Chłodziarki jednodrzwiowe

Jednodrzwiowe chłodziarki powyżej 85 cm wysokości wraz z zamrażarkami o tych samych gabarytach i takim samym wyglądzie w kuchennej aranżacji mogą stworzyć funkcjonalny zestaw chłodniczy, przypominający konstrukcyjnie dużą lodówkę typu side by side. (Fot. Miele)

Energooszczędne rozwiązania stosowane w chłodziarkach

Domowe urządzenia chłodnicze, i nie tylko, działają bez przerwy. Taka jest ich specyfika działania i tego użytkownik oczekuje od sprzętu. Zatem lodówka jest jednym z urządzeń, które zużywają najwięcej energii, co w konsekwencji ma wpływ nie tylko na środowisko naturalne i zasoby energetyczne, ale również na domowy budżet. Producenci nieustannie pracują nad zwiększeniem efektywności urządzeń chłodniczych w odniesieniu do ich energooszczędności. Nie dziwi więc fakt, że kilka razy w roku oferują coraz to nowsze modele w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązania, które tę energię oszczędzają. Jednym z pierwszych rozwiązań w tym zakresie wprowadzonych jako ważna funkcja lodówki jest tak zwany tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii.

Chłodziarki jednodrzwiowe

GORENJE RB4141ANX; HISENSE RL481N4BIE; SIEMENS KS36VVIEP

Użytkownik też ma wpływ na oszczędzanie energii

Niezaprzeczalnym źródłem strat energii w sprzęcie chłodniczym może być częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. To nie jedyne rozwiązanie producentów sprzętu chłodniczego w tym zakresie. Innym, równie ważnym jest specjalna funkcja alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. W nowoczesnych lodówkach z funkcjami smart powiadomienie o niedomkniętych drzwiach może być nawet wysłane na urządzenie mobilne. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Chłodziarki jednodrzwiowe

Fot. Samsung

Wyposażenie komory chłodzenia a pojemność sprzętu

O pojemności lodówki będą stanowiły również wewnętrze akcesoria, na których przechowywana będzie żywność. Zaliczamy do nich w szczególności półki. W wielu modelach standardem są metalowe półki żeberkowe, które może nie są najwygodniejsze w czyszczeniu, jednak zapewniają naprawdę dobry przepływ powietrza, a przy tym nie zabierają wiele miejsca w komorze chłodzenia. W modelach z chłodzeniem statycznym jest to duża zaleta.

Popularnym rozwiązaniem obecnie są szklane półki. Mogą być one wykonane ze szkła hartowanego lub zwykłego. Przewaga tych pierwszych to, oczywiście, większa wytrzymałość, ale za to wyższa jest także cena urządzenia. Dużymi zaletami półek szklanych są ich łatwiejsze czyszczenie i większa stabilność. Dodatkowo po rozlaniu produktu nie zabrudzi on całej lodówki. Oprócz tego na szklanych półkach mogą być zastosowane specjalne bariery na brzegach, które zabezpieczą przed zalaniem całego wnętrza komory chłodzenia. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystują rozmaite systemy łatwego demontażu półek, a także regulacji ich wysokości.

Dodatkowymi akcesoriami są pojemniki, w których możemy przechowywać owoce i warzywa, a także inne produkty, których przechowywanie wymaga dodatkowego zamknięcia. Ważnym „powiększeniem” pojemności komory chłodzenia są też balkoniki usytuowane na wewnętrznej stronie drzwi. Na nich można przechowywać rozmaite słoiczki, butelki, a także drobne produkty spożywcze i jajka.

Chłodziarki jednodrzwiowe

RAVANSON LKK-120RC; AMICA KS15610R

Wciąż popularny styl retro

Wybór chłodziarkozamrażarki od strony wizualnej poza kolorem determinowany jest stylem samej lodówki oraz przyjętym projektem kuchni. Wciąż sporym zainteresowaniem cieszy się wystrój kuchni zaaranżowany z wykorzystaniem modeli retro i vintage. Wnętrze wykończone w stylistyce retro charakteryzuje przy tym ponadczasowość. Tak urządzone wnętrza, mimo wciąż zmieniających się trendów, będą modne nawet po wielu latach.

Obecnie wygląd urządzeń AGD przekłada się na styl całego domu czy mieszkania. Coraz częściej bowiem kuchnia łączona jest z salonem – dlatego też sam projekt kuchni musi być dziś niecodzienny i wyjątkowy. Lodówki wolnostojące to grupa urządzeń, w której to kolor odgrywa często zasadniczą rolę. To właśnie sektor chłodniczy, obok okapów, piekarników czy zlewozmywaków, oferuje najliczniejszą paletę barw. Producenci oferują kolory soczyste, takie jak zielony, limonkowy, żółty, różowy czy pomarańczowy. Stonowane kolory – bordowy, brąz, czerń czy granatowy – są również chętnie wybierane przez klientów.

Chłodziarki jednodrzwiowe

Fot. Siemens

Praktyczny tandem side by side

Lodówki jednodrzwiowe powyżej 85 cm wysokości mogą być zestawiane z zamrażarkami o tych samych gabarytach w praktyczny tandem typu side by side. Uszczegóławiając, to nic innego jak dwa oddzielne sprzęty, z których jeden pełni funkcję chłodziarki, a drugi zamrażarki. Oba urządzenia jednodrzwiowe, które zestawione obok siebie tworzą jedną bryłę, pasującą do siebie frontami, uchwytami i gabarytami. Zarówno jednodrzwiowe chłodziarki, jak i zamrażarki wewnątrz wyposażone mogą być w pojemne szuflady, pojemniki, regulowane półki, jak i półeczki na drzwiach oraz inne praktyczne udogodnienia. Co ważne, urządzenia nie są od siebie zależne. Mogą stać zarówno razem, jak i oddzielnie. Oddzielne ustawienie może być ciekawym akcentem wzorniczym w kuchni. Doda jej lekkości i przestrzeni. Z praktycznego punktu widzenia może to mieć ogromny wpływ na wystrój i sposób organizacji przestrzeni kuchennej. Takie zestawienie daje również większe możliwości doboru rozmaitych sprzętów, charakteryzujących się funkcjami i parametrami, które mogą interesować użytkownika oddzielnie, a nie w jednej bryle. Większość producentów domowych sprzętów chłodniczych oferuje tego typu modele chłodziarek i zamrażarek, które po zestawieniu pasują do siebie zarówno wzorniczo, jak i funkcjonalnie. Co więcej, nie muszą stać w bezpośredniej bliskości, aby spełniały swoje podstawowe zadania.

2023-07-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket