Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-3-40

Wolnostojące modele lodówek z górnym zamrażalnikiem producenci oferują zarówno w klasycznych kolorach bieli lub srebra, jak i niestandardowych i przyciągających wzrok wersjach kolorystycznych w stylu retro. (Fot. Amica)

Temperatura chłodzenia i mrożenia

Chłodzenie żywności to innymi słowy obniżanie temperatury w przestrzeni, w której znajdują się produkty. W chłodziarkach stosuje się temperaturę w granicach od 0 do ok. 10 °C. Mrożenie umożliwia dłuższe przechowywanie żywności niż jej chłodzenie. Polega ono na szybkim schłodzeniu produktu do bardzo niskiej temperatury i utrzymaniu jej poniżej -18 °C w czasie całego okresu przechowywania. Mrożenie produktów spożywczych pozwala na ich przechowywanie w zamrażarce nawet przez kilkanaście miesięcy. Proces ten wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-3-43

GORENJE RF3121PW4; AMICA KGC15634S; HISENSE RT267D4AWF

Nie wszystko można zamrażać

Warto wiedzieć, że zimno lodówki czy zamrażarki, co prawda, jest niezbędne w gospodarstwach domowych, niemniej nie jest wskazane dla pewnych grup warzyw i owoców. Przykładem warzyw szybciej tracących świeżość pod wpływem niskich temperatur są pomidory, ogórki czy papryka. Producenci żywności coraz częściej umieszczają na opakowaniu informacje dotyczące tego, w jakich warunkach powinniśmy dany produkt przechowywać.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-3-45

Fot. Amica

Czyszczenie komory chłodzenia

W chłodziarce przechowujemy produkty żywnościowe, zatem powinna być ona szczególnie higieniczna. Zanim zabierzemy się do czyszczenia, zadbajmy o bezpieczeństwo. Na początek odłączmy urządzenie od zasilania elektrycznego. W kolejnym kroku przełóżmy schłodzone produkty do jednego naczynia, żeby zbyt szybko się nie ogrzały.

Czyszczenie opróżnionej lodówki zaczynamy od usunięcia przyschniętych zabrudzeń i przetarcia wszystkich powierzchni miękką ścierką lub delikatną gąbką. Efektywniejsze mycie zapewni dodanie do wody niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Najważniejsze, żebyśmy nie stosowali środków zawierających drobimy mogące uszkodzić powierzchnię komory lodówki ani też takich, których bazą są rozpuszczalniki, chlor czy kwas.

Nie tylko komora wymaga czyszczenia, ale również półki na drzwiach i dodatkowe pojemniki. Z uwagi na ich niewielką powierzchnię i nierzadko zagłębienia konstrukcyjne możemy je zdemontować i umyć wygodnie w zlewie lub w misce. Mimo że s ą to elementy wykonane ze szkła lub dobrej jakości plastiku odpornego na pęknięcia i zarysowania, nie zaleca się ich mycia w zmywarkach.

Po umyciu wycieramy wszystkie powierzchnie do sucha delikatną ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Ostatnim etapem będzie ułożenie produktów w odpowiednich strefach i pojemnikach tak, żeby te z najkrótszym terminem przydatności znajdowały się najbliżej nas.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-3-47

Fot. Amica

Czyszczenie komory zamrażania

Mycie zamrażalnika rozpoczynamy od ustalenia jego rodzaju. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufladach zamrażarki.

Zanim przejdziemy do praktycznego rozmrażania, jeżeli lodówka nie jest wyposażona w system No Frost, wyjmujemy z komory zamrożone produkty. Ponieważ są w fazie głębokiego mrożenia, musimy zadbać o to, żeby w miarę możliwości jak najdłużej utrzymać tę temperaturę. Wkładamy żywność do miski i przekładamy ją wkładami chłodzącymi, które utrzymają temperaturę przez kilka godzin. Dodatkową izolacją może być przykrycie produktów czystym grubym ręcznikiem. Ważne jest, żeby do usuwania nagromadzonego lodu nie używać żadnych ostrych narzędzi. W ten sposób możemy uszkodzić powierzchnię, a w skrajnych przypadkach nawet zepsuć urządzenie. Nie należy też stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi sprzęt. Po usunięciu lodu i szronu dokładnie myjemy wnętrze zamrażarki delikatną ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Po umyciu osuszamy i wietrzymy komorę.

Cicha praca i komfort użytkowania

Lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost (wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania), a także wykorzystywanie cichych silników inwerterowych. Sam poziom wytwarzanego hałasu podawany jest w decybelach i jest to jeden z podstawowych parametrów, jakie znajdziemy na etykiecie energetycznej lodówki. Jednak należy pamiętać, że decybel jest miarą logarytmiczną, a więc różnicy w decybelach nie da się w prosty sposób przełożyć na to, co w praktyce słyszymy. 3 dB więcej liczbowo oznacza, że natężenie dźwięku jest dwukrotnie większe. Wytwarzany przez lodówkę hałas o poziomie 42 dB nie będzie jednak odczuwany jako dwa razy głośniejszy niż ten o wartości 39 dB, który np. generuje inny model. Wynika to z właściwości ludzkiego słuchu. 3-decybelowa różnica oznacza w praktyce zauważalną, wyraźnie słyszalną zmianę poziomu głośności, ale nieznaczną (zwłaszcza przy tak niskich poziomach natężenia).

Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne są też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych (wstawienie w szczelną wnękę bez wątpienia zwiększy hałas znacznie).

2023-09-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket