Domowe parownice do odzieży

Domowe parownice

Alternatywę dla tradycyjnych żelazek mogą stanowić domowe parownice do odzieży. To urządzenia, które sprawdzają się np. w odświeżaniu lekkiej odzieży, takiej jak bluzki czy koszulki, prasowaniu wiszących zasłon i wielu innych zastosowaniach. W zależności od ilości miejsca w domu i potrzeb można zdecydować się na model stojący lub ręczny. (Fot. Beldray)

Niektórzy mogliby stwierdzić, że zakup parownicy jest zbędnym wydatkiem, w końcu większość nowoczesnych żelazek parowych ma funkcję prasowania w pionie, która może być wykorzystana w podobny sposób. Nie jest to jednak do końca prawda. Przede wszystkim, wybierając parownicę, zyskujemy na ergonomii. W naturalny sposób żelazko jest projektowane z myślą przede wszystkim o tradycyjnym prasowaniu. Tymczasem parownica służy tylko do prasowania w pionie. Jest więc lżejsza, a korzystanie z niej to także mniejszy wysiłek. Oprócz tego urządzenie zajmuje stosunkowo mało miejsca, więc można je praktycznie zawsze zabrać ze sobą w podróż, czy to służbową, czy prywatną. Podstawowe modele są na tyle przystępne cenowo, że wydatek nie jest duży.

Rodzaje steamerów

Parownice używane są masowo w sklepach odzieżowych, ponieważ można nimi szybko i skutecznie odświeżyć lub wyprasować wiszącą tkaninę. Modele sklepowe nie różnią się zbytnio od urządzeń do użytku domowego. Zazwyczaj widoczna jest zaledwie jedna różnica – rozmiar sprzętu. W sklepach dostępne są urządzenia gabarytowo większe, a co za tym idzie – z większym pojemnikiem na wodę i większym ciśnieniem wyrzutu pary. Modele „domowe” zazwyczaj występują w formie ręcznej albo stojącej (takiej, jakiej standardowo używa się w typowych „sieciówkach”). Działanie obydwóch rodzajów polega na tym samym. Dzięki pompce elektrycznej urządzenie działa na zasadzie ciągłego wyrzutu pary, która wnika w tkaninę, zmiękcza i rozprostowuje włókna. W ten sposób wygładza ubrania i nadaje im odpowiednią formę.

Domowe parownice

BELDRAY BEL01608; LAURASTAR Iggi Original Red; MPM MZP-01

Parownice stojące

Steamery stojące są urządzeniami pomagającymi w codziennym prasowaniu bez konieczności wyjmowania deski, co dla wielu bywa uciążliwe. Urządzenia te dobrze sprawdzają się przy prasowaniu np. garniturów czy sukienek, czyli rzeczy, które trudno wyprasować na desce lub jest to wręcz niemożliwe. Steamery powinny wziąć pod uwagę osoby, które nie zawsze mają czas, by oddawać kłopotliwe części garderoby do pralni. Nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Ich atutem jest wieszak, na którym umieszcza się prasowaną tkaninę. Zajmują więcej miejsca niż modele ręczne, jednak sama dysza parowa jest lżejsza niż cała parownica ręczna, ponieważ zbiornik na wodę jest umieszczony w podstawie. Takie urządzenie najlepiej sprawdzi się w garderobie, gdzie będzie na nie odpowiednie miejsce i można z niego skorzystać w każdej chwili.

Domowe parownice

CAMRY CR 5020; CONCEPT NO8010 Perfect Steamer

Parownice ręczne

Modele ręczne to mniejsze i bardziej kompaktowe wersje parownicy stojącej. Świetnie nadają się do wygładzania zagnieceń i mogą być dobrym uzupełnieniem tradycyjnego żelazka, nie zawsze bowiem ma się czas na tradycyjne prasowanie. Steamery ręczne szybko się nagrzewają, dlatego przydadzą się w sytuacjach wymagających szybkiego działania. Para powoduje, że nie ma ryzyka przypalenia czy nieestetycznego wyświecenia tkaniny. Dobrze sprawdzą się przy prasowaniu rzeczy, które ciężko prasować tradycyjnym żelazkiem, czyli baskinek, falban, naszywek etc. Ponadto nadają się do odświeżania ubrań, takich jak marynarki, których nie trzeba prać po jednym czy dwóch założeniach. Plusem jest to, że usunięte zostają nieprzyjemne zapachy, a bakterie zabite. Należy powiesić odzież na wieszaku, naciągnąć materiał i powoli przeciągać w górę i w dół po zagnieceniach. Jeśli nie mamy miejsca na parownicę stojącą lub zależy nam na relatywnie kompaktowym urządzeniu, które łatwo zabierzemy w podróż, to właśnie taka parownica będzie najlepszym wyborem.

Domowe parownice

Przy pomocy parownicy można odświeżyć także np. pluszowe zabawki. (Fot. Zelmer)

Główne parametry parownic

Podobnie jak tradycyjne żelazka, tak i parownice mają kilka ważnych parametrów, które wpływają na komfort użytkowania oraz ich skuteczność. Wbrew pozorom podobne modele mogą znacznie się różnić. Dlatego warto wiedzieć, czym się sugerować przy ich zakupie.

  • Moc – świadczy, oczywiście, o poborze energii urządzenia oraz wpływa na szybkość nagrzewania. Typowa parownica ma zazwyczaj moc od 800 do 1000 W. Na rynku znajdziemy modele o większej mocy, nawet 2000 W – ich atutem będzie szybsza gotowość do pracy, jednak mają większe rozmiary.
  • Masa – jest istotna w parownicach ręcznych i wynosi zazwyczaj ok. 1 kg. Lżejsze są parownice stojące, ponieważ sam dystrybutor pary ma mniejszą masę, a pozostałe elementy są zintegrowane w stojaku. Może to być ważna cecha dla starszych osób.
  • Wyrzut pary – typowa wartość wyrzutu pary wynosi do ok. 20 g/min. Wystarcza to do odświeżenia i uprasowania lekkiej odzieży.
  • Pojemność zbiornika – w modelach ręcznych pojemność zbiornika wynosi nawet 350 ml. Pamiętajmy jednak, że im jest ona większa i więcej wody w urządzeniu, tym większa masa. Parownice stojące mają zbiorniki o pojemności ponad 1 l.
  • Czas nagrzewania – w zależności od modelu wynosi od kilkudziesięciu sekund do 2 min. O gotowości do pracy zazwyczaj informuje świecąca lampka. Długość przewodu – wpływa na komfort pracy z parownicą, zwłaszcza modelem ręcznym. Zazwyczaj jego długość wynosi od 1,8 do 3 m.

Domowe parownice

BELDRAY BEL0725TQN; CONCEPT NO8000 Perfect Steamer; RAVANSON PU-1400WB

Ważne rozwiązania

Podobnie jak żelazko parownica może być wyposażona w stopę grzewczą. Ułatwia ona usuwanie zagnieceń z odzieży i ma otwory emitujące parę. W zależności od modelu może być wykonana z rożnych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest stal, która zapewnia gładki poślizg. Modele z wyższej półki mogą być wyposażone w stopy z powłokami ceramicznymi, podobne do tych stosowanych w żelazkach. W zależności od modelu niektóre umożliwiają regulację ilości wyrzucanej pary, co pozwala na dopasowanie jej do odświeżanych tkanin. Dla bezpieczeństwa warto wybrać parownicę z funkcją automatycznego wyłączenia. Urządzenia po określonym czasie bezczynności samo przerywa pracę. Aby sprzęt nie zabrudził tkanin, warto zdecydować się na parownicę z blokadą kapania.

Domowe parownice

ZELMER ZGS1700 Perform; CAMRY CR 5033

Wyposażenie steamerów

Do części urządzeń dołączone są specjalne końcówki, np. szczotki do grubszych tkanin, które ułatwiają odświeżanie płaszczy, czy szczotki do zbierania nitek i kłaczków lub tzw. miniprasa, służąca do robienia kantów na spodniach i wyrównywania falban, zakładek czy plis. Na wyposażeniu możemy także znaleźć nakładki do tapicerki, które świetnie sprawdzą się, jeśli chcemy odświeżyć np. kanapę czy fotele, a nawet zasłony. Z kolei nakładka do delikatnych tkanin to przydatny gadżet, jeśli mamy dużo odzieży takiej jak koronki czy z jedwabiu. Parownica może także pomóc w usuwaniu sierści zwierząt – wystarczy, że w zestawie znajdzie się specjalna nakładka z frędzlami. W zestawie z urządzeniem zazwyczaj dołączony jest także niewielki pojemnik z wyprofilowanym dziobkiem, który ułatwia wlewanie wody.

Domowe parownice

ZELMER ZGS1600 Ready2go; BELDRAY BEL0932RG

Dbanie o parownicę

Czyszczenie urządzenia nie jest trudne. Stopę parownicy czy akcesoria najlepiej wyczyścić po użyciu, gdy sprzęt ostygnie. Jak w przypadku każdego urządzenia pracującego z wodą pamiętajmy o jego regularnym odkamienianiu, co zapobiegnie awariom. Niektóre najbardziej zawansowane modele są wyposażone w system zapobiegający osadzaniu się kamienia, lub nawet wymienny filtr, który gwarantuje praktycznie bezawaryjne użytkowanie. W praktyce warto też sprawdzić, użycie jakiego typu wody zaleca producent. Niektórzy rekomendują, żeby była to woda destylowana. Jeśli producent tego nie odradza, można zastosować wodę zapachową, która nada odzieży przyjemną woń.

Dezynfekcja parą

Para może być wykorzystana również do dezynfekcji odzieży, zabawek czy innych przedmiotów. Badania naukowe przeprowadzone przez niezależne szwajcarskie laboratoria wykazały, że Ultradelikatna Sucha Para w parownicach marki Laurastar dogłębnie i naturalnie oczyszcza tkaniny, eliminując 99,9 proc. wirusów (w tym koronawirusy), bakterii, grzybów oraz 100 proc. roztoczy, pluskiew i wszy. Woda jest doprowadzana do stanu przegrzania, czyli temperatury przekraczającej 100 °C. Zwiększa swoją objętość ponad 1600 razy, co zapewnia lepszą dystrybucję niż w przypadku pary mokrej. Ultradelikatna Sucha Para jest wyrzucana z prędkością do 15 m/s. Dzięki temu przekształcone w gaz molekuły wody mogą przenikać przez warstwy materiału, przekazując włóknom swoje ciepło oraz energię i tam samym eliminując 100 proc. roztoczy oraz 99,9 proc wirusów i bakterii.

2023-07-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket