo na rynku, to w nowo oferowanych producenci umieszczają wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwia ją przechowywanie produktów.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-9

Systemy których zadaniem jest dłuższe przechowywanie żywności przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii, są równie popularne w modelach wielkogabarytowych, jak i standardowych, a także kompaktowych, w tym w sprzętach chłodniczych z oddzielnym, górnym zamrażalnikiem.

Nowoczesne czynniki chłodnicze

Klasyczny układ chłodzący lodówki składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, czynnika chłodniczego, zwanego fachowo chłodziwem, oraz termostatu. Chłodziwo przechodzi szereg reakcji, a na końcu jest sprężane. Równocześnie ciepłe powietrze oddawane jest do otoczenia. Za pośrednictwem zaworu rozprężone chłodziwo wraca do parownika i cały cykl się powtarza. Ważną częścią układu chłodzącego w chłodziarkozamrażarce jest termostat. Pełni on funkcję strażnika temperatury, aby ta utrzymywała się na właściwym poziomie. W przypadku jej wzrostu zadaniem termostatu jest automatyczne uruchomienie sprężarki, która ją obniży do odpowiedniego poziomu. Niesprawność na którymkolwiek z etapów przechodzenia chłodziwa czy też uszkodzony termostat mogą być przyczyną dużych strat energii i uszkodzenia agregatu.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-11

Fot. Hisense

Kolorowe modele lodówek

Kolorowe lodówki znajdziemy przede wszystkim wśród modeli wolnostojących z wydzielonym górnym zamrażalnikiem. Akcent w kuchni w postaci kolorowej lodówki będzie dobrym zabiegiem, gdy przestrzeń utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Nie chodzi tylko o kolory ścian, ale również frontów zabudowy kuchennej i pozostałych sprzętów, a także dodatków, takich jak firany, zasłony, obrusy i drobne akcesoria. Dotyczy to zarówno kuchni zamkniętych, jak i takich, które są otwarte na inne pomieszczenia lub tworzą z nimi spójną wzorniczo całość. Przestrzenie w stylu skandynawskim cechuje ascetyczna prostota, która jest połączeniem jasnych kolorów (zazwyczaj bieli i szarości) oraz rozmaitych odcieni pasteli, ale też z subtelnymi dodatkami w kolorze czerni, jasnego drewna oraz czerwonej, naturalnej cegły. Ciekawym dodatkiem kolorystycznym będzie kolorowa lodówka wkomponowana również w styl nowoczesny, cechujący się prostymi formami i jednolitością.

Czy warto być odważnym kolorystycznie?

Warto! I należy kierować się zasadą, że przestrzeń kuchenna ma służyć przede wszystkim domownikom. Zastosowanie zbyt wielu kolorów na niewielkiej, zamkniętej powierzchni może powodować chaos, niemniej jeśli to odpowiada użytkownikom, nie ma żadnego uzasadnionego powodu, żeby w ten sposób jej nie wykończyć. Kolorowy akcent w postaci dużej chłodziarkozamrażarki czy też kilka drobnych akcentów, jak ekspres do kawy, czajnik elektryczny lub kuchenne akcesoria, będą wyglądały ciekawie w przestrzeni utrzymanej w stonowanej kolorystyce.

2023-09-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket