Nowoczesne kuchenki mikrofalowe z grillem

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Wybierając kuchenkę mikrofalową, niezależnie od jej możliwości technicznych i dodatkowych funkcji, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest moc kuchenki oraz moc grilla, a drugim jej całkowita pojemność. Co oferują producenci? Sprawdziliśmy. (Fot. Sharp)

Mnogość funkcji i możliwości dostępnych obecnie na rynku modeli kuchenek mikrofalowych wynika z faktu, że urządzenia te nie tylko zachowały podstawową funkcję podgrzewania potraw, ale ich możliwości techniczne i funkcjonalne zostały znacznie rozszerzone. Teraz w kuchence mikrofalowej użytkownik może podgrzewać, grillować, piec z wykorzystaniem termoobiegu, a nawet gotować na parze.

Czy mikrofale są bezpieczne?

Powszechne obawy społeczeństwa dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego stały się jednym z problemów badawczych Światowej Organizacji Zdrowia. Jednak o negatywnych skutkach działania pola elektromagnetycznego urządzeń takich jak telefon, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik teoretycznie mowy nie ma. Oczywiście, mogą one w rzadkich wypadkach powodować bóle głowy, niepokój czy zmęczenie, ale ogólna szkodliwość tych urządzeń jest znikoma. Podgrzewanie w mikrofalówce jest według badań o wiele zdrowsze od standardowego odgrzewania na patelni.

O zaletach kuchenki mikrofalowej nie trzeba mówić. Nawet dziecko wie, że dzięki niej możemy szybko przygotować większość potraw. Pytanie tylko, czy zawsze jest to zdrowy posiłek? Jak każde urządzenie emitujące promieniowanie, kuchenka mikrofalowa ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Naukowcy od dłuższego czasu zadają s obie pytanie, jaki jest wpływ kuchenki mikrofalowej na nasze zdrowie i czy korzystanie z niej jest bezpieczne. Prawda jest taka, że fale elektromagnetyczne otaczają nas z każdej strony. Są emitowane również przez radioodbiorniki, telewizory, telefony komórkowe, systemy nawigacyjne i satelitarne oraz różne inne urządzenia techniczne, bez których dzisiaj już sobie nie wyobrażamy życia. Niekorzystny wpływ tego rodzaju promieniowania nie został naukowo udowodniony, jednak trudno przewidzieć, jaki będzie skutek takiej ilości promieniowania za kilkadziesiąt lat. Jedno jest pewne: jak z każdym tego typu sprzętem, podobnie z mikrofalówką należy obchodzić się zgodnie z zaleceniami producenta.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

AMICA AMGF23E1GS; SHARP R642WW

Jakie funkcje oferują producenci?

Współcześnie produkowane kuchenki mikrofalowe swoimi możliwościami technicznymi dorównują piekarnikom, co sprawia, że coraz trudniej zdecydować się na konkretny model. Stosowanie rozmaitych oznaczeń ma ułatwić użytkownikom wybór odpowiedniego dla nich urządzenia. Piktogramy i infografiki sugerują, że np. jest to bardziej urządzenie do gotowania na parze z funkcją mikrofal niż tradycyjna mikrofalówka. Warto zatem przyjąć, że podstawą do zakwalifikowania danego sprzętu do konkretnej grupy jest jego pierwotna funkcja. Kuchenka mikrofalowa przede wszystkim ma podgrzewać. Wśród urządzeń wykorzystujących mikrofale możemy wyróżnić modele wolnostojące i do zabudowy. Te pierwsze są znacznie popularniejsze na rynku. Łatwiej je zainstalować w kuchennym wnętrzu. Właściwie wystarczy ustawić je na kuchennym blacie i podłączyć do zasilania.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Fot. Gorenje

Ważne parametry podczas wyboru kuchenki

Wybierając kuchenkę mikrofalową, niezależnie od jej możliwości technicznych i dodatkowych funkcji, należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest moc kuchenki oraz moc grilla, a drugim jej całkowita pojemność.

Tak samo jak w przypadku innych sprzętów gospodarstwa domowego, tak w przypadku mikrofalówki im większa jest moc grzałki grilla, tym szybciej się ona nagrzeje i w krótszym czasie przygotuje potrawę. Sama moc potrzebna jest w tym segmencie nie tylko do sprawnego działania, ale też dostosowania jej stopnia do potrawy i sposobu obróbki. Jeśli chcemy mieć wydajny sprzęt do smażenia, pieczenia czy grillowania, wybierzmy kuchenkę o dużej mocy całkowitej, jeśli jednak używamy jej do tylko podgrzewania czy rozmrażania niewielkich porcji, moc nie musi być duża.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

GORENJE MO20A4X; MIELE M 6012 SC

Gabaryty kuchenki a jej pojemność

Pojemność kuchenki powinna być dobrana do liczby użytkowników, wielkości rodziny, a także wymiarów naczyń, w których będziemy przyrządzać potrawy we wnętrzu urządzenia. Z pojemnością kuchenki związana jest również średnica talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. W najpopularniejszych mikrofalówkach wolnostojących, których pojemność oscyluje w przedziale od 17 do 20 l i zazwyczaj można w nich użyć jednego pojemnika na cykl przygotowania potrawy, średnica talerza wynosi ok. 25 cm.

Pojemność użytkowa jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze urządzenia. Jeśli nie mamy dużo miejsca na blacie, a przy tym podgrzewamy zazwyczaj jeden talerz, warto zdecydować się na model mniej pojemny. Jeśli natomiast chcemy wykorzystywać kuchenkę do gotowania, przyrządzania potraw na parze czy pieczenia, lepiej zdecydować się na urządzenie większe lub ewentualnie model do zabudowy, którego komora może mieć pojemność nawet 50 l, a więc niewiele mniejszą niż w niektórych piekarnikach.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Wnętrza kuchenek mikrofalowych z funkcją grilla pokryte są specjalną powłoką, która jest łatwa do utrzymania w czystości. (Fot. Amica)

Kuchenki do małych i dużych kuchni

W wypadku kuchenek mikrofalowych wolnostojących ich wysokość to najczęściej od ok. 23 do nawet 35 cm, szerokość od 44 do 54 cm i głębokość od ok. 37 do nawet 50 m. Pozwala to dopasować gabaryty kuchenki mikrofalowej do aranżacji kuchennej i miejsca, jakie przeznaczone zostało na model wolnostojący. Warto mieć na uwadze, że kuchenki mikrofalowe nie należą do urządzeń, które przechowujemy w szafce i wyjmujemy tylko na czas użytkowania. Są zbyt ciężkie, ale również zbyt często z nich korzystamy, żeby je gdziekolwiek przechowywać. Standardowo zajmują miejsce na kuchennym blacie lub specjalnie zaprojektowanej półce, do której wszyscy domownicy mają swobodny dostęp. Przed zakupem konkretnego modelu warto jest sprawdzić jego gabaryty, aby sprzęt z powodzeniem zmieścił się w kuchni.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

HISENSE H20MOBP1G; AMICA AMGF23E1GB

Grill i termoobieg w nowoczesnym sprzęcie

Kuchenki mikrofalowe mogą mieć grzałki działające jak grill tradycyjny w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub grillować czy smażyć na specjalnym talerzu. W zależności od producenta stosowane są różne nazwy tej funkcji – w kuchenkach mikrofalowych marki Amica funkcja grilla oznaczona jest infografiką Combigrill, z kolei Samsung używa oznaczenia Grill Fry. Kuchenka mikrofalowa podczas grillowania wykorzystuje aż trzy sposoby podgrzewania potrawy: jeden z nich to ciepło z grzałki, drugim jest odbicie ciepła, trzecim natomiast cyrkulacja gorącego powietrza. To połączenie sprawia, że grillowane w kuchence potrawy są zarówno wypieczone w środku, jak i zarumienione na zewnątrz.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Fot. Hisense

Moc kuchenki a sprawność funkcji grilla

Jednym z ważniejszych parametrów kuchenki mikrofalowej jest jej moc. To samo dotyczy mocy grilla. Moc będzie się różniła w zależności od producenta oraz samego produktu. Im większa moc, tym urządzenie sprawniej i szybciej podgrzeje i przyrządzi potrawy. Analogicznie jest z funkcją grilla – im większa moc grzałki, tym szybciej się ona nagrzeje, a potrawa zostanie przygotowana w krótszym czasie. Większa moc oznacza krótszą pracę sprzętu, co w dłuższej perspektywie oszczędza nie tylko nasz czas, ale również cenną energię.

Moc grzałki niewątpliwie wpływa na czas przygotowania potrawy z wykorzystaniem funkcji grilla. Niemniej można to zrobić jeszcze szybciej, gdy w kuchence mikrofalowej zastosowano podwójną grzałkę, z których jedna jest na górze, a druga na dole komory. Takie rozwiązanie występuje na przykład w modelu R-879 marki Sharp. Dolny element grzejny umiejscowiony jest pod talerzem obrotowym. Ta szczególna cecha umożliwia między innymi podpiekanie potraw od spodu.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

BOSCH FEL023MS2; AMICA AMGF20E1GB

Funkcja grilla a efektywność energetyczna

Wśród dostępnych na rynku kuchenek mikrofalowych, które ze względu na swoją konstrukcję nie należą do najbardziej energooszczędnych urządzeń, nie brakuje jednak modeli wyróżniających się stosunkowo małym poborem prądu. Chodzi tu zarówno o zużycie energii elektrycznej podczas pracy, jak i tzw. tryb spoczynkowy. Energooszczędna kuchenka mikrofalowa podłączona do zasilania sieciowego zużywa minimum energii, by podtrzymać kluczowe funkcje. Z punktu widzenia użytkownika przynosi to z czasem dodatkowe oszczędności.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Fot. Miele

Zdrowe gotowanie bez dodatkowego tłuszczu

Ważnym aspektem wykorzystania dodatkowej cyrkulacji powietrza jest możliwość pieczenia potraw bez używania dodatkowego tłuszczu. Jak powszechnie wiadomo, dania z grilla uznawane są za zdrowsze ze względu na ich szczególną obróbkę, dlatego kuchenki mikrofalowe z tą funkcją cieszą się dużą popularnością.

Termoobieg w mikrofalówce jest rozwiązaniem zaczerpniętym z możliwości piekarnika. Jest to specjalny przepływ powietrza w urządzeniu, który powoduje równomierne opiekanie dania z każdej strony. Funkcja ta jest szczególnie polecana do przygotowywania dań z wykorzystaniem funkcji grilla.

Przy korzystaniu z funkcji grilla czy termoobiegu równie ważne są możliwości programów predefiniowanych, które pozwalają na wybór odpowiedniego typu produktu i przygotowanie go według ściśle określonych parametrów grzania. Rozbudowany wachlarz rozwiązań zazwyczaj dostępny jest w modelach o większej pojemności, w których możemy przygotować cały obiad od podstaw.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

SAMSUNG MC35R8058CC

Nowa funkcjonalność – gotowanie na parze

Kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze to nieoceniony pomocnik w kuchni. Na rynku dostępne są modele, w których możemy gotować, używając specjalnie do tego przeznaczonych parowych, dostępnych w zestawie z kuchenką. Są one wyposażone w podstawkę oddzielającą potrawę od dna pojemnika, co ułatwia obieg pary. Podstawka jest ruchoma, wystarczy ją wyjąć i pojemnika możemy użyć do gotowania w wodzie. W takiej kuchence mikrofalowej idealnie ugotujemy na parze warzywa, ryby, mięso drobiowe czy jajka. Z kuchenki mikrofalowej mogą wyjść naprawdę zdrowe posiłki i jest to fakt niezaprzeczalny. Idealnym przykładem są kuchenki z funkcją gotowania na parze. Potrawy przygotowane na parze są delikatniejsze i lekko strawne. Produkty zachowują swój naturalny smak, kolor i aromat oraz prawie wszystkie wartości odżywcze. Gotowanie na parze zachowuje w potrawach wszelkie witaminy i sole mineralne, które podczas gotowania w wodzie są z nich wypłukiwane. Na parze można gotować i odświeżać prawie wszystko: warzywa, ryż, mrożonki, mięso i ryby. Producenci kuchenek mikrofalowych nie pozostają obojętni wobec tego trendu.

2023-08-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket