Płyty współpracujące z okapami

Płyty współpracujące

Płyta i okap to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń kuchenną. „Inteligentne” rozwiązania, współpraca sprzętów i rozmaite funkcje, które ułatwiają codzienne gotowanie, stają się standardem. (Fot. Amica)

Wielu producentów płyt grzejnych widzi potrzebę współpracy tego sprzętu z okapem i wprowadza do oferty kolejne modele, które są ze sobą kompatybilne. To samo dotyczy producentów okapów, którzy działają analogicznie. Podczas wyboru urządzeń warto zwrócić uwagę na tę szczególną cechę.

Producenci dostrzegli trend

Coraz częściej producenci sprzętu gospodarstwa domowego widzą potrzebę integracji rozmaitych urządzeń w służbie codziennej pracy. Współpraca płyt kuchennych z okapami staje się standardem i nawet urządzenia, które do tej pory nie miały tej funkcji, na kolejnych etapach produkcji są w nią wyposażane. Czy to odpowiedź na potrzeby klientów? A może nieunikniony postęp techniczny? Bez wątpienia to się dzieje i warto mieć takie rozwiązanie w kuchni, bo jest niebywałym ułatwieniem w codziennym gotowaniu.

Płyty współpracujące z okapami 3

AMICA PIT6541PHTSUN HC 3.0; SIEMENS EX875KYW1E; MIELE KM 7464 FL

Bluetooth jako wspólny mianownik

W większości możliwość sterowania okapem kuchennym z płyty grzejnej możliwa jest dzięki wspólnemu mianownikowi, jakim jest funkcja Bluetooth. To dzięki tej łączności bezprzewodowej będziemy mogli sparować płytę kuchenną z okapem. W zależności od producenta oraz modeli sprzętów dzięki integracji obu urządzeń ustawienia okapu dostosowywane są automatycznie do temperatury i liczby używanych na płycie grzejnej stref.

Płyty współpracujące z okapami 5

Fot. Siemens

Płyta i okap tej samej marki

Ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość integracji płyty z okapem jest ten sam producent obu sprzętów. Urządzenia są wyposażone w te same rozwiązania, dzięki którym proces parowania przebiega wręcz automatycznie. Jeśli wyposażamy kuchnię od nowa lub też wykonujemy remont i wymieniamy sprzęt, już na tym etapie próbujmy wybierać urządzenia tego samego producenta. Nie dosyć, że będziemy mogli je zintegrować, to zyskujemy pewność, że będą współgrały ze sobą stylistycznie. Jeśli jednak wymieniamy lub dokupujemy tylko płytę lub tylko okap, sprawdźmy, które z nowych urządzeń będą pasowały do tego, które mamy w kuchni.

Płyty współpracujące z okapami 7

BOSCH PXY875KV1E; SIEMENS EX675JYW1E; SAMSUNG NZ64B5066FK

Moduły łączności stosowane w płytach

Oprócz tej samej maki urządzenia współpracujące będą wyposażone w ten sam moduł łączności. Jego rodzaj będzie zależał od producenta. Moduł integracji okapu z płytą jest specjalnie opracowanym rozwiązaniem twórcy produktu. I tak na przykład urządzenia marki Bosch i Siemens korzystają z funkcji HomeConnect. Producent okapów marki Faber wykorzystuje do łączności fale radiowe, a sprzęt, który można parować, dla ułatwienia oznaczony jest literami KL, czyli K-Link. Z kolei Falmec opracował innowacyjny i niezwykle praktyczny moduł HobLink, dzięki któremu można integrować dowolną płytę z okapem tego producenta. Znany producent sprzętów kuchennych, marka Amica, oferuje klientom najnowocześniejsze płyty serii 3.0, które wyposażone są w funkcję HoodConnect.

Płyty współpracujące z okapami 9

Płyty grzejne z możliwością sterowania okapem są często wybierane w zestawie, jako urządzenia tego samego producenta lub tej samej marki. Z jednej strony zapewnia to stabilne i trwałe połączenie sprzętów, a z drugiej spójność wzorniczą. (Fot. Amica)

Jakie korzyści dla użytkownika?

Połączenie płyty i okapu ma służyć użytkownikowi. To jego podstawowe zadanie. Integracja poprawia komfort użytkowania, które nierzadko odbywa się bez naszej ingerencji. Jednym z takich udogodnień jest automatyczne włączenie okapu, kiedy rozpoczynamy gotowanie. Okap uruchamia się, włącza oświetlenie i rozpoczyna usuwanie oparów z przygotowywanych potraw. Co więcej, sprzęt zacznie pracować w takim trybie, jaki jest wymagany przy ustawieniach płyty. Urządzenie wyłączy się w odpowiednim czasie po tym, gdy przestaniemy gotować. Dzięki opóźnionemu wyłączeniu mamy pewność, że opary i zanieczyszczenia z kuchni zostaną usunięte.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket