Idealne na śniadanie – tostery elektryczne

Idealne na śniadanie

Choć toster jest stosunkowo prostym urządzeniem, to wybierając go, warto zdecydować się na produkt dobrej jakości, który przede wszystkim pod względem wzorniczym pasuje do danej kuchni. Nowoczesne modele mogą być prawdziwą ozdobą pomieszczeń. (Fot. Sam Cook)

To sprzęt zarówno dla miłośników pieczywa, jak i osób, które zawsze mają problem z niedojedzonym wczorajszym chlebem. Zamiast go wyrzucać, wystarczy nawet nieco czerstwe pieczywo podgrzać, żeby smakowało znacznie lepiej. Z kolei dzięki funkcji rozmrażania szybko rozmrozimy pojedyncze kromki, np. po to, żeby przygotować śniadanie. Dzięki temu w kuchni będzie marnować się znacznie mniej żywności.

Idealne na śniadanie

SALTER EK2652RG BGC; BREVILLE High Gloss VTT676X; AMICA TF 3043; GORENJE T1100CLI

Rodzaje tosterów

Mówiąc o tosterach, mamy przed oczami urządzenia klasyczne, które można spotkać w większości domów. Jednak to tylko jedna z kilku odsłon tych produktów. Na rynku można znaleźć prawdziwe perełki. Są to tostery, które najczęściej stanowią część innych urządzeń, a więc są swego rodzaju hybrydami. Różnią się one budową i funkcjami. W zależności od typu tostowanie pieczywa może być ich głównym lub drugorzędnym zadaniem.

Cena klasycznych tosterów waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Mają niewielkie rozmiary i pozwalają przygotować od dwóch do czterech tostów jednocześnie. Część z nich ma dodatkowe ruszty do opiekania bułek, rogalików lub większych porcji chleba. Oprócz tostowania mogą też np. podgrzewać lub rozmrażać pieczywo. Najczęściej wyposażone są w funkcję centrowania chleba i regulację stopnia opiekania.

Tostery z grillem nazywane są także grillami z funkcją tostera. W tym wypadku tostowanie pieczywa to dodatkowa funkcja urządzenia, które głównie spełnia funkcję opiekacza czy minipiekarnika. Produkty tego typu mają moc ok. 1700 W i pozwalają na trzy sposoby obróbki termicznej. Użytkownik może korzystać z samego tostera, który automatycznie ustawia kromki chleba w szczelinach, może także grillować potrawy lub korzystać z obu tych funkcji jednocześnie. Jako toster urządzenie ma elektroniczną kontrolę stopnia przypieczenia oraz regulację stopnia opiekania, jako grill wyposażone jest w górny i dolny element grzejny. Toster z grillem to produkt uniwersalny i często określany jako półprofesjonalny. Pozwala na przygotowanie nie tylko tostów, ale i bagietek, kiełbasek czy jajek sadzonych. Zazwyczaj ma osobny włącznik górnego i dolnego grzania, 5-minutowy zegar do wyłączenia zasilania i odczepianą rączkę w płycie grilla.

Tostery z jajowarem to kolejna perełka na rynku, o której warto wspomnieć. Jest to połączenie dwóch urządzeń, które mogą jednocześnie pracować. Do tostera dobudowany jest jajowar, w którym jajka mogą być przygotowywane na dwa sposoby. Jak to działa? Zasada jest prosta. Do specjalnego pojemnika wlewa się wodę, a nad nim umieszcza specjalną nakładkę z uchwytem, która ma charakterystyczne otwory. To właśnie dzięki nim można ugotować jajka w skorupce. Ich liczba zależy od konkretnego modelu. Na to można nałożyć kolejną warstwę, czyli maleńką patelenkę, do której wbija się jajko. Dzięki temu można przygotować jajka na twardo i jajka sadzone robione na parze. Do elementów budowy trzeba zaliczyć także kratkę i pokrywkę. Pierwsza pozwala na opiekanie, np. szynki, druga przyspiesza gotowanie. Warto pamiętać, że zarówno z tostera, jak i jajowaru można korzystać w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki temu, że oba urządzenia mają osobne sterowanie i ustawienia.

Idealne na śniadanie

Funkcjonalny ruszt pozwala na szybkie podgrzewanie, np. bułek czy rogalików. (Fot. Bosch)

Toster w wersji smart

Musimy przywyknąć, że rozwiązania smart prędzej czy później trafią do większości urządzeń domowych. Dlatego obecność Wi-Fi czy ekranów dotykowych i pojawienie się tosterów smart nie powinno być zaskoczeniem. To, czy rozwiązanie takie stanowi przerost formy nad treścią, pozostawiamy indywidualnej ocenie. Przyjrzyjmy się zatem, jakie funkcje oferuje. Przede wszystkim duży ekran dotykowy pozwala na wygodną obsługę, a opiekanie może być precyzyjne jak nigdy. Wynika to z faktu, że możemy wybrać rodzaj pieczywa, np. tostowe, gofry, bajgle czy muffiny angielskie. Oprócz tego wybieramy, w jakim jest ono stanie – świeże, mrożone czy do podgrzania. W tosterach pieczywo jest ogrzewane z dwóch stron, w niektórych modelach smart możemy wyłączyć jedną z grzałek, żeby tylko jedna strona była przypieczona, lub niezależnie sterować dwiema szczelinami, żeby podczas jednego cyklu pracy mieć różnie wypieczone kromki. Stopień zarumienienia również można kontrolować, a czytelna skala z oznaczeniami kolorystycznymi sprawia, że jest to wyjątkowo łatwe. Dodajmy do tego możliwość zastosowania specjalnych wkładów do kanapek, dzięki którym sprzęt zastąpi opiekacz, czy nawet automatycznie podnoszenie tostów. Oczywiście, urządzenie można także uruchomić z poziomu aplikacji na telefon, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy tego robić, gdy akurat wkładamy pieczywo. Co więcej, o zakończeniu opiekania toster może nas poinformować stosownym powiadomieniem. To wszystko sprawia, że takie urządzenie z funkcjami smart stanowi bardzo ciekawy wybór dla każdego miłośnika nowinek technicznych.

Idealne na śniadanie

BOSCH TAT8612; ZELMER ZTS7985B; MPM MTO-07; SALTER EK4324MATOMBRE

Parametry tosterów

Wybierając toster, możemy zwrócić uwagę na kilka parametrów użytkowych, których znajomość pozwala lepiej dobrać produkt do potrzeb. Jak przystało na urządzenie elektryczne, na pierwszy plan wybija się, oczywiście, moc. Tak naprawdę jest ona zależna od wielkości urządzenia. Standardowe tostery na dwie kromki zazwyczaj mają moc ok. 700 – 800 W. Jest ona w zupełności wystarczająca. Większą moc mają tostery na np. 4 grzanki, zazwyczaj jest to ok. 1500 W. Wynika to po prostu z większej liczby grzałek.

Liczba opiekanych jednocześnie tostów to kolejny ważny parametr. Standardem są dwa, co wystarcza większości użytkowników. Jednak jeśli domowników jest dużo i wspólne śniadania są częste, to warto rozważyć model, który przygotuje cztery tosty jednocześnie. Możemy tu wyodrębnić dwa rodzaje konstrukcji – ze standardowymi szczelinami oraz wydłużonymi. Atutem tych drugich jest to, że w wydłużonej szczelinie mieszczą się dwa tosty standardowe lub jedna duża kromka chleba, np. baltonowskiego. Tu powinniśmy po prostu kierować się tym, jakie pieczywo jemy. Tostery na długie kromki występują również w wersji z pojedynczą szczeliną. W niektórych przypadkach długa szczelina może zmieścić dwie kromki chleba tostowego.

W przypadku tosterów na cztery kromki warto zwrócić uwagę na obecność dwóch mechanizmów sterujących, na każda parę. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ możemy przygotować tylko dwa tosty, gdy jest taka potrzeba, oszczędzając energię, lub druga para kromek może mieć inny stopień wypieczenia, np. ze względu na odmienny typ pieczywa. W praktyce są to więc dwa niezależne tostery w jednej obudowie.

Na koniec ze wszystkich parametrów warto wziąć pod uwagę również szerokość szczelin. Chleb tostowy jest dosyć wąski, ale przecież nie musimy ograniczać się tylko do niego. W tosterze z szerokimi szczelinami szybko podgrzejemy np. przekrojone bajgle albo bułki do burgerów i wiele innych rodzajów pieczywa. Duża uniwersalność jest w tym wypadku znaczną zaletą.

Idealne na śniadanie

Toster na 4 kromki chleba to idealny wybór dla dużej rodziny. (Fot. Salter)

Funkcje w tosterach

Standardowe tostery mają kilka funkcjonalnych rozwiązań. Warto wiedzieć, co to za funkcje, żeby wykorzystać pełnię możliwości urządzeń.

 • Rozmrażanie – pojedyncze kromki zamrożonego pieczywa można rozmrażać bezpośrednio w tosterze.
 • Podnoszenie kromek – podniesienie dźwigni do góry wysuwa kromki ponad szczeliny. Można je więc wyjąć bez obawy o oparzenie.
 • Tacka na okruchy – wyjmowana tacka na okruchy to obecnie standard. Zdecydowanie ułatwia ona czyszczenie urządzenia. Wystarczy ją regularnie opróżniać.
 • Ruszt do podgrzewania – może być zdejmowany lub zintegrowany w obudowie i podnoszony specjalną dźwignią. Służy do podgrzewania pieczywa, np. bułeczek.
 • Wyświetlacz cyfrowy – niektóre zaawansowane modele są wyposażone w wyświetlacz, który odmierza czas i wskazuje dokładnie, jak długo trwa opiekanie.
 • Regulacja stopnia opiekania – pozwala na ustalenie czasu opiekania. Najczęściej toster jest wyposażony w pokrętło lub suwak, na którym wybieramy określoną wartość.
 • Przycisk „stop” – umożliwia szybkie wyłączenie urządzenia, wystarczy go wcisnąć, a toster natychmiast zakończy podgrzewanie.
 • Centrowanie pieczywa – aby pieczywo było równomiernie opieczone z każdej strony, musi znajdować się idealnie pośrodku, w równych odległościach od grzałek. Za to właśnie odpowiada funkcja centrowania.
 • Wskaźnik analogowy – płynąca wskazówka może informować o czasie do zakończenia opiekania pieczywa.
 • Szklana obudowa – boczne panele tostera wykonane są częściowo ze szkła, dzięki czemu widzimy, w jakim stopniu tost jest wypieczony;
 • Miejsce na nawinięcie przewodu – pod tosterem można nawinąć przewód zasilający, jeśli jest zbyt długi.

Idealne na śniadanie

GORENJE T800ORAB; BOSCH TAT3P420; AMICA TD 1014; SAM COOK PSC-60/W

Śniadanie w wielkim stylu – Breville VTT949X High Gloss

Toster Breville High Gloss na dwie kromki dzięki stylowemu wykończeniu na wysoki połysk w kolorze szarym będzie świetnie prezentował się w każdej kuchni. Urządzenie w kilka chwil przyrumieni pieczywo, a dzięki funkcji „Podnieś i zobacz” możemy sprawdzić poziom przyrumieniania nawet w trakcie pracy tostera. Wystarczy podnieść dźwignię ładowania w dowolnym momencie, a następnie ponownie ją obniżyć, żeby wznowić opiekanie. Funkcje rozmrażania pieczywa i ponownego opiekania są idealne dla wszystkich użytkowników chcących maksymalnie ograniczyć czas poświęcony na przygotowanie śniadania. Łatwość użytkowania zapewniają przejrzysty i bardzo intuicyjny panel sterowania, wyjmowana tacka na okruchy i łatwa w utrzymaniu w czystości obudowa. W zestawie znajdziemy funkcjonalny ruszt do podgrzewania rogalików i bułeczek. Wraz z czajnikiem z serii High Gloss toster tworzy atrakcyjny zestaw śniadaniowy  

Śniadanie w wielkim stylu

Stylowy i funkcjonalny – Zelmer ZTS8010

Dostępny w ofercie marki Zelmer toster ZTS8010 zmieści dwie kromki pieczywa i ma siedmiopoziomową regulację stopnia opiekania. Urządzenie ma obudowę z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym z atrakcyjnym wzorem i chromowanymi detalami. Szczególnie dobrze będzie prezentować się w kuchniach o tradycyjnym wykończeniu. Funkcja rozmrażania pozwoli na szybkie przygotowanie pieczywa, np. na śniadanie. Dodatkowym atutem jest opcja podnoszenia grzanek. Dzięki niej nie ma ryzyka, że podczas ich wyciągania poparzymy się. Toster wyposażono w wyjmowaną tackę na okruchy, która ułatwia czyszczenie. Moc urządzenia wynosi 930 W. Pod względem stylistycznym toster ZTS8010 stanowi udany duet z czajnikiem Zelmer ZCK7640.

Stylowy i funkcjonalny
2023-07-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket