Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki

Zarządzanie domowymi odpadami

Świadomość ekologiczna społeczeństwa stała się obecnie bardzo ważnym aspektem życia. To, w jaki sposób wykonujemy proste czynności, takie jak zakupy, gotowanie, zmywanie naczyń, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników. (Fot. Franke)

Odpowiednio dopasowane do kuchennej zabudowy selektory odpadów i dostosowane do domowników młynki pozwalają zaaranżować w domu praktyczną i funkcjonalną strefę zarządzania odpadami. Segregując śmieci, nie tylko zachowujemy porządek, ale przede wszystkim dbamy o środowisko.

Domowe zarządzanie odpadami

Odpowiedzią na potrzebę świadomego i wygodnego zarządzania odpadami w domowej przestrzeni są rozmaite rozwiązania oferowane przez producentów sprzętu, który wspomaga w tym użytkowników. Warto też dodać, że segregacja i zarządzanie odpadami są regulowane prawnie i dotyczą nie tylko przedsiębiorstw, ale również osób fizycznych. Jednym słowem – wszystkich. Podstawą prawną w tym zakresie jest przyjęty 1 lipca 2017 r. Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który obowiązuje w całej Polsce. Tego typu rozwiązanie w Unii Europejskiej zaczęto wprowadzać już w 2013 r. Doskonale sprawdza się ono m.in. w Niemczech czy w Szwecji.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 3

FRANKE Cube 30; BLANCO Select 50/2; FRANKE Garbo 45-2

Jak świadomie segregować odpady?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, które regulują i narzucają obecnie obowiązujące akty prawne, segregacji odpadów podlegają wszystkie „śmieci”, których pozbywamy się z domu czy mieszkania i które umieszczamy w koszu na śmieci. Dotyczy to zarówno domowego miejsca składowania odpadów, czyli zwykle kosza na śmieci umiejscowionego pod zlewem, jak i dużego kontenera na osiedlu, stojącego w wydzielonej strefie. Upraszczając, regulacje prawne w tym zakresie nakazują, abyśmy wszystkie odpady gromadzili osobno, biorąc pod uwagę np. materiał, z którego zostały wykonane, możliwość recyklingu, a także biodegradowalność. Zatem osobno powinniśmy gromadzić odpady szklane, metale i tworzywa sztuczne oraz plastik, papier i wszelkie odpadki pochodzące z żywności. Wiąże się to z wdrożeniem innowacyjnego systemu gospodarowania odpadami, który powstał z myślą o środowisku, a w konsekwencji także o nas samych.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 5

Na instalację sortera odpadów wykorzystywana jest najczęściej przestrzeń pod zlewozmywakiem kuchennym. W zależności od modelu sorter możemy zintegrować z frontem szafki lub ukryć za odchylanymi na bok drzwiami.

Dlaczego należy segregować odpady?

Segregacja odpadów ułatwia późniejszy proces ich recyklingu. Dzięki temu łatwiej jest odzyskać niezbędne surowce i wykorzystać je ponownie do produkcji, np. nowych urządzeń codziennego użytku. Zmniejszamy w ten sposób również ilość śmieci, które mogą zanieczyszczać okoliczne rzeki, jeziora czy lasy. Odpowiednio segregując odpady, przyczyniamy się też do ograniczania wydobycia nowych surowców, a więc minimalizujemy negatywny wpływ tego typu działań na środowisko naturalne. Globalna segregacja śmieci wymusza również na nas stosowanie rozwiązań domowych w tym zakresie. Na takie rozwiązania możemy liczyć u producentów, którzy specjalizują się w tego typu sprzęcie.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 7

BLANCO Botton II 30/2; FRANKE Sorter FX; FRANKE Mini; FRANKE Cube 10

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko

Świadomość ekologiczna jest bardzo ważna, a za sprawą rozmaitych akcji edukacyjnych, prowadzonych już w przedszkolach, wciąż rośnie. Degradacja środowiska i straty w tym zakresie są już bardzo duże, a powrót do stanu pierwotnego w zasadzie niemożliwy. To, co możemy zrobić, nie tylko jako społeczeństwo, ale przede wszystkim, jako jednostki, to z pozoru błahe rzeczy i czynności, ale warto od nich zacząć. To, w jaki sposób wykonujemy codzienne czynności i co przekazujemy dzieciom, ma ogromny wpływ na środowisko. Zakupy nośmy w płóciennych torbach biodegradowalnych, zrezygnujmy z plastikowych słomek i lunchboksów. Nie marnujmy wody! Jak to zrobić? Wystarczy wcielić w życie kilka prostych nawyków: wybierać prysznic zamiast wanny, myć naczynia w zmywarce, a nie ręcznie. Ważną kwestią jest przy tym segregowanie śmieci w domu i wyrzucanie ich do odpowiednio oznakowanych pojemników.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 9

Fot. Blanco

Sprzęty domowe do zarządzania odpadami

Domową segregację śmieci wspomagają tak zwane systemy segregacji. Oferowane są w różnych rozmiarach i mają różne przeznaczenie. Do niedawna nie były popularnym sprzętem domowym. Obecne coraz więcej producentów ma je w ofercie, a są również i tacy, którzy produkują wyłącznie te rozwiązania. Są to między innymi selektory do szafek z wysuwanymi lub odchylanymi drzwiczkami. Sortowniki i szuflady organizacyjne można bez problemów zainstalować w kuchennej zabudowie. Co więcej, nierzadko są również dostępne w zestawach z kompatybilnym zlewozmywakiem, który skonstruowany jest w taki sposób, że ma centralnie umieszczoną komorę ze specjalnym wkładem na odpadki. Dzięki temu obieramy i kroimy produkty na desce, następnie jednym ruchem ręki przesuwamy resztki do pojemnika będącego elementem systemu sortującego.

Selektor odpadów „uszyty” na miarę potrzeb

Odpowiednio dobrany selektor odpadów może skutecznie ułatwić prace kuchenne. Przede wszystkim powinien być dopasowany do szerokości szafki, w której ma zostać zainstalowany. Najczęściej jest to szafka kuchenna, nad którą w blacie zamontowany jest zlewozmywak. Klasyczne wieloelementowe selektory mają najczęściej szerokość od 30 do 60 cm, choć pojedyncze kosze mają znacznie mniejsze gabaryty. Dobierając selektor pod względem wymiarów, pamiętajmy też o innych urządzeniach czy instalacji hydraulicznej, która może ograniczać jego gabaryty. Pod kuchennym zlewem często instalujemy np. podgrzewacze czy filtry do wody. Trzeba wówczas iść na kompromis i wykorzystać np. selektory o nieco mniejszej głębokości.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket