Domowe grzejniki konwektorowe

Domowe

W chłodniejsze dni przed sezonem grzewczym sięgamy po grzejniki, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Jednym z rodzajów są grzejniki konwekcyjne, bardzo przydatne przez cały rok, np. w domach letniskowych. (Fot. Mesko)

Utrzymują w nich zimą temperaturę wyższą od zera, zmniejszają także wilgotność powietrza. Dobrze sprawdzają się również w pomieszczeniach, w których nie ma na stałe instalacji ogrzewania – w warsztatach, sklepach czy małych biurach. W grzejnikach wykorzystuje się różne sposoby wytwarzania i przekazywania ciepła do nagrzania pomieszczenia. Jednym z nich jest wykorzystanie zjawiska konwekcji. Grzejniki działające na zasadzie konwekcji, nazywane konwektorami, powodują nagrzewanie i ruch powietrza. Ciepło jest oddawane ścianom, meblom i ludziom. W grzejnikach konwekcyjnych grzałki elektryczne nagrzewają się i ogrzewają powietrze, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia.

Domowe

CONCEPT KS3007; CAMRY CR 7739

Jak dobrać moc grzejnika konwektorowego?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Taką mocą dysponują grzejniki konwektorowe. Typowa moc grzejników konwektorowych wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki sekcji grzałki. Grzejniki konwektorowe są w stanie w ciągu godziny zwiększyć temperaturę o 5 °C w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Dla optymalnego przepływu powietrza i bezpieczeństwa nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

Domowe

Grzejnik konwektorowy z elektronicznym panelem sterowania pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury oraz ma możliwość programowania czasu pracy. (Fot. Camry)

Budowa grzejnika konwektorowego

Stacjonarne grzejniki konwektorowe zawierają w obudowie nagrzewającą się grzałkę lub płytę. Zazwyczaj mają płaski kształt obudowy, mogą stać na podłodze lub być wieszane na ścianie i wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. Grzejnik konwektorowy zasysa powietrze od dołu, następnie ogrzewa je, po czym ogrzane już powietrze unosi się ku górze. Grzejniki konwektorowe mają precyzyjną regulację temperatury (termostat) oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C). Zaletą lub ich wadą jest zmniejszenie wilgotności powietrza. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Stosowane w sypialniach mogą powodować wysuszanie powietrza, co jest niekorzystne dla układu oddechowego człowieka. Wadą techniki grzania konwekcyjnego jest unoszenie cząsteczek kurzu, co może być szkodliwe dla alergików. Część modeli wyposażona jest w nadmuch, który pozwala na szybsze nagrzewanie pomieszczenia. Mają charakterystyczne kratki do wymiany powietrza. Po sezonie grzewczym warto grzejnik schować, żeby kurz nie dostawał się do wentylatora.

Domowe

MESKO MS 7741b; CONCEPT KS4000

Ogrzewanie konwekcyjne i na podczerwień

Dostępne są też wersje grzejników elektrycznych hybrydowych, łączące techniki ogrzewania podczerwienią oraz ogrzewania opartego na zasadzie konwekcji naturalnej. Urządzenie samo dobierze moc grzewczą potrzebną do ogrzania pomieszczenia do zadanej temperatury i włączy oba elementy grzejne lub tylko jeden – w zależności od potrzeb. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury otoczenia automatycznie przejdzie w stan jej utrzymywania i będzie wtedy emitować ciepło w postaci podczerwieni.

Domowe

BELDRAY EH3018SUK2; ADLER AD 7705

Sterowanie grzejnikiem

Do najważniejszych dostępnych w grzejnikach rozwiązań należy termostat, utrzymujący temperaturę o ustalonej wartości. Automatycznie włącza i wyłącza grzałki. Od mocy grzałki zależy, jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. W podstawowych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy i gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Szybszą dystrybucję ciepłego powietrza w pomieszczeniu zapewnia wbudowany wentylator, który można włączać lub wyłączać.

W najlepszych grzejnikach w obsłudze pomocny może być wielofunkcyjny wyświetlacz LCD. Zawiera on ikony funkcji, np. jednostki temperatury, wyświetli wartość bieżącą temperatury i nastawioną. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, nawet w określonym dniu tygodnia. W grzejnikach z wentylatorem można zmieniać szybkość obrotową nadmuchu. Pilot umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę termostatu, ustala moc grzałki i obsługuje timer.

W nowoczesnych grzejnikach konwektorowych możemy również znaleźć dostęp do łączności Wi-Fi. Dzięki niej urządzenie można połączyć z domową siecią i sterować nim przy pomocy aplikacji na tablet lub telefon. Pozwala ona np. na kontrolę temperatury czy prędkości wentylatora. Dodatkowym atutem jest możliwość zdalnego włączenia lub wyłączenia grzejnika z praktycznie dowolnej lokalizacji. To funkcja szczególnie przydatna np. w domkach letniskowych jesienią. Po całym dniu aktywności na świeżym powietrzu możemy kilkanaście minut przed powrotem włączyć zdalnie grzejnik i wrócić do przyjemnie nagrzanego domu.

Domowe

RAVANSON CH-2000MT; BELDRAY EH3334

Bezpieczne użytkownie

W grzejnikach są też montowane wyłączniki termiczne, chroniące urządzenie przed przegrzaniem. Zaletą grzejników konwektorowych jest mała masa (2 – 3 kg), więc bez większego wysiłku można je przenosić przy pomocy uchwytów w obudowie. Konwektory używane w łazience mają wodoodporną obudowę (ochrona IP24). Stopy grzejników pokryte są materiałem antypoślizgowym zapewniającym stabilną pozycję. Mimo wszystko warto zdecydować się na urządzenie wyposażone w opcję automatycznego wyłączenia w razie przewrócenia. Niektóre modele wyposażone są również w zabezpieczenie przed dziećmi. Dzięki temu, korzystając z panelu sterowania, nie zmienią one przez przypadek parametrów pracy.

Domowe

Grzejnik konwektorowy z panelem wykonanym ze szkła hartowanego prezentuje się bardzo atrakcyjnie. (Fot. Concept)

Wzornictwo grzejników

Jednym z atutów grzejników konwektorowych może być atrakcyjne wzornictwo. Większość podstawowych modeli ma obudowy wykonane z metalu. Dostępne są różne warianty kolorystyczne, a najpopularniejsze to oczywiście biały i czarny. Szczególnie atrakcyjnie pod względem wzornictwa prezentują się modele ze szklanymi panelami. Płaska konstrukcja sprawia, że mogą być powieszone na ścianie, jak tradycyjny grzejnik. Minimalistyczne wzornictwo dobrze komponuje się z większością aranżacji, a dotykowy panel sterujący urządzenia jest łatwy w obsłudze i praktycznie niewidoczny. Atutem szkła jest także możliwość szybkiego i wygodnego czyszczenia.  

Domowe

GORENJE Optiheat 2000EWP; CONCEPT KS3030

Zdobi i grzeje – Gorenje Optiheat 2000GTPT

Stylowy grzejnik konwekcyjny Gorenje Optiheat 2000GTPT oferuje moc grzewczą wynoszącą nawet 2000 W. Przedni panel został wykonany z trwałego i łatwego w czyszczeniu szkła hartowanego, a na obudowie znajduje się wygodny elektroniczny system sterujący z przyciskami dotykowymi oraz wyświetlaczem. Zdalnie funkcjami urządzenia możemy sterować przy pomocy dołączonego pilota. Funkcja eco automatycznie utrzymuje optymalne parametry pracy przy stałym poziomie temperatury 22 °C. Można także ustawić dowolną temperaturę z przedziału od 16 do 40 °C. Urządzenie jest wyposażone we wbudowany timer, umożlwiający zaprogramowanie czasu pracy, oraz ma funkcje zapobiegania zamarznięciu.

Zdobi i grzeje

Łatwa obsługa i duża efektywność – Ravanson CH-9000W

Gdy szukamy ekonomicznego grzejnika konwekcyjnego, który jednocześnie odznacza się dużą efektywnością pracy i atrakcyjnym wzornictwem, to warto zwrócić uwagę na model Ravanson CH-9000W. Urządzenie jest wyposażone w dwustopniową regulację mocy – 1250 oraz 2000 W. Sterowanie funkcjami grzejnika umożliwiają wygodne pokrętła, a wbudowany termostat pozwala na kontrolę temperatury. Prosta i elegancka obudowa będzie pasować do większości wnętrz. Dzięki niewielkiej masie, wynoszącej 3,2 kg, oraz wygodnym uchwytom przenoszenie grzejnika nie stanowi problemu. Urządzenie jest wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dostępne są również różne opcje kolorystyczne oraz wariant z trybem turbo, umożliwiającym jeszcze szybsze nagrzewanie pomieszczeń.

Łatwa obsługa i duża efektywność
2023-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket