Czajniki elektryczne z tworzywa sztucznego

Czajniki elektryczne

Wybierając czajnik elektryczny, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Popularnym wyborem są tworzywa sztuczne, ze względu na przystępne ceny czy niewielką masę. (Fot. Amica)

Ta ostatnia zaleta ma szczególne znaczenie dla osób starszych, które często poszukują lekkich i wygodniejszych w obsłudze urządzeń. Warto wybierać modele renomowanych marek i uznanych producentów, co do których mamy pewność, że zastosowane tworzywo będzie dobrej jakości i nie wpłynie negatywnie na smak gotowanej wody. Niektórzy producenci oznaczają urządzenia jako wolne od BPA, czyli szkodliwego bisfenolu. W czajnikach renomowanych marek nie ma tego problemu i są one w pełni bezpieczne, a przygotowane napoje znakomicie smakują. Atutem tych czajników jest także stylistyka, na rynku znajdziemy wiele rożnych modeli o ciekawych kształtach i barwach, także wchodzących w skład serii wzorniczych. 

Stal i tworzywo

Popularnym rozwiązaniem wśród producentów jest łączenie materiałów takich jak tworzywo sztuczne oraz stal. Pozwala to na zachowanie zalet obu konstrukcji. Najczęściej wnętrze czajnika jest wykonane ze stali nierdzewnej, a zewnętrzna obudowa właśnie z tworzywa sztucznego. Dzięki temu klienci mogą wybierać spośród wielu różnych kształtów oraz wariantów kolorystycznych. Dodatkową zaletą jest ochrona przed oparzeniem – warstwa wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia skuteczną izolację od gorącego pojemnika z wrzątkiem. Sama stal nierdzewna stosunkowo wolno wytraca ciepło, a dzięki temu dłużej utrzymuje się wysoką temperatura wody.

Czajniki elektryczne

ADLER AD 1277 white; ZELMER ZCK7630B Crystal; AMICA KF 1011

Moc czajnika

Przy obecnych trendach i znacznym poprawianiu sprawności urządzeń większa moc oznacza (tak, tak) mniejsze zużycie energii mierzone w kilowatogodzinach, bowiem czas pracy czajnika w stosunku do pobranej mocy jest najkrótszy. Z drugiej strony czajniki o dużej mocy to zwykle modele o dużej pojemności. Dobre w domu, w pracy, gdzie potrzeba zagotować większą ilość wody. Na działce czy na kempingu, kiedy jest mniej osób, a wodę gotujemy sporadycznie, wystarczy mniej pojemny czajnik, a więc siłą rzeczy o mniejszej mocy. Można przyjąć założenie, że czajnik, którego moc określona jest w przedziale ok. 500– 1000 W, to model dobry do grzania małej ilości wody. Modele o mocy od 1000 do 2000 W uznać należy za średnie pod względem pojemności i zużycia energii. Czajniki o mocy od 2000 do 3000 W i powyżej to modele przeznaczone do szybkiego gotowanie dużej ilości wody. Siłą rzeczy moc powinna być więc dobierana przez pryzmat dwóch parametrów – czasu zagotowania oraz ilości potrzebnej wody.

Czajniki elektryczne

Czajniki z tworzywa sztucznego dostępne są w różnych kolorach i kształtach. (Fot. Bosch)

Regulacja temperatury

Jedną z najbardziej przydanych funkcji czajników elektrycznych jest możliwość regulacji temperatury. Na panelu czajnika, umieszczonym w rączce lub podstawie, wystarczy określić wymaganą temperaturę. Producenci oferują regulację od 40 °C (idealne do przygotowania napojów dla dzieci) do temperatury wrzenia, a więc 100 °C. Ponadto dostępne są nawet predefiniowane programy gotowania wody, które pozwalają na automatyczny dobór temperatury do programu wybranego na panelu sterowania. Po jej osiągnięciu urządzenie wyłączy się i może przez określony czas utrzymywać temperaturę na wybranym poziomie. Rozwiązanie to jest zazwyczaj stosowane w czajnikach o nowoczesnym wzornictwie. W modelach retro za to może być umieszczony wskaźnik analogowy, który na skali wskaże obecną temperaturę. Co prawda, taki model nie podtrzymuje temperatury, jednak stanowi praktyczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Najbardziej zaawansowane modele czajników mogą mieć możliwość regulacji temperatury nawet ze smartfona.

Czajniki elektryczne

CONCEPT RK2384; CAMRY CR 1269b; BREVILLE High Gloss VKT157X Grey

Funkcjonalna podstawa

To właśnie w niej znajduje się element grzejny, ale nie tylko. Modele z funkcją regulacji temperatury mają często bardziej rozbudowaną podstawę, w której znajduje się panel sterowania. To jaki ma ona kształt zależy już od wizji samych projektantów. Ważną kwestią dotyczącą czajników z płaskim elementem grzejnym jest to, że mają one obrotową podstawę 360°. Dzbanek mocuje się na cokole znajdującym się pośrodku podstawy. Umożliwia to odstawianie go w dowolnej pozycji i ułatwia obsługę urządzenia. Często stosowanym rozwiązaniem jest wyposażenie podstawy w miejsce do przechowywania przewodu. Albo wyposaża się urządzenie w system automatycznego zwijania przewodu (wtedy podstawa jest większa gdyż musi zmieścić przewód), albo w specjalne wypustki umożliwiające jego nawinięcie.

Czajniki elektryczne

Czytelny wskaźnik poziomu wody pozwala na jej dokładne nalewanie. (Fot. Adler)

Bezpieczne użytkowanie

Rozwiązania funkcjonalno-techniczne dotyczą nie tylko komfortu użytkowania czy łatwości obsługi. Mają również zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zapobiegać przypadkowym awariom sprzętu. Najważniejsze rozwiązania to:

  • automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody – jest już we wszystkich modelach dostępnych na rynku. To absolutny standard, bez którego czajnik elektryczny nie jest prawdziwym czajnikiem. Po zagotowaniu wody urządzenie automatycznie wyłącza się;
  • automatyczny wyłącznik w wypadku braku wody – włączenie czajnika, w którym nie ma wody, to jedno z najczęstszych przewinień użytkowników. Dzięki tej funkcji urządzenie zostanie automatycznie wyłączone w wypadku zbyt małej ilości wody lub jej całkowitego braku;
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy – to rozwiązanie, które ma większość modeli dostępnych na polskim rynku;
  • pokrywka z dodatkową blokadą – jest to zdejmowana pokrywka ze specjalną blokadą, która ułatwia napełnianie urządzenia wodą i zabezpiecza przed jej rozlaniem w wypadku przewrócenia się czajnika;
  • automatyczne zatrzymanie pary – lub inaczej funkcja automatycznego wyłączenia urządzenia w wypadku otwarcia pokrywy. W razie przypadkowego otwarcia pokrywy w trakcie gotowania wody czajnik zostanie automatycznie wyłączony;
  • nienagrzewająca się obudowa – chroni użytkownika przed bolesnymi skutkami dotknięcia czajnika w trakcie jego pracy. Specjalna warstwa izolacyjna sprawia, że mimo nagrzewania się wody do wysokich temperatur obudowa urządzenia nadal pozostaje chłodna;
  • gumowe elementy – najczęściej są umieszczane na rączce i w podstawie. Gwarantują jej stabilność i zapobiegają ześlizgnięciu się czajnika z blatu lub wyślizgnięciu z ręki użytkownika.

Czajniki elektryczne

MPM MCZ-85/B2; GORENJE K17FEII; BOSCH TWK7502

Czajniki turystyczne

Ze względu na swoją lekkość oraz elastyczność tworzywa sztuczne są stosowane do produkcji czajników turystycznych. Czajniki podróżne są bardzo praktyczne i, co ważne, poręczne, od domowych różnią się przede wszystkim pojemnością dzbanka. Można w nich pomieścić od 0,4 l do 1 l wody, co oczywiście przekłada się na ich wymiary. Ponadto niektóre czajniki turystyczne wyposażono w przełącznik napięcia elektrycznego 110/120/230 V – jednak nie jest to standardowe rozwiązanie. Niektóre z nich można także zasilać z gniazda 12 V w samochodzie. Na rynku dostępne są modele wykonane głównie z tworzywa sztucznego, oprócz tego innowacyjnym materiałem wpisującym się w tematykę turystyczną jest specjalne tworzywo silikonowe, odporne na wysokie temperatury. Co ważne, ów silikon jest elastyczny, a to pozwala składać pusty zbiornik na wodę. Po złożeniu zostaje tylko podstawa grzewcza, a reszta – czyli silikonowy zbiornik – jest całkowicie płaska, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Moc czajników turystycznych waha się średnio od 600 W do 1000 W. Ciekawą propozycją są czajniki turystyczne, do których dołączane są kubki, łyżki lub pojemniki z pokrywką do przechowywania kawy i herbaty. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest również pokrowiec na urządzenie, dzięki któremu można bezpiecznie przewozić sprzęt. Co ważne, zazwyczaj dodatkowe elementy wyposażenia można przechowywać wewnątrz czajnika.

Czajniki elektryczne

ZELMER ZCK7619; SALTER EK5031WHT; RAVANSON CB-1707 

Idealny dla rodziny – Salter EK2898

Wchodzący w skład kolekcji Deco czajnik Salter EK2898 będzie eleganckim i wyrafinowanym dodatkiem do każdej nowoczesnej kuchni. Urządzenie o mocy 3000 W ma pojemność 1,7 l i może pomieścić do 8 standardowych filiżanek wody na każdy cykl gotowania. Sprzęt ma obracaną podstawę, co umożliwia wygodne użytkowanie przez osoby prawo- i leworęczne. Dodatkowy atut to zintegrowany kontroler Strix. Czajnik Salter EK2898 ma również półprzezroczyste okienko do podglądu poziomu wody, dzięki czemu wiemy dokładnie, kiedy należy go napełnić. Urządzenie jest wykonane z trwałych materiałów i wykończone w kolorze błyszczącej czerni z eleganckimi akcentami ze stali nierdzewnej.

Idealny dla rodziny

Praktyczna ozdoba kuchni – Zelmer ZCK7650

Oferowany przez markę Zelmer czajnik elektryczny ZCK7650 zachwyca nie tylko swoją wydajnością, ale także pięknym designem i solidną obudową z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Każdy szczegół został starannie zaprojektowany, żeby uzyskać elegancki i nowoczesny wygląd. Urządzenie oferuje pojemność 1,7 l oraz moc 2200 W, więc doskonale spełni potrzeby rodziny. Dzięki niemu możemy cieszyć się ulubionym napojem przez dłuższy czas i zapomnieć o przerwach w parzeniu oraz delektować się smakiem bez ograniczeń. Jako że bezpieczeństwo jest najważniejsze, czajnik wyposażono w systemy zabezpieczeń. Nie włączymy go bez wody w środku oraz wyłączy się automatycznie po zagotowaniu lub zdjęciu z podstawy. Urządzenie wyposażono w kontroler firmy Strix.

Praktyczna ozdoba kuchni
2023-08-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket