Funkcjonalne i praktyczne kompaktowe sprzęty domowe do zabudowy

Funkcjonalne i praktyczne

Kompaktowe urządzenia gospodarstwa domowego to takie, które są ponadstandardowo niższe, wyższe lub węższe. Doskonale sprawdzą się w mniejszych kuchniach oraz kuchennych aneksach. Dzięki tym urządzeniom nawet niewielka przestrzeń kuchenna będzie praktyczna i funkcjonalna. (Fot. Siemens)

Mieszkanie z dużą kuchnią czy dom nie sprawiają użytkownikowi kłopotów w zakresie doboru funkcjonalności i odpowiedniego rozplanowania sprzętów AGD. A co, jeśli mamy małe mieszkanie i chcemy,? Wtedy z pomocą przychodzą tak zwane urządzenia kompaktowe do zabudowy.

Ważne parametry wyboru

Wybór sprzętów gospodarstwa domowego powinien być zależny od dwóch podstawowych parametrów. Jednym z nich są potrzeby użytkowników, a drugim możliwości przestrzenne i instalacyjne. Rozumieją to producenci sprzętu, którzy nawet do niewielkich mieszkań oferują urządzenia będące kompromisem między potrzebami a możliwościami. Jakiego sprzętu codziennego użytku potrzebujemy w gospodarstwie domowym? Podstawowymi urządzeniami będą lodówka, płyta grzewcza, piekarnik, okap, pralka, zmywarka. Co jeszcze można wymienić? Przydatne mogą się również okazać ekspres do kawy czy nowoczesne szuflady grzewcze lub do pakowania próżniowego.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 3

AMICA AMMB44E3GCB Q-Type; MIELE H 7145 BM

Wymiary kompaktowych urządzeń

Kompaktowy sprzęt to taki, który jest ponadstandardowo niższy, wyższy lub węższy. Urządzenia o wymiarach standardowych będą się różniły w zależności od specyfiki danego sprzętu. Warto zaznaczyć, że za standardowy lub te nie uznaje się w tym wypadku wymiar części widocznej oraz otworu do zabudowy. Np. w wypadku piekarników producenci oferują trzy podstawowe rozmiary tych urządzeń: tradycyjne (o wysokości i szerokości równej 60 cm), kompaktowe (o wysokości zmniejszonej do 45 cm, szerokość pozostaje bez zmian, mimo że na rynku są także modele o mniejszej głębokości), a także poszerzone, których szerokość wynosi nawet 90 cm. Pozostałe wymiary mogą również ulec zmniejszeniu, ponieważ piekarniki poszerzone występują w wersji standardowej (wysokość równa 60 cm), a także kompaktowej (szerokość 90 cm, a wysokość średnio 45 – 50 cm).

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 5

Modele kompaktowe od standardowych różnią się w większości wypadków wyłącznie gabarytami. W kwestii funkcjonalności i nowoczesnych technologii nie ustępują im miejsca. (Fot. Amica)

Dla kogo urządzenia kompaktowe?

Urządzenia kompaktowe są znakomitą propozycją dla singli, mniejszych gospodarstw domowych oraz wszędzie tam, gdzie standardowe rozmiary do zabudowy tradycyjnych sprzętów gospodarstwa domowego byłyby zbyt duże. Nie oznacza to, że nie sprawdzą się jako urządzenia wykorzystywane w domach przy większej liczbie użytkowników. Wszystko zależy od tego, w jakie funkcje wyposażył je producent i czy takich właśnie możliwości od sprzętu oczekujemy. Producenci sprzętów gospodarstwa domowego nie tylko sami wyznaczają trendy, ale również wsłuchują się w potrzeby i oczekiwania klientów.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 7

GAGGENAU BS475102; BOSCH CMG676BB1

Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni

Kompaktowe sprzęty są odpowiedzią na potrzebę zagospodarowania niewielkich przestrzeni przy zachowaniu ich funkcjonalności. Nawet duże kuchnie, które są otwarte na salon lub połączone z innym pomieszczeniem zgodnie z najnowszymi trendami projektowymi, stają się bardziej przestronne, z maksymalnie wykorzystaną powierzchnią zabudowy. Kompaktowe urządzenia dają większe pole manewru, jeśli chodzi o możliwość konfiguracji, zestawień z innymi sprzętami, a wreszcie o jak najbardziej efektywną zabudowę w danym pomieszczeniu.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 9

Fot. Bosch

Zestawy kompaktowych sprzętów

Kompaktowe urządzenia nierzadko wchodzą w skład większego zestawu sprzętów gospodarstwa domowego, które pasują do siebie nie tylko wizualnie, ale również funkcjonalnie. Taką potrzebę już dawno zauważyli producenci i z powodzeniem wprowadzili ją w życie, zyskując rzeszę nowych użytkowników. Nie jest sztuką rozmieszczenie wszystkich niezbędnych urządzeń kuchennych w dużej przestrzeni, za to niezwykle pożądaną umiejętnością jest ich takie rozplanowanie, żeby z jednej strony kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna, a z drugiej swobodna w użytkowaniu i przemieszczaniu się. Spełnienie tych wszystkich potrzeb przy niewielkiej przestrzeni staje się niemałym wyzwaniem tak dla projektantów wnętrz, jak i domowników, którzy sami aranżują kuchenną przestrzeń. W takim wypadku warto rozważyć sprzęty, które znajdziemy na rynku oznaczone wyrazem „kompaktowe”.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 11

GORENJE BCM598S17BG; SAMSUNG NQ50T9539BD

Kolorystyka i wzornictwo

Wyposażając wnętrze, czy to w standardowy sprzęt do zabudowy, czy kompaktowy, coraz częściej decydujemy się na takie zestawienie sprzętów, żeby do siebie jak najbardziej pasowały. Dotyczy to nie tylko pochodzenia produktów od tego samego producenta, ale i z jednej, spójnej linii wzorniczej. Daje to zarówno projektantom wnętrz, jak i ostatecznym użytkownikom komfort w przygotowaniu aranżacji, eleganckiej zabudowy, a także funkcjonalność i spójność, nie tylko tę wizualną, ale i techniczną.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 13

Fot. Franke

Spójny wygląd to nie wszystko

Nowoczesne serie urządzeń gospodarstwa domowego coraz częściej unifikowane są nie tylko od strony wyglądu, ale wzajemnie „widzących” się funkcji i systemów. W dobie Internetu rzeczy (IoT) oraz wszechobecnej cyfryzacji i wymiany informacji między urządzeniami aspekt ten staje się niezwykle istotny. Również w przypadku kompaktowych urządzeń do zabudowy. Jest gwarancją komfortu obsługi, wykorzystania szerokiej palety funkcji i niekiedy ważnego ich upgradeʼu, a więc stałego rozwijania i rozbudowywania możliwości urządzeń od strony ich funkcji i wchodzących na rynek nowych rozwiązań.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket