Nowoczesne i praktyczne baterie kuchenne

Nowoczesne i praktyczne

Producenci i projektanci nieustannie dbają o to, żeby kuchenne aranżacje były nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Innowacje nie omijają więc także baterii kuchennych. (Fot. Franke)

Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie baterii kuchennych były konstrukcje stalowe. Obecnie producenci oferują nie tylko ten materiał, ale dodatkowo konglomerat barwiony na rozmaite kolory. Baterie oferowane są także z dodatkowymi funkcjami, jak regulacja temperatury czy praktyczna filtracja wody.

Rozmaite konstrukcje wylewek

Nowoczesne baterie kuchenne, zazwyczaj tzw. stojące (ścienne cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem kupujących), wyposażane są często w wylewki obrotowe. Jest to dużym udogodnieniem, gdy chcemy umieścić w zlewozmywaku np. wysoki garnek, bo wtedy bateria „nie będzie przeszkadzała”. Niezwykle pomocne w opłukiwaniu owoców oraz warzyw, a także naczyń czy samego zlewozmywaka są baterie z wyciąganą wylewką, bo pozwalają dotrzeć dosłownie w każdy kąt. Na szczególną uwagę zasługują również baterie uzdatniające wodę, które tą samą wylewką mogą podawać wodę oczyszczoną albo taką prosto z kranu. Nie można też nie wspomnieć o specjalnych konstrukcjach podokiennych, dzięki którym baterię można położyć, żeby otworzyć okno, albo zniżyć do odpowiedniego poziomu.

Nowoczesne i praktyczne

CONCEPT BDG4327bc; FRANKE Vital Semi-Pro; BLANCO Trima

Nowoczesne funkcje w bateriach

Wśród dostępnych obecnie na rynku baterii kuchennych można znaleźć wiele wyjątkowych pod względem wzornictwa, a jednocześnie funkcjonalnych modeli. Dziś dla wielu z nas samo dostarczanie wody ciepłej i zimnej to zdecydowanie za mało. Od dłuższego już czasu obracane o 360°, wyciągane, a nawet „kładzione” wylewki także należą do standardu.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w bateriach jest termostat, czyli blokada zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu wody o temperaturze powyżej 38 °C. Ustawienie odpowiedniej temperatury ułatwia też mieszacz. Dzięki niemu nie musimy tracić czasu na każdorazowe ustawianie temperatury. Wystarczy zrobić to raz, a potem tylko podnosić dźwignię. Oszczędzaniu wody sprzyja odpowiedni perlator napowietrzający. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się również głowice z blokadą (hamulcem). Użytkownik może podnieść dźwignię tylko do pewnego momentu – w tym czasie z baterii wypływa ok. 5 – 7 l wody na minutę, dopiero po pokonaniu oporu wypłynie większy strumień. Oszczędzić wodę pomagają również baterie bezdotykowe, które uruchamiają strumień wody wyłącznie wtedy, gdy czujnik wykryje obecność dłoni pod wylewką. Podobną funkcję spełniają baterię, w których można ustawić określony czas wypływu wody, jednak w tym wypadku oszczędność będzie nieco mniejsza, bo zwykle czas wypływu będzie dłuższy niż to konieczne.

Nowoczesne i praktyczne

Wyciągana wylewka w bateriach sztorcowych stanowi ich przedłużenie i sprawia, że można napełniać garnki stojące na kuchence obok czy wiadra i miski niemieszczące się w zlewie kuchennym. (Fot. Franke)

Praktyczne przedłużenie wylewki

Wśród wielu praktycznych rozwiązań występujących w bateriach kuchennych, znajdziemy ich tak zwane przedłużenie. Są to tak zwane baterie z wyciąganą wylewką. Przypominają modele wyposażone w rączkę prysznicową. Wylewka taka połączona jest z baterią za pomocą elastycznego węża o różnej długości (najczęściej od 100 do 150 cm). Na drugim końcu węża umieszczony jest niewielki obciążnik, dzięki któremu można łatwo wsunąć wąż z powrotem do baterii i schować pod zlewozmywakiem. W większości kranów z wyciąganą wylewką na rączce baterii zainstalowany jest przełącznik, który umożliwia regulację strumienia wody. W zależności od potrzeb użytkownik może przestawić strumień ze zwykłego na prysznicowy, czyli rozproszony – i odwrotnie. Takie przedłużenie może służyć do napełniania garnków stojących na kuchni w bezpośredniej bliskości zlewozmywaka, do opłukania komór, a także nalewania wody do naczyń, które z racji gabarytów nie mieszczą się w zlewie lub pod wylewką baterii.

Nowoczesne i praktyczne

FRANKE Atlas Clear Water; CONCEPT BDC4327; PYRAMIS Calanto

Ciekawe rozwiązania w bateriach

Popularnym rozwiązaniem w bateriach kuchennych jest ruchoma wylewka. Jest to wylewka, której co prawda nie da się wyciągnąć, ale za to może się obracać w dowolnym kierunku – w prawo lub w lewo. Wylewka ta może mieć możliwość obrotu (najczęściej w szerokim zakresie – od 90° do 360°). Na rynku dostępne są również modele, w których wylewka jest nieruchoma. Przy tego typu baterii trzeba dokładnie dopasować długość wylewki do wielkości zlewozmywaka, ponieważ po zamontowaniu nie można nią manewrować. Nie należy też zapominać o modelach półprofesjonalnych i profesjonalnych. Te określane mianem półprofesjonalnych mają zwykle kształt litery „U”, ale zakończone są ruchomym elementem sprężynowym. Pozwala on na swobodne wyjmowanie i przemieszczanie „kranu” w zależności od potrzeb. Konstrukcje tzw. profesjonalne charakteryzują się natomiast dwoma regulowanymi niezależnie wypływami wody (pierwszy to wypływ standardowy, drugi – sprężynowy). Dużym ułatwieniem w tego typu konstrukcjach jest zainstalowane pokrętło, które umożliwia przełączanie strumienia wody z ciągłego na prysznicowy i odwrotnie.

Nowoczesne i praktyczne

Fot. Blanco

Jedno- czy dwuuchytowe, a może bezdotykowe?

Baterie różnią się również liczbą uchwytów. Istnieje kilka sposobów nie tylko zwyczajnego odkręcania wody, ale też regulowania jej temperatury. Możemy tutaj wyróżnić modele jedno- i dwuuchwytowe. Pierwsze pozwalają na szybkie, łatwe i – co ważne – oszczędne uruchomienie wody oraz regulację jej strumienia i temperatury. Wciąż popularne są modele dwuuchwytowe, w których za uruchomienie ciepłej i zimnej wody odpowiedzialne są dwa osobne zawory. Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę – do ustawienia optymalnej temperatury potrzebujemy czasu, a tym samym niepotrzebnie tracimy wodę. Pod względem oszczędności sprawdzić się mogą baterie termostatyczne. Są one wyposażone w specjalną blokadę, która uniemożliwia wypływ zbyt ciepłej lub zimnej wody. Optymalną temperaturę ustawia się na termostacie, który kontroluje stopień nagrzania wypływającej wody. Baterie tego typu mają dwa oddzielne pokrętła: jedno służy do regulacji strumienia wody, drugie do regulacji temperatury. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. baterie bezdotykowe. Są to modele wyposażone w czujnik, który wyczuwa zbliżone dłonie. Po określonym czasie wypływ wody jest automatycznie zatrzymywany, a ponowne uruchomienie odbywa się po powtórnym zbliżeniu dłoni. Dostępne są również modele z określonym czasem wypływu. Działają one podobnie do modeli bezdotykowych, z tą różnicą, że strumień wody jest uruchamiany przez dotknięcie ręką, a odcinany automatycznie po upływie określonego czasu.

2023-07-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket