Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-20

Szeroka oferta lodówek z górnym zamrażalnikiem sprawia, że użytkownicy znajdą wśród nich modele zarówno dla singli czy do mniejszych kuchni, jak i urządzenia dla kilkuosobowej rodziny, które dopełnią funkcjonalnie dużą kuchnię otwartą na inne pomieszczenia. (Fot. Sharp)

Nowoczesne systemy w stylu retro

Wiele kolorowych modeli lodówek utrzymanych jest w stylistyce nawiązującej do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Retro nie musi wcale oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Sprzęty utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych, a także wolnostojących chłodziarkozamrażarkach. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje n a u chwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. Nie mniej ważną rolę odgrywa kolor, który to właśnie w modelach w stylistyce retro jest najczęściej spotykanym wyróżnikiem. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-23

CONCEPT LFT2047bc; MPM MPM-125-CZ-11H; SHARP SJ-T1227M5W

System No Frost również w takich modelach

W chłodziarkozamrażarkach z górnym zamrażalnikiem, tak samo jak w modelach z dolnym, stosowany jest system No Frost. Do niedawna spotykany był w innowacyjnych lodówkach, teraz staje się standardem. Istotą działania tak zwanej chłodziarki czy chłodziarkozamrażarki bezszronowej jest kontrola poziomu wilgotności wewnątrz urządzenia. W systemie No Frost powietrze wewnątrz lodówki cyrkuluje na bieżąco i odprowadza z niej wilgoć, z której bierze się szron i lód. Wilgoć odprowadzana jest do specjalnego pojemnika, z którego zostaje automatycznie odparowana. Modele wyposażone w ten system nie wymagają tak zwanego odszraniania, co wpływa na komfort użytkowania. W zależności od producenta rozwiązanie to może przyjmować nieco inne nazwy. Amica w swoich modelach stosuje system o nazwie Total-NoFrost. Z kolei Vestfrost rozszerza wspomniany system i nazywa go NoFrostMulti. Jest to niezależny system obiegu powietrza w komorach chłodziarki i zamrażarki, który usuwa ciepłe powietrze ze środka, a w zamian nadmuchuje chłodne.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-25

Fot. Amica

Praktyczny dozownik wody i kostkarka

Nowoczesne modele chłodziarkozamrażarek z górnym zamrażalnikiem nierzadko wyposażone są w dodatkowe akcesoria. Do najpopularniejszych należą wbudowany dozownik wody czy kostkarka. Warto dodać, że to rozwiązanie, mimo że bardzo praktyczne, zajmuje sporo przestrzeni i jego kosztem użytkownik traci miejsce, np. na balkoniki na drzwiach. Dystrybutor może wykorzystywać specjalny zbiornik, który jest uzupełniany ręcznie. Innym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. Wymaga to jednak od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest, oczywiście, wygodniejsze. Dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody. Wbudowana w dystrybutor kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-27

HISENSE RT267D4ADF; GORENJE RF4141PW4; SAMSUNG RT38K553PS9

Innowacyjne systemy jonizacji

Wśród dostępnych na rynku chłodziarkozamrażarek z górnym zamrażalnikiem znajdziemy urządzenia wykorzystujące proces jonizacji. Polega on na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest lodówka, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-29

Fot. Concept

Energooszczędne oświetlenie wnętrza

Producenci stosują w lodówkach różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej obecnie sięgają chętnie po LED-y. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory chłodzenia, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele chłodziarek i chłodziarkozamrażarek mogą mieć zainstalowane LED-y tak że w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują, emitują wówczas światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2-31

Oddzielny, górny zamrażalnik w urządzeniach chłodniczych, w zależności od modelu i wielkości lodówki, może pomieścić od 20 do nawet 50 litrów produktów spożywczych, utrzymując je w temperaturze do minus 18 OC. (Fot. Sharp)

Komory zerowe do zadań specjalnych

Część produktów, np. ryby, sałata czy owoce morza, wymaga wyjątkowych warunków przechowywania. To właśnie dla tego typu żywności wykorzystuje się w chłodziarce specjalne komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi. W ich wnętrzu temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

Zdolność przechowywania w razie awarii

W wypadku awarii zasilania lub usterki urządzenia znaczenie ma tzw. zdolność przechowywania produktów w zamrażarce, czyli czas utrzymania temperatury. W wypadku pojemnych zamrażarek, w jakie wyposażane są pełnogabarytowe chłodziarkozamrażarki z górnym zamrażalnikiem, jest to bardzo istotny parametr. Określa on, przez ile godzin urządzenie może utrzymać niską temperaturę po odłączeniu zasilania sieciowego. Daje to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów. Pod tym względem szczególnie brylują zamrażarki skrzyniowe. Niektóre modele mają zdolność przechowywania wynoszącą nawet 76 godzin, a więc ponad 3 dni! Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od wielkogabarytowych chłodziarkozamrażarek. W modelach lodówek z górnym zamrażalnikiem czas utrzymania temperatury w wypadku braku zasilania jest bardzo różny, zależnie od producenta i modelu lodówki. Może wynosić od ok. 10 do nawet 24 godz.

2023-09-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket