Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-2-20

TechniSat TechniBox UHD S jest centrum multimedialnym, odtwarza pliki wideo UHD, z sieci lub dysku USB i może pracować jako serwer. (Fot. TechniSat)

Telewizja internetowa – kanały telewizyjne na żywo

W dużych ośrodkach miejskich Internet jest standardem, ma coraz większą szybkość oraz stabilne działanie, co umożliwia wykorzystanie go do przekazu telewizyjnego, dzięki czemu zastępuje on tradycyjną antenę DVB-T lub DVB-S2. Popularność zyskuje telewizja internetowa, która wykorzystuje sieć szerokopasmową, jako źródło kanałów TV streamowanych na żywo i usług VoD. Ich przewagą są mniejsze koszty transmisji kanałów TV na żywo (dla nadawcy) i brak anteny satelitarnej, która wymaga dachu czy balkonu oraz doświadczenia w instalacji. Co trzeba zrobić, aby korzystać z telewizji internetowej? Wystarczy dołączyć kabel ethernetowy lub wybrać łącze Wi-Fi w odbiorniku, żeby odbierać kanały telewizyjne na żywo i filmy VoD. Są dwa rozwiązania techniczne telewizji internetowej – IPTV (Internet Protocol T V) i OTT (Over The Top). Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych. Drugi wariant telewizji internetowej – OTT to możliwość korzystania z sieci dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Telewizja może być oglądana także na różnych urządzeniach po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie, tablecie, laptopie czy przez stronę WWW.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-2-23

POLSAT BOX 4K Lite; FERGUSON Ariva ATV TT

Dekoder Canal+ Box z Android TV

To pierwszy dekoder sieciowy Canal+ z systemem Android TV i atrakcyjnymi funkcjami. Po podłączeniu do sieci internetowej dzięki aplikacji Canal+ online umożliwia oglądanie kanałów TV. Nie ma klasycznego EPG (przewodnika po programach). Program telewizyjny zastąpiony został podziałem na konkretne kategorie: live, filmy, sport, seriale, dzieci, informacyjne, dokumenty, rozrywka, muzyka. Przy oglądaniu kanałów telewizyjnych strumieniowanych można odtwarzać wybrane programy wyemitowane w telewizji nawet do 14 dni wstecz, cofać i pauzować ulubione programy na żywo. Najczęściej są to programy, które odbyły się do 8 godzin wcześniej. Możemy zobaczyć także, co będzie w kolejnych godzinach w danej kategorii. Na każdym obrazku z kanałem telewizyjnym widzimy czas, jaki minął od emisji (czerwony pasek) i możemy się cofnąć do początku transmisji (służy do tego specjalna ikona). Jest opcja Time Shift – cofania się lub odtwarzania do przodu w dowolne miejsce z np. z 10-sekundowymi odstępami. Funkcja Multi-live jest dla tych, którzy mają podzielną uwagę. Kontynuuj oglądanie” to wygodna funkcja, jeśli np. ogląda się mecz na dużym telewizorze, a rodzina chce oglądać coś innego. Wtedy należy zatrzymać oglądanie i poszukać go w sekcji „Kontynuuj oglądanie na drugim urządzeniu” np. na laptopie. Bardzo wygodną funkcją jest Chromecast. Po sparowaniu telefonu z dekoderem własne materiały wideo, zdjęcia czy filmy z aplikacji na smartfonie można odtwarzać na telewizorze. Można wyświetlać też obraz z innych aplikacji, które oznaczone są logiem funkcji Chromecast.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-2-25

Serwis VoD Polsat Box Go zapewnia dostęp do najnowszych polskich seriali. (Fot. Polsat Box)

Popularne serwisy VoD na dekoderach platform

Klienci telewizji Polsat Box mogą korzystać z usługi VoD Polsat Box Go na dekoderach. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. Polsat Box Go to dostęp do treści w formule VoD, czyli „na żądanie”, oryginalnych treści premium, seriali i programów przedpremierowych, 120 kanałów TV na żywo oraz w najlepszej jakości, w tym w 4K (np. najnowszy Disney+). Polsat Box Go zapewnia dostęp do tysięcy godzin najlepszego sportu, filmów i seriali, bajek dla dzieci, które każdy może oglądać, kiedy i gdzie chce. Z praktycznych funkcji korzystania z kanałów na żywo jest możliwość odtwarzania scen do tyłu lub do przodu scen, co 10 sekund lub pobranie filmu np. do pamięci smartfona, wtedy nie będzie potrzebny Internet. Funkcja Chromecast umożliwia przesyłanie obrazu ze smartfona, tabletu i komputera na telewizor z tą funkcją.

Canal+ online to usługa platformy Canal+, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD. Canal+ online umożliwia korzystanie z kanałów telewizyjnych (linearnych) oraz biblioteki treści na żądanie w jakości HD i 4K Ultra HD. Można korzystać z kilku funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe. Do najciekawszych należą: Start over oglądanie od początku i Backward EPG odtwarzanie materiałów danego kanału TV do 8 godzin wstecz. Funkcja Multi-live zapewnia oglądania do czterech kanałów jednocześnie. Pobieranie to możliwość zapisania filmu do pamięci smartfona lub tabletu.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-2-27

Popularny serwis VoD Netflix znajdziemy na dekoderach Canal+. (Fot. Canal+)

Multiroom – telewizja na wielu ekranach

W dużych rodzinach problemem są różne zainteresowania domowników. Panowie chcieliby oglądać stale programy sportowe, panie seriale, a małe dzieci bajki. Rozwiązaniem jest system multiroom, który umożliwi dostęp do telewizji wszystkim domownikom.

Usługa Canal+ Multiroom Standard HD może obsłużyć od 2 do 6 odbiorników. Zestaw powinien zawierać jeden dekoder z cyfrową nagrywarką i do 5 odbiorników bez nagrywarki. Sygnał z anteny satelitarnej w usłudze Multiroom Standard HD musi być doprowadzony do wszystkich dekoderów, tak jak w wypadku dekoderów działających samodzielnie. Do jednej anteny można dołączyć kilka dekoderów, ale antena satelitarna musi być wyposażona w konwerter o odpowiedniej liczbie wyjść lub współpracować z multiswitchem (specjalny przełącznik z kilkoma wyjściami). wszystkie dekodery muszą być połączone z jedną siecią LAN (kablowo lub przez WiFi). Jeżeli chcemy korzystać z serwisów internetowych, wybrane odbiorniki należy dołączyć do domowego routera.

Firma Polsat Box oferuje usługę Multiroom HD maksymalnie na trzech dekoderach dodatkowych. Każdy z dekoderów musi być dołączony do anteny satelitarnej, aby doprowadzić sygnał. Dekodery mogą pracować w domowej sieci multiroom zbudowanej w oparciu o LAN lub Wi-Fi. Evobox HD jest dekoderem głównym w usłudze Multiroom HD, a Lite dodatkowym. Zapewniono wygodną automatyczną funkcję autoryzacji usługi Multiroom HD w domowej sieci.

Dekodery-DVB-S2-IPTV-i-OTT-najlepsza-oferta-programowa-2-29

Polsat Box jest wyłącznym dystrybutorem serwisu Disney+ w Polsce. (Fot. Polsat Box)

Wymagania łącza dla filmów HD i 4K?

W aplikacjach VoD online można wybierać prędkość łącza (fachowo: przepływność) w zależności od rozdzielczości obrazu filmu. Odtwarzanie materiałów dostępnych w aplikacjach VoD online wymaga łącza internetowego, co najmniej 2 Mbit/s dla materiałów wideo SD, 6 Mbit/s dla HD i 20 – 25 Mbit/s dla Ultra HD. Ważna jest też stabilność łącza. Wybierajmy łącze przewodowe Ethernet, które nie jest wrażliwe na zakłócenia tak bardzo jak Wi-Fi. Warto wiedzieć, że operator serwisu VoD może optymalizować transmisję danych w zależności od obciążenia sieci spowodowanego liczbą użytkowników. Zmniejszenie prędkości strumieniowania danych może prowadzić do chwilowego pogorszenia jakości obrazu, ale dzięki temu nie nastąpi zatrzymanie transmisji.

2023-08-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket