Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-20

Jednym z ciekawych i praktycznych urządzeń, którymi uzupełnia się niszę meblową do kompaktowego piekarnika, jest płyta grzewcza. Może być przydatna zarówno jako podgrzewacz do filiżanek, jak i specjalne miejsce do utrzymania naczyń i dań we właściwej temperaturze. (Fot. Amica)

Serie i linie wzornicze

Linia wzornicza to seria produktów o podobnej stylistyce poszczególnych brył, kolorów, stosowanych materiałów czy elementów wykończeniowych. Zwykle linia taka ma swoją nazwę handlową i obejmuje określoną liczbę produktów. Z punktu widzenia użytkownika, im jest ich więcej, tym, oczywiście, lepiej. Może ona przy tym nawiązywać np. do charakterystycznych dla niej cech, jak materiał główny, styl, w jakim linia została wykonana, czy zawdzięczać swą nazwę projektantowi, który stoi za jej opracowaniem.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-23

ASKO OCS8478GG; GAGGENAU BM451100

Funkcjonalna linia wzornicza

Linia wzornicza to również podobne parametry funkcjonalne. Dzięki temu np. piekarnik może być idealnie dopasowany stylistycznie do płyty grzewczej, a ta z kolei do okapu czy kuchenki mikrofalowej, a nawet drobnych sprzętów gospodarstwa domowego. Takie zestawy uzupełniają się nie tylko pod względem funkcjonalności, ale przede wszystkim świetnie się prezentują w kuchennej aranżacji. Często są opracowywane przy współpracy producenta ze światowej sławy projektantami. W związku z tym linie wzornicze to niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, wykorzystujące w swojej konstrukcji nietuzinkowe, rzadko spotykane, drogie materiały. Oferta dostępnych na rynku linii wzorniczych jest tak ogromna, że w jednym artykule trudno byłoby opisać wszystkie oferowane przez producentów serie produktowe.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-25

Fot. Samsung

Jaki sprzęt można zabudować?

Jakie sprzęty możemy zabudować lub też jakie występują w opcji „do zabudowy” i przy okazji są kompaktowe? Obecnie wybór takich urządzeń jest bardzo duży. Będzie to lodówka o niestandardowej szerokości, pralka, której głębokość pozwoli zmieścić się w wąską łazienkową szczelinę, a także zmywarka, którą możemy umiejscowić tam, gdzie standardowo w zabudowie wykorzystalibyśmy to miejsce na słupek z szufladami na drobne przybory kuchenne i akcesoria. Reasumując, wszystkie te urządzenia łączy jeden wspólny mianownik – zmieszczą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest towarem deficytowym.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-27

AMICA AMMB44E2GCI X-Type; MIELE H 7840 BMX

Niezbędne urządzenia w małej kuchni

O ile wśród sprzętów wolnostojących nie brakuje urządzeń, które możemy niejako „dostawić” do już zaaranżowanej przestrzeni i np. zdecydować się na zmywarkę nawet wtedy, gdy nie remontujemy kuchni, o tyle w przypadku zabudowy kuchennej wyzwanie w tym zakresie może być o wiele większe. Warto wtedy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz czy nawet fachowca od zabudowy meblowej, który pomoże nam określić, jakie urządzenia będą niezbędne w kuchni i jak je praktycznie rozlokować, żeby kuchnia była jak najbardziej praktyczna i funkcjonalna.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-29

Fot. Miele

Praktyczne strefy kuchenne

Praktyczna i funkcjonalna kuchnia, nawet niewielka, to taka, która spełnia podstawowe zadania w określonych strefach. Strefy kuchenne to przestrzenie, w których wykonujemy określone czynności lub które służą pewnym, konkretnym celom. Ważną strefą kuchenną jest strefa chłodzenia. To w niej znajdują się chłodziarkozamrażarka lub chłodziarka i oddzielnie zamrażarka. Kolejną strefą jest przestrzeń zmywania, w której usytuowane są zlewozmywak i w niewielkiej odległości zmywarka do naczyń. Następną ważną strefą jest gotowanie i pieczenie. W tej strefie umiejscowione są płyta grzejna wraz z okapem, a także piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Dodatkowymi sprzętami kuchennymi, które mogą się zmieścić w kuchennej zabudowie, jeśli ta zostanie odpowiednio rozplanowana, mogą być np. ekspres do kawy i szuflada grzewcza lub szuflada do pakowania próżniowego.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-31

MPM MPM-45-BO-23C; FRANKE Mythos FMY 45 MW XS

Producenci wychodzą naprzeciw trendom

Warto dodać, że kompaktowe sprzęty gospodarstwa domowego już na dobre zagościły w ofertach większości producentów piekarników, zmywarek, lodówek czy płyt grzejnych i okapów. Cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania przestrzenne, co wcale nie ujmuje im funkcjonalności. W lodówkach z powodzeniem można trzymać wysokie garnki, a komory podzielone są na specjalne strefy przechowywania. Zmywarki wyposażone są w praktyczne kosze, w których nawet kieliszki są bezpieczne podczas zmywania. Z kolei piekarniki, pomimo mniejszych gabarytów, są w stanie pomieścić we wnętrzu dużą brytfannę czy upiec pizzę, a do tego wyposażone są w nowoczesne udogodnienia, jak funkcja pary, grilla czy np. kuchenki mikrofalowej.

Funkcjonalne-i-praktyczne-kompaktowe-sprzety-domowe-do-zabudowy 2-33

Fot. Franke

Kompaktowe zmywanie naczyń

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń, również w wersji kompaktowej. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie. Sprzęty do automatycznego zmywania o szerokości 45 cm cieszą się dużą popularnością. Głównie dlatego, że zajmują niewiele przestrzeni, która – zwłaszcza w mniejszych kuchniach – jest wykorzystywana do funkcjonalnego maksimum. Mniejsze gabaryty nie oznaczają ograniczonych możliwości technicznych. Modele o szerokości 45 cm dorównują funkcjonalnością zmywarkom o standardowej szerokości, wynoszącej 60 cm. Zmywarki kompaktowe do zabudowy mogą mieć standardowy panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi. Co więcej, oferują szereg rozwiązań, jakie są również dostępne w pełnogabarytowych urządzeniach tego typu.

Wąska zmywarka do zabudowy, czyli taka o szerokości 45 cm, sprawdzi się idealnie nie tylko w niewielkich pomieszczeniach, ale również większych kuchniach. Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, możliwości przestrzennych i oczekiwań względem funkcji i kluczowych parametrów.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket