Kuchenki mikrofalowe

Producenci kuchenek mikrofalowych skupiają się nie tylko na parametrach funkcjonalnych,

ale również na designie sprzętu, na który użytkownicy coraz częściej zwracają większą uwagę. (Fot. Gorenje)

Automatyczne programy w kuchenkach

Kuchenki mikrofalowe, wyposażone nierzadko w zaawansowane wyświetlacze, pozwalają także wybrać odpowiednią potrawę za pomocą graficznej ikonki lub napisu prezentowanego na wyświetlaczu. Mowa o automatyce urządzenia, która pomaga przede wszystkim w idealnym doborze parametrów i mocy do przygotowywanej potrawy. Po wyborze konkretnego rodzaju mięsa, ryby, mrożonki lub gotowego dania kuchenka często „pyta” jedynie o masę dania, tak aby dobrać do niej wszelkie opcje w optymalny dla produktu sposób. Do automatyki wagowej dołączana jest także regulacja czasu, przez co użytkownik ma pewną kontrolę nad procesem przygotowywania potraw. W kuchence mikrofalowej nie brakuje także tradycyjnych programów automatycznych i do rozmrażania, które z pewnością trafią w gusta klientów.

Kuchenki mikrofalowe

SAMSUNG ME83M; CONCEPT MT4420wh; MPM MPM-20-KMG-03

Funkcja rozmrażania staje się standardem

Z fizyki wiadomo, że molekuły wody znajdujące się sieci krystalicznej lodu nie mają takiej swobody jak w wodzie ciekłej. Dlatego też nagrzewają się dużo wolniej, a po rozmrożeniu ciecz absorbuje mikrofale dużo efektywniej. Magnetron pracuje pulsacyjnie – włącza i wyłącza się cyklicznie, ale zawsze z taką samą mocą. Zmieniając częstość impulsów, można uzyskiwać zmianę efektywnej mocy mikrofalówki. Przy rozmrażaniu częstość impulsów (również efektywna moc) jest niewielka. Dzięki temu rozmrażane są stopniowo różne obszary produktu, a w przerwach między kolejnymi impulsami zachodzi wymiana ciepła między fragmentami już rozmrożonymi a tymi zimnymi.

Kuchenki mikrofalowe

Producenci kuchenek mikrofalowych skupiają się nie tylko na parametrach funkcjonalnych, ale również na designie sprzętu, na który użytkownicy coraz częściej zwracają większą uwagę. (Fot. Hisense)

Nie wszystkie naczynia nadają się do mikrofali

Głównym zadaniem mikrofal jest przenikanie przez produkt. Aby równomiernie rozprowadzały one ciepło, a nie odbijały się od ścianek naczynia, należy przede wszystkim stosować akcesoria dołączone przez producenta. Można jednak używać naczyń żaroodpornych i wykonanych ze szkła oraz naczyń wykonanych z tworzywa – o ile producent opakowania zaznaczył, że można go używać w kuchence mikrofalowej lub opakowanie jest odporne na wysokie temperatury. Zabrania się jednak korzystania z metalowych naczyń i akcesoriów, ponieważ mogą wywołać nawet pożar. Z tym samym wiąże się także używanie naczyń z pozłacanymi lub lekko metalowymi elementami. Pozłacana porcelana może stracić swój blask przez to, że złoto może odpryskiwać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podgrzewać jedzenie w słoikach (bez wieczka) czy papierowych naczyniach (krótkie podgrzewanie).

Kuchenki mikrofalowe

Fot. Amica

Zadbaj o czystość swojej mikrofali

W przypadku wszystkich urządzeń grzewczych, w tym kuchenek mikrofalowych, ważna jest uszczelka. Tam gromadzą się resztki jedzenia, które jeśli będą zalegać, zaczną nieprzyjemnie pachnieć. Obligatoryjnie trzeba je czyścić, i to najlepiej jak najczęściej. Na koniec – czyszczenie talerza obrotowego. Ten etap jest chyba najprzyjemniejszy, ponieważ talerz możemy włożyć do zmywarki lub umyć jak tradycyjne naczynie w zlewozmywaku.

Do czyszczenia urządzenia należy używać delikatnych, miękkich ściereczek i łagodnych środków czyszczących. Podobnie jak w wypadku piekarników nie zaleca się stosować środków żrących lub ścierających, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię urządzenia. Na rynku dostępne są także specjalistyczne środki przeznaczone do kuchenek mikrofalowych. Komorę należy opróżnić z wszystkich akcesoriów, w tym talerza obrotowego. Delikatnie nasączoną detergentem ściereczkę przykładamy do ścianek i myjemy wnętrze kolistymi ruchami. Należy pamiętać, żeby woda lub roztwór detergentu nie dostały się do otworów wentylacyjnych lub grzałek. Rada producencka: jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, do komory można włożyć szklankę wody i ustawić grzanie na maksymalną moc przez średnio 2–3 minuty. Po tym czasie zabrudzenia rozpuszczą się – wystarczy delikatna sucha ściereczka i gotowe. Jeśli w komorze panuje nieprzyjemny zapach, do szklanki z wodą dodajmy soku z cytryny i grzejmy przez ok. 5 min.  

2023-07-11
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket