Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Wolnostojące kuchenki mikrofalowe to bardzo często niewielkie konstrukcje, które nie zajmują zbyt wiele miejsca na blacie.

Dzięki temu doskonale sprawdzą się nawet w małej kuchni czy w aneksie kuchennym. (Fot. Miele)

Automatyczne programy i funkcje

W kuchenkach mikrofalowych, obok mocy, nie mniej ważne są panel sterowania i związane z nim funkcje. Im więcej możliwości regulacji ustawień, tym większy będzie komfort obsługi i użytkowania urządzenia. Kuchenki mikrofalowe wyposażone w programy automatyczne stają się nieocenionymi pomocnikami w kuchni. Wystarczy, że ustawimy wagę produktu i sposób przygotowania potrawy, a sprzęt resztę pracy wykona sam. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas, ale również sprawia, że za każdym razem potrawa zostanie przygotowana w sposób prawidłowy.

Kuchenki mikrofalowe z grillem mogą być wyposażone w szereg innych funkcji, z których warto wymienić praktyczne rozmrażanie, możliwość podgrzewania płynów, pieczenie ciast czy przygotowywanie pizzy.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

GORENJE MO235SYB; LG MH6535GIS

Z talerzem czy bez talerza – które rozwiązanie lepsze?

Mikrofalówki z talerzem nadal są większością tego rynku. Droższą, ale za to nieco bardziej funkcjonalną konstrukcją jest mikrofalówka bez talerza. Płaska konstrukcja dna w pewnym sensie rewolucjonizuje użytkowanie takich sprzętów, po pierwsze: zwiększając powierzchnię użytkową, po drugie: oferując większy komfort wkładania i wyjmowania potraw z komory. Trzecim, równie ważnym argumentem jest łatwiejsze utrzymanie w czystości. Brak drobnych elementów obracających talerz oraz samego talerza eliminuje konieczność ich czyszczenia. Z reguły takie urządzenia (zamiast otworu z napędem) mają na górze komory wbudowany wentylator, który dystrybuuje gorące powietrze wewnątrz niej.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Fot. Bosch

A może piekarnik z funkcją mikrofal?

Zamiast na klasyczną kuchenkę mikrofalową możemy zdecydować się na piekarnik wyposażony w funkcję mikrofal. Wszystko zależy jednak od naszych możliwości finansowych oraz montażowych. Trzeba wiedzieć, że piekarniki z funkcją mikrofali to głównie urządzenia do zabudowy i wykorzystują przede wszystkim zaawansowaną technikę grzania opartą na grzałkach dolnych, górnych, grillu czy termoobiegu. Ich cena jest więc zdecydowanie wyższa niż mikrofalówek. Trzeba jednak przyznać, że sam sprzęt jest efektywny w działaniu, a wykorzystanie mikrofal w piekarniku potrafi znacznie skrócić czas pieczenia.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

CONCEPT MT5523; BOSCH HMT84G451

Naczynia w kuchence mikrofalowej

Trzeba wiedzieć, że głównym zadaniem mikrofali jest przenikanie fal przez produkt. Aby fale równomiernie rozprowadzały ciepło, a nie odbijały się od ścianek naczynia, należy przede wszystkim stosować akcesoria dołączone przez producenta. Najczęściej jest to teflonowy talerz, jednak nie jest idealnym elementem do długiego grzania. Można też używać naczyń żaroodpornych i wykonanych ze szkła, naczyń wykonanych z tworzywa – o ile producent plastikowego opakowania zaznaczył, że można go używać w kuchence mikrofalowej lub opakowanie jest odporne na wysokie temperatury. Zabrania się jednak używania metalowych naczyń i akcesoriów, ponieważ mogą wywołać nawet pożar. Z tym samym wiąże się także używanie naczyń z pozłacanymi lub lekko metalowymi elementami. Pozłacana porcelana może stracić swój blask przez to, że złoto może odpryskiwać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podgrzewać jedzenie w słoikach (bez wieczka) czy papierowych naczyniach (krótkie podgrzewanie).

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Fot. Hisense

Jakie naczynia do mikrofalówki?

W każdej instrukcji obsługi kuchenki mikrofalowej, niezależnie od modelu czy producenta, spotkamy się z uwagą, że do mikrofalówki nie należy wkładać przedmiotów metalowych i ostro zakończonych. Jest to ważne, dlatego że przyśpieszane przez mikrofale ładunki elektryczne, docierając do ostro zakończonych krawędzi i stykając się z nimi, mogą wywołać iskrę, która z kolei może spowodować pożar. Ponadto w materiale o dużej oporności, takim jak cienkie paski metalu, podczas absorpcji mikrofal może dojść do wydzielenia się bardzo dużej ilości ciepła. Dlatego też nie zaleca się wkładania do kuchenki mikrofalowej naczyń zdobionych złotymi elementami, nie można także owijać produktów folią aluminiową (metal odbija mikrofale). Bardzo dobrymi naczyniami, których z powodzeniem możemy używać do podgrzewania w kuchence mikrofalowej, są żaroodporne naczynia wykonane ze szkła. Warto pamiętać, aby nie zawierały metalu (tak jak np. kryształowe szkło ołowiowe) lub stopu metali (np. złotego brzegu, wykończeń z błękitu kobaltowego). Również naczynia ceramiczne w większości nadają się do używania w kuchence mikrofalowej, ale muszą być pokryte szkliwem. W przeciwnym razie do naczynia może przenikać wilgoć, która nagrzewając się, może powodować zniszczenie naczynia. Z kolei porcelana nadaje się bez zastrzeżeń, pod warunkiem, że nie ma złotych zdobień.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

AMICA AMMF23E1GB; GORENJE MO4250TCLI

Papier, folia i tworzywa sztuczne

Żaroodpornych, nadających się do mikrofalówek naczyń z tworzyw sztucznych, a także naczyń papierowych można używać do rozmrażania, podgrzewania i gotowania, chyba że producent wskaże inaczej. Z kolei papier kuchenny, używany w krótkich procesach, zwłaszcza w celu „pochłonięcia” zbędnej wilgoci, np. z chleba, może być z powodzeniem wykorzystywany w kuchence mikrofalowej. Przykrycie papierem kuchennym tłustych potraw pozwala uniknąć pryskania tłuszczu. Na rynku pojawiły się specjalna folia do kuchenek mikrofalowych i woreczki do pieczenia. Folii należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Z kolei podczas wykorzystywania w mikrofalówce woreczków należy pamiętać, żeby nie stosować metalowych zapięć do ich zamykania. Lepiej zastąpić je sznurkiem, a folię nakłuć kilkakrotnie widelcem.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

Kuchenki mikrofalowe wyposażone są w rozmaite panele sterowania, od ergonomicznych pokręteł

i przycisków po rozbudowane panele dotykowe z wyświetlaczami. (Fot. Concept)

Niebezpieczne naczynia metalowe

Metalowe naczynia nie powinny być wykorzystywane w kuchence mikrofalowej. Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa, a po drugie dlatego, że metal odbija fale elektromagnetyczne – produkt nie zostanie podgrzany. Istnieją wyjątki: wąskie paski z folii aluminiowej mogą być stosowane do przykrywania części potraw, aby nie rozmroziły lub nie ugotowały się zbyt szybko (np. skrzydełka kurczaka). Małe metalowe szpikulce do grilla lub miseczki aluminiowe (np. przy daniach gotowych) mogą być używane, muszą być jednak nieduże w stosunku do potraw, np. miseczki aluminiowe muszą być wypełnione potrawą co najmniej w 2/3 – 3/4.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

HISENSE H30MOBS10HC; SAMSUNG MC28H5015AK

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli korzystamy z naczyń aluminiowych lub metalowych, których producent na to zezwolił i zapewnił, że można ich używać w kuchence mikrofalowej, musi być utrzymany odstęp od ścian kuchenki minimum 2 cm, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez ewentualne powstawanie iskier. Jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej przełożyć potrawę do naczynia, które można wykorzystywać w mikrofalówce. Najlepszą zasadą w wyborze naczyń jest zawsze upewnienie się przed włożeniem do mikrofalówki, czy dane naczynie nadaje się do tego. Producenci często zaznaczają to na opakowaniach.

Nowoczesne kuchenki mikrofalowe

GORENJE MO235SYW; HISENSE H23MOBSD1HG

Dostępne akcesoria w standardzie

Niektóre modele mają w zestawie dodatkowe akcesoria, takie jak ruszt (czasem są dwa – niski i wysoki), szklana brytfanna, specjalna pałeczka do podgrzewania płynów, forma do gotowania, naczynia do gotowania na parze, talerz crisp czy rożen. Ciekawym dodatkiem do niektórych modeli są książki kucharskie z propozycjami dań, które można przygotować w mikrofalówce.

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa z grillem, tak samo jak inne sprzęty wykorzystywane w kuchni, wymaga systematycznego i dokładnego czyszczenia. W przypadku grillowania czyszczenie powinno następować po każdorazowym pieczeniu potraw. W przeciwnym wypadku tłuszcz wyciekający z grillowanego mięsa może przywrzeć do talerza i popsuć smak kolejnych potraw. Do tego będzie bardzo trudny do usunięcia.

Najpierw upewnijmy się, że kuchenka i grzałka są w środku zimne na tyle, że nie poparzymy dłoni. Następnie w letniej wodzie rozpuśćmy nieco płynu do mycia naczyń, który najlepiej radzi sobie z tłuszczem. Przy pomocy wilgotnej ściereczki lub delikatnej gąbki i roztworu usuńmy wszystkie zabrudzenia. Na koniec wytrzyjmy do sucha wszystkie elementy papierowym ręcznikiem – i gotowe.

Do usunięcia starych zabrudzeń możemy wykorzystać domowy i ekologiczny sposób z wodą i cytryną. W tym celu do szklanej miseczki wlewamy wodę, do której dodajemy sok z połówki cytryny. Następnie miseczkę wstawiamy do mikrofalówki i włączamy ją na 3 minuty na największą moc. Para powstała podczas podgrzewania roztworu skutecznie rozpuści zabrudzenia wewnątrz komory kuchenki. Dalej postępujemy jak w przypadku codziennego czyszczenia.  

2023-08-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket