Soundbary i subwoofery 2-20

TAGA Harmony TSW-212 bass-reflex wykorzystuje 12-calowy głośnik zasilany wzmacniaczem (moc 200 W RMS). (Fot. TAGA Harmony)

Częstotliwość odcięcia

Modele aktywne mogą mieć dostępne różnorodne regulatory, np. głośności czy częstotliwości odcięcia. Regulując częstotliwość odcięcia, możemy zmieniać zakres częstotliwości odtwarzany przez subwoofer. Zakres regulacji tego parametru jest zależny od modelu głośnika niskotonowego.

Soundbary i subwoofery 2-23

TCL S642W; JVC TH-E321B

Regulacja fazy sygnału

Subwoofer aktywny może mieć ponadto regulację fazy sygnału (w zakresie od 0° do 180°). Dobór tego parametru pozwala zniwelować różnice fazowe w odtwarzaniu niskich częstotliwości przez subwoofer i pozostałe kolumny w zestawie. Na różnicę faz może mieć wpływ m.in. sposób ustawienia subwoofera w pomieszczeniu. Odpowiednie dobranie parametrów subwoofera ma bardzo istotne znaczenie dla jego właściwej integracji z pozostałymi elementami systemu audio, a tym samym ostatecznego efektu, a więc brzmienia niskich tonów, jakie uzyskamy z jego udziałem.

Soundbary i subwoofery 2-25

W soundbarze LG SC9S z Dolby Atmos po raz pierwszy zastosowano trzy głośniki skierowane do góry. (Fot. LG)

Złącza − ważne wyposażenie

Zależnie od tego, czy soundbar jest aktywny czy pasywny, ma różne złącza na tylnym panelu urządzenia. Modele pasywne mają właściwie jedynie terminale głośnikowe. Są one najczęściej zakręcane. Soundbar pasywny może mieć nawet 5 par takich terminali. W soundbarach aktywnych terminale głośnikowe są często zaciskowe. Modele aktywne mogą mieć ponadto różnorodne złącza wejściowe audio – zarówno cyfrowe (optyczne i koaksjalne), jak i analogowe (jack i cinch). Zaawansowane modele mogą mieć nawet gramofonowe wejście audio (2 × RCA), a także wyjście na zewnętrzny subwoofer aktywny. Dostępne może być też wyjście analogowe audio, np. na zewnętrzny wzmacniacz.

Soundbary i subwoofery 2-27

HISENSE AX3100G HSN

HDMI − zalety i funkcje

Jednym z ważniejszych złączy dostępnych obecnie w niemal każdym soundbarze aktywnym jest HDMI – wejściowe (przynajmniej jedno) i wyjściowe. Wyjście HDMI może być wyposażone w tzw. zwrotny kanał audio (ARC), dzięki któremu nie ma konieczności stosowania dodatkowego połączenia kablowego do przesyłania dźwięku z telewizora do soundbara. Soundbar może wykorzystywać funkcję CEC (Consumer Electronic Control), która umożliwia obsługę za pomocą jednego pilota dwóch urządzeń połączonych kablem HDMI (np. soundbara i odbiornika telewizyjnego). Soundbary aktywne mogą być też wyposażone w złącze USB, a nawet czytnik kart pamięci, co pozwala na odtwarzanie plików audio z przenośnych pamięci flash. Jeżeli mamy telewizor z HDMI 2.1 i korzystamy z konsoli do gier też z HDMI, to soundbar też powinien mieć złącze w najnowszej wersji, żeby nie tłumił sygnału.

Soundbary i subwoofery 2-29

DENON DHT-S517

Komfort obsługi − pilot lub aplikacja

Standardem w obsłudze soundbara jest pilot, który umożliwia z kanapy włączanie i wyłączanie soundbara, wybór źródła sygnału, regulację poziomu głośności. Wielu producentów oferuje też aplikację do obsługi listwy grającej, możliwa jest też obsługa telewizora.

Podsumowując, soundbar aktywny to wielofunkcyjne urządzenie do poprawy dźwięku filmów i gier oraz bardzo dobry sprzęt do odtwarzania muzyki z odtwarzacza CD, mp3 czy smartfona z wykorzystaniem łącza Bluetooth.  

2023-08-31
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket