Mieszarki i mieszadła

Typ mieszadła należy dobierać do przygotowywanej masy. (Fot. Hilti)

Rodzaje mieszarek

Oczywiście, oprócz mieszadła niezbędny jest jego odpowiedni napęd. W tym celu bardzo często wykorzystywane są wiertarki, jednak dla profesjonalisty szybko niezbędnym dodatkiem może okazać się mieszarka elektryczna. Przede wszystkim użytkowana w ten sposób wiertarka może zostać uszkodzona. Oprócz tego jej wydajność może być za mała do przygotowania np. betonu czy innych ciężkich zapraw. Wiertarki oferują dużą prędkość obrotową, która jest przydatna w wykonywaniu otworów, jednak w trakcie mieszania gęstych roztworów ważny jest także duży moment obrotowy. Na co więc zawracać uwagę, wybierając odpowiednią ręczną mieszarkę elektryczną? Znaczenie ma oczywiście moc silnika elektrycznego. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia o mocy poniżej 1000 W, jak i mocniejsze – z silnikami o mocy ponad 2000 W. Zazwyczaj większa moc pozwoli na osiągnięcie większej wydajności, dlatego takie mieszarki należy wybierać np. do zapraw cementowych czy żywic. Pozwoli to na uzyskanie jednolitej struktury materiału. Od mocy zależy także kilka innych parametrów, takich jak średnica mieszadła czy ilość wyrabianego materiału. W urządzeniach z silnikami do 1200 W zaleca się zazwyczaj stosowanie mieszadeł o średnicy 120 mm, podczas gdy dla 1800 W będzie to nawet 180 mm. Ilość wyrabianego jednorazowo materiału może określać w specyfikacji producent. Dodatkowo niektóre mieszarki umożliwiają nie tylko obracanie mieszadła, ale też poruszanie nim w górę i w dół, co jeszcze bardziej ułatwia i usprawnia proces przygotowywania zaprawy. Oczywiście, należy pamiętać, że mieszadła o większej mocy są cięższe.

Mieszarki i mieszadła

RUBI Rubimix-9 N; STALCO PERFECT HM19VS; TRYTON TMY850

Cechy mieszarek

Niezaprzeczalną zaletą mieszarki jest większy komfort pracy. Urządzenia są wyposażone w płynną regulację obrotów oraz w niektórych modelach dwubiegową przekładnię. Dzięki temu w trakcie pracy można łatwo dopasować prędkość obrotową do materiału, nad którym pracujemy. Wystarczy odpowiednio wcisnąć spust włącznika. Z kolei np. takie funkcje jak łagodny rozruch zapobiegają chlapaniu materiałów. Z racji konstrukcji obsługa mieszarki jest również znacznie wygodniejsza. Ma ona podwójny uchwyt, bardzo często zabezpieczony materiałem antypoślizgowym. Dlatego nawet podczas pracy z gęstymi materiałami zapewnia stabilność. W kwestii ergonomii dużym udogodnieniem będzie regulacja wysokości uchwytu, łatwo więc dopasujemy jego pozycję do wzrostu operatora. Sprzęt może być również wyposażony w zabezpieczenie przed upadkiem, które uchroni go przed uszkodzeniem.

Ciekawą propozycję do pracy z materiałami o dużej gęstości stanowią mieszarki z systemem podwójnych mieszadeł. Świetnie radzą sobie np. z przygotowaniem zapraw cementowych, również w większej ilości. Zazwyczaj są jednak większe i cięższe niż mieszarki obsługujące pojedyncze mieszadło, a koszty eksploatacji są większe, wymagany jest bowiem zakup dwóch mieszadeł.

Mieszarki i mieszadła

Ergonomiczna rękojeść oraz wygodne przełączniki to niezbędne elementy w konstrukcji mieszarki. (Fot. Stalco)

Mieszarki bezprzewodowe

To ciekawy i rozwojowy segment rynku. Producenci coraz częściej prezentują mieszarki, które są zasilane akumulatorem. Zazwyczaj jest on umieszczony w górnej części maszyny, więc jest ona bardzo dobrze wyważona. Podstawowe parametry, takie jak średnica mieszadła czy prędkość obrotowa, nie różnią się zbytnio względem urządzeń sieciowych. Zaleta wykorzystania maszyn akumulatorowych to przede wszystkim swoboda pracy. Operator nie jest uzależniony od dostępu do zasilania sieciowego. Dzięki temu pracować można praktycznie wszędzie. Akumulator zazwyczaj jest chroniony przed zachlapaniem mieszanym materiałem. Urządzenia akumulatorowe, ze względu na możliwość wykorzystania niemal wszędzie, są także często zabezpieczane przed dostępem wilgoci czy pyłu. Najnowocześniejsze mieszarki akumulatorowe wykorzystują bezszczotkowe silniki elektryczne. Są one bardziej efektywne energetycznie oraz mniejsze i trwalsze. Akumulator jest oczywiście uniwersalny i może być wykorzystywany do zasilania innych elektronarzędzi, np. wiertarkowkrętarek. Warto od razu wyposażyć się w dwie baterie, które można stosować wymiennie, oraz szybką ładowarkę. Dzięki nim unikniemy przestoju w pracach.

Mieszarki i mieszadła

Większość dostępnych mieszarek jest wyposażona w dwustopniową przekładnię, co umożliwia dostosowanie trybu pracy do mieszanej masy. (Fot. Rubi)

Wiertarkomieszarka – czym się wyróżnia?

Jeśli poszukujemy urządzenia wielofunkcyjnego, ciekawym wyborem mogą być wiertarkomieszarki. Zazwyczaj dysponują one mniejszą mocą niż tradycyjne mieszarki oraz nie są w stanie wyrabiać tak dużych ilości materiałów jednorazowo. Wyposażone są w funkcję lewych i prawych obrotów oraz mają dodatkowe uchwyty. Uchwyt prosty pozwala na wykorzystanie sprzętu jako mieszarki, z kolei umieszczony na tyle obudowy obracany uchwyt zamknięty umożliwia wiercenie w dogodnej pozycji w drewnie lub stali. Jako że są rekomendowane jako mieszarki, mają także funkcję regulacji prędkości obrotowej.

Mieszarki i mieszadła

Fachowcy coraz częściej sięgają po mieszarki bezprzewodowe, doceniając oferowany przez nie komfort pracy. (Fot. Rubi)

Dodatkowe akcesoria

Skoro wiemy już, czym wyrabiać zaprawy, to warto wiedzieć także w czym. Do przygotowywania zaprawy wykorzystywane są zazwyczaj kastry. Ich pojemność jest duża i wynosi nawet 90 l. Mają okrągły lub prostokątny kształt. Te pierwsze dobrze spiszą się z wykorzystaniem mieszadeł mechanicznych. Dawniej były wykonywane z drewna, a obecnie z tworzyw sztucznych. Dno jest płaskie, a na bokach znajdują się uchwyty. Ścianki są gładkie, dzięki czemu nie przywiera do nich zaprawa. Do wyrabiania mniejszej ilości zaprawy wykorzystać można wiadra budowlane. Mają pojemność do nawet 40 l oraz wygodny uchwyt, który ułatwia przenoszenie. Mogą być także wyposażone w lejek.  

Mieszarki i mieszadła

RUBI Rubimix-16 Ergomax; STALCO HM18SC; RUBI Rubimix-8 Easy Pro

2023-07-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket