Płyty współpracujące z okapami 2-20

Fot. Bosch

Bezdotykowa obsługa okapu

Udogodnieniem jest sama obsługa okapu. Przy integracji obu sprzętów sterujemy nimi z poziomu płyty. Podczas gotowania często mamy brudne ręce, więc takie rozwiązanie wydaje się bardzo praktyczne. Na płycie możemy zmienić moc i tryb pracy okapu, wyłączyć oświetlenie czy włączyć inne funkcje, których w tym momencie potrzebujemy. Sterowanie urządzeniami z poziomu tylko z jednego z nich oszczędza również czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie. Jeśli nie dotykamy okapu, nie pozostawiamy na nim śladów palców, zatem nie wymaga on czyszczenia po każdym gotowaniu.

Płyty współpracujące z okapami 2-23

MIELE KM 7879 FL; AMICA PIT6542PHTSUN HC 3.0; BOSCH PXY875KW1E

Jak to wygląda w praktyce?

Płyta grzejna może służyć nie tylko do przygotowywania smacznych potraw, ale również do kontroli parametrów pracy okapu. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie.

Innym rodzajem sterowania jest obsługa przy pomocy pilota. Nie jest to rozwiązane powiązane z płytą grzewczą, niemniej pozwala oszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na czyszczenie okapu po każdym gotowaniu. Co więcej, możemy nim sterować z dowolnego punktu w pomieszczeniu. Takie sterowanie jest przydatne, gdy przygotowujemy danie, które wymaga dłuższej obróbki cieplnej, w trakcie której chcemy zmienić tryb lub moc okapu. Możemy też dojść do wniosku, że skoro nie musimy w tym czasie kontrolować gotującej się potrawy, możemy zrezygnować z oświetlenia. Tym sposobem oszczędzamy energię.

Płyty współpracujące z okapami 2-25

Fot. Samsung

Dodatkowe, nowoczesne funkcje okapu

Nawet okapy, które nie są wyposażone w moduły bezprzewodowe, mogą być „inteligentne” i automatycznie włączać przydatne funkcje. Są to okapy wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym urządzenie uruchamia się dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Użytkownik nie musi o tym pamiętać ani ingerować w dodatkowe ustawienia. Okap robi to automatycznie dzięki sensorom, które kontrolują ilość oparów i samoczynnie dostosowują moc pochłaniania do panujących warunków. Sensory często występują pod nazwą czujników oparów. W zaawansowanych modelach czujniki same wykrywają dym lub nieprzyjemny zapach, np. papierosów, żeby samoczynnie oczyścić powietrze. Przykładem takiej funkcjonalności jest system AdaptTech, stosowany w urządzeniach marki Gorenje. Pracuje on w oparciu o specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku zamiast na manipulowanie parametrami pracy okapu.

Płyty współpracujące z okapami 2-27

Fot. Miele

Automatyczne uruchomienie okapu

Modele okapów uruchamiające się automatycznie, zwane również „inteligentnymi”, wybierane są szczególnie chętnie ze względu na odciążenie użytkownika w obsłudze. Do funkcji automatycznych można zaliczyć redukcję poziomu intensywnego. Dzięki niej okap zmienia tryb pracy samoczynnie z trybu intensywnego na najniższy. Innym przykładem może być funkcja 24 h. Okapy wyposażone w to rozwiązanie stale wentylują pomieszczenie. Funkcja polega na automatycznym włączeniu się okapu co godzinę na 10 min. Ciekawa i bardzo przydatna jest funkcja automatycznej aktywacji okapu.

Płyty współpracujące z okapami 2-29

Płyty współpracujące z okapami w większości oferują również możliwość sterowania bezprzewodowego przy pomocy smartfonu lub tabletu i bezpłatnej aplikacji producenta. (Fot. Bosch)

Nowatorskie czujniki zanieczyszczeń

System AdaptTech, stosowany w urządzeniach marki Gorenje, wykorzystuje specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

2023-09-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket