Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 2-20

Fot. Blanco

Na co zwrócić uwagę?

Ważną kwestią jest sposób korzystania z selektora. Możemy wybrać konstrukcję zintegrowaną z frontem, którą wystarczy wysunąć, podobnie jak dużą szufladę, lub zdecydować się na klasycznie odchylane na bok drzwi, po otwarciu których uzyskujemy dostęp do komór systemu selekcji odpadów kuchennych. Niektóre modele mają nawet specjalnie wyprofilowane, skierowane do wewnątrz pojemników obramowania, które sprawiają, że odpady na pewno znajdą się w środku pojemnika. Pojemniki mogą być też wyposażone w specjalne elementy mocujące worki na śmieci i praktyczne uchwyty.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 2-23

FRANKE TE-125; BLANCO FWD Medium; FRANKE TE-50

Sortery jedno i wielokomorowe

Przy wyborze selektora niezwykle ważnym parametrem jest liczba dostępnych koszy na odpady. Różnorodność dostępnych na rynku modeli w tym zakresie jest bardzo duża. Dostępne są konstrukcje z jednym, dwoma, trzema, a nawet czterema koszami. Różne są też ich pojemności. Powinniśmy dobrać taki system, który będzie najlepiej odpowiadał temu, w jaki sposób w gospodarstwie domowym sortujemy odpady i ile miejsca potrzebujemy na poszczególne ich rodzaje – szkło, tworzywa sztuczne, papier i bioodpady. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria i rozwiązania, które zwiększą komfort korzystania z selektora. Pozwalają one np. na przechowywanie przyborów do mycia naczyń. Mogą to być różnego typu pojemniki, szuflady organizacyjne czy specjalne systemy montażowe ułatwiające wysuwanie zestawu do segregacji.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 2-25

Fot. Franke

Odpady typu bio – co z nimi robić?

Elementem domowego systemu segregacji odpadów może być specjalny kompostownik. Możemy odkładać w nim np. obierki, a przygotowany dzięki temu nawóz możemy wykorzystać w ogrodzie, w naturalny sposób wspomagając wzrost pielęgnowanych tam roślin. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odpady nadają się do kompostowania. Nie należy kompostować np. gotowanych resztek, a także kości czy resztek mięsa. Kompostowniki przeznaczone do użytku domowego mają najczęściej specjalne półki, na których układamy odpadki. Do przygotowania kompostu powinniśmy wykorzystać dodatkowo np. specjalny preparat probiotyczny. Taki kompostownik możemy trzymać np. na balkonie.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 2-27

BLANCO FWD Max; FRANKE TE-75S; BLANCO FWD Lite

Młynek do bioodpadów

Innym doskonałym sposobem na pozbycie się tych resztek jest instalacja młynka. Póki co ten sprzęt dopiero wkracza do naszych kuchni, niemniej cieszy się coraz większym powodzeniem. Młynek na bioodpady, czyli tak zwany rozdrabniacz, po zainstalowaniu podłączany jest do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu. Możemy do niego wrzucać rozmaite miękkie odpadki organiczne, takie jak obierki warzyw oraz owoców, niewielkie kostki i chrząstki, zwłaszcza drobiowe, ości ryb, skorupki jaj, fusy od herbaty i kawy oraz resztki jedzenia, pozostające na talerzach czy w garnkach z poprzedniego dnia. Zamiast wrzucać je do worków i zbierać, pozbywamy się ich niemal w momencie powstania. Nie wszystko jednak da się bezpiecznie „przemielić” tak, żeby nie zniszczyć urządzenia. Doskonałym uzupełnieniem młynka pozostaje więc odpowiedni sorter na odpadki.

Zarządzanie domowymi odpadami selektory i młynki 2-29

Fot. Blanco

Jak działają młynki do odpadów?

Każdy rozdrabniacz składa się z kilku elementów: zespołu montażowego, części rozdrabniającej, zespołu odprowadzającego resztki do kanalizacji (wlot kanalizacji w ścianie powinien znajdować się minimum 5 cm poniżej otworu wylotowego młynka) oraz włącznika. Jego konstrukcja opiera się na kilkusetwatowym silniku, który jest zamontowany w obudowie wykonanej z tworzywa lub stali nierdzewnej.

Są również modele wyposażone w system zabezpieczający silnik przed przeciążeniem, który sprawdza się m.in. wtedy, gdy do młynka „wpadnie coś”, co się w nim nie powinno znaleźć, np. łyżeczka. Silnik napędza specjalną tarczę, odpowiedzialną za rozdrabnianie wrzucanych odpadów. Rozdrabniacz montuje się pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym.

Ważne parametry podczas wyboru

Jak przy wielu innych urządzeniach kuchennych, tak i w wypadku młynka ważne jest to, jak często i dla ilu osób gotujemy, bo to w znaczący sposób wpływa na ilość odpadków powstających każdego dnia. Kluczowych będzie pięć parametrów: pojemność komory, liczba stopni rozdrabniania, moc młynka, głośność pracy oraz rodzaj włącznika. W kwestii pojemności komory znaczenie mieć będzie to, że w większej można rozdrobnić większą ilość odpadków w tym samym czasie, co wpływa na czas pozbycia się ich. W wypadku liczby stopni rozdrabniana producenci oferują urządzenia wyposażone w jeden, dwa i trzy stopnie prędkości. To kolejny ważny parametr, który przekłada się na szybkość rozdrabniania. Moc z kolei będzie świadczyła o wydajności młynka. Tak samo jak w przypadku innych urządzeń mechanicznych, im większa moc, tym młynek szybciej jest gotowy do pracy, a także dużo wydajniej radzi sobie z mielonymi resztkami. Należy pamiętać, że urządzenie to podczas pracy emituje znaczny hałas, co będzie istotnie zwłaszcza w kuchniach otwartych na inne przestrzenie. Co prawda, jego działanie jest krótkotrwałe, ale może sprawiać dyskomfort.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket