Wolnostojące pralki ładowane od frontu z funkcją pary

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

Pralki wykorzystujące programy parowe dostępne są w ofercie niemal wszystkich producentów oferujących sprzęt pralniczy. Para dodana na różnych etapach cyklu prania może dezynfekować tkaniny, usuwań z nich alergeny, a ponadto sprawiać, że prasowanie ich jest o wiele łatwiejsze i krótsze, co przekłada się na oszczędność energii elektrycznej. (Fot. Hisense)

Skąd popularność funkcji parowych w pralce?

Pranie parowe jest techniką prania, która wykorzystuje wytwornicę pary do wtłoczenia jej do bębna. W ten sposób można zarówno prać i odświeżać tkaniny, jak i np. czyścić bęben. Właściwości pary wodnej są nieocenione, dlatego producenci oferujący sprzęt pralniczy sukcesywnie rozszerzają ofertę pralek wyposażonych w funkcje parowe.

Różnorodne procesy prania i suszenia stosowane w sprzęcie pralniczym wspierane są wieloma dodatkowymi technikami. Do takich należą m.in. funkcje parowe, wykorzystujące wtłaczaną do bębna parę wodną. Pranie parowe polega na ogrzaniu zbiornika wodnego lub podgrzaniu rurek transportujących wodę do wytwornicy. Dzięki grzałkom woda osiąga stan pary i w ten sposób przez ujście w bębnie trafia do niego. W zależności od producenta można spotkać modele z pojedynczymi uderzeniami pary albo ciągłym procesem parowania podczas cyklu prania. Pranie parowe pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty, a dodatkowo tkanina jest mniej pognieciona. Walorami prania, ale też odświeżania parowego są aspekty higieniczne, w tym bakteriobójcze.

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

AMICA WA1C814BLiSD; GORENJE WNEI94AS/PL; SAMSUNG WW8NK52E0PX; GORENJE MAWS72ION

Użycie pary na różnych etapach cyklu prania

Pralki wykorzystujące funkcje parowe są wyjątkowo funkcjonalne. Po pierwsze, minimalizują zagniecenia, niektóre egzemplarze pralek nawet do 70 proc., a tym samym oszczędzają czas, który poświecilibyśmy na prasowanie. Zastosowanie pary poprawia również efekty prania. We wstępnym cyklu para wnika pomiędzy włókna i rozluźnia je, dzięki czemu detergent może wniknąć głębiej. Pozwala to usunąć nawet największe zabrudzenia. Pranie parowe zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację tkanin – co ważne, para neutralizuje przykre zapachy, a w niektórych wypadkach pomaga niemal dezynfekować odzież, zabijając do 99,99 proc. bakterii i grzybów. Dzięki temu pralki parowe są idealną propozycją m.in. dla alergików, a także rodzin z małymi dziećmi.

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

Nowoczesne pralki z funkcją pary można programować bezprzewodowo za pomocą smartfonu lub tabletu i przy użyciu specjalnej aplikacji.

Higiena a funkcje parowe

Do wytworzenia pary niezbędna jest bardzo wysoka temperatura. Ta z kolei jest naturalnym antyalergenem. Wysokie temperatury eliminują zarazki, drobnoustroje, niektóre grzyby, a także alergeny. Już w pradawnych czasach wykorzystywano wrzątek i gotowano bieliznę, aby była higienicznie czysta. W dobie pieluch tetrowych gotowanie ich było wręcz pożądane i bez tego proces prania był niepełny. W nowoczesnych modelach pralek, które dziś są dostępne na rynku, mamy do dyspozycji funkcje parowe.

W wielu modelach pralek wykorzystywany jest tzw. program higieniczny, który sprawia, że zanieczyszczenia są dokładnie usuwane podczas cyklu prania, a ubrania stają się higienicznie czyste, właśnie dzięki zastosowaniu pary. Programy z funkcją pary stosowane w urządzeniach pralniczych gwarantują dużą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń bez konieczności użycia funkcji prania wstępnego. Pozbywa się nawet trudnych do usunięcia plam i aż do 99,9 proc. bakterii, w tym bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli, a także alergenów pochodzących z roztoczy kurzu domowego.

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

MPM MPM-5712-PV-40; ASKO W4086C.T 3; BOSCH WGB2440EPL

Pojemność pralki z funkcjami parowymi

Modele wyposażone w systemy parowe pod względem ładowności nie różnią się od standardowych, niemających też praktycznej funkcji. Systemy parowe nie stanowią konstrukcyjnej ingerencji w wielkość urządzenia, a są dodatkową funkcją, w jaką sprzęt jest wyposażony. Oznacza to, że na rynku dostępne są identyczne modele pralek, z których jedna ma system parowego prania lub odświeżania, a druga nie. Różnicę zobaczymy również w cenie sprzętu. Pojemność, zwana również ładownością pralki, określa maksymalną wielkość wsadu prania, jaką deklaruje producent dla danego modelu. Często nazywana jest także pojemnością znamionową bębna lub maksymalnym załadunkiem prania. Podawana jest na etykiecie efektywności energetycznej i wyrażana w kilogramach. Ładowność pralki jest nierozerwalnie związana z jej gabarytami.

Jaką pralkę kupić ze względu na wymiary? W wypadku modeli tzw. standardowych wymiar wysokości zamyka się w przedziale 82 – 85 cm. Urządzenia te dostosowane są m.in. do wysokości blatu, ale nie należy ich zabudowywać. Szerokość standardowego modelu to zazwyczaj ok. 60 cm, a głębokość wynosi od 51 do 60 cm (należy tutaj pamiętać o kilkucentymetrowej tolerancji przy ustawianiu sprzętu w miejscu docelowym). W praktyce maksymalny załadunek bębna w modelu standardowym ładowanym od frontu może wynosić od 6 do nawet 14 kg. Duża pojemność bębna pralki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

Pralki z funkcjami parowymi wyposażone są w intuicyjne sterowanie. Nowoczesne modele oferują duże, dotykowe panele i czytelne wyświetlacze, a także ergonomiczne pokrętła z jasno oznaczoną ikonografią.

Nowoczesne konstrukcje bębnów w pralkach

Bardzo istotny wpływ na efekty prania ubrań, w tym prania z użyciem pary, ma bęben, a mówiąc precyzyjniej: materiał, z jakiego został on wykonany, jego perforacja oraz rozmiar i kształt. W najbardziej zaawansowanych formach upodobania się on do struktury plastra miodu, diamentu lub kropli wody. Kluczowe elementy, takie jak mechanika i kinetyka, oddziałują wzajemnie na praną odzież. Odpowiednie ruchy, ich kierunek i współczynnik tarcia zapewniają skuteczność dopierania plam. Mają także bezpośredni wpływ na końcowy efekt procesu prania – w tym ostateczny komfort prasowania. Co więcej, im lepszy i bardziej przemyślany bęben, tym większa efektywność i mniejsze zużycie, a więc zniszczenie tkanin. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że dobrej klasy pralka w porównaniu z tą z najniższych rejestrów technicznych zapewni blisko dwukrotnie dłuższą trwałość ubrań. Jest więc na co zwracać uwagę i czemu bliżej się przyglądać.

Wolnostojące pralki ładowane od frontu

Fot. Hisense

Nowoczesne programy automatyczne

Oprócz prania z wykorzystaniem systemu parowego na uwagę zasługuje system z tzw. aktywnym tlenem. Takim systemem jest np. rozwiązanie ActiveOxygen marki Bosch. Pralka je wykorzystująca wytwarza tak zwany aktywny tlen, łagodnie oczyszczający tkaniny z brudu, plam, a także drobnoustrojów i alergenów. Wystarczy na początku prania, a także raz jeszcze przed płukaniem, włączyć odpowiednią funkcję, aby aktywny tlen wprowadzony został do komory. Funkcja ta jest skuteczna nawet w bardzo niskich temperaturach i w połączeniu z niemal wszystkimi programami prania. Co ciekawe, oczyszczanie aktywnym tlenem może odbywać się nawet bez użycia wody. Jest to przydatne m.in. do odświeżania tkanin delikatnych i neutralizowania zapachów.

W sprzęcie marki Siemens podobne rozwiązanie, również wykorzystujące tzw. aktywny tlen, nosi nazwę sensoFresh. Gwarantuje ono higieniczne pranie w niskich temperaturach, a także odświeżanie ubrań bez użycia wody. SensoFresh przywraca świeżość nawet najdelikatniejszym tkaninom. W zależności od intensywności zapachu aktywny tlen neutralizuje go w ciągu zaledwie 30 – 45 min. W połączeniu ze standardowym programem prania gwarantuje to higieniczną czystość ubrań, nawet jeśli ze względu na ich delikatny materiał musimy wybrać niską temperaturę, np. 20 °C.

W sprzęcie firmy Miele dostępna jest natomiast funkcja SteamCare, która łagodnie i efektywnie wygładza tekstylia za pomocą pary. Dzięki temu czas prasowania skraca się nawet do 50 proc., a w wypadku niektórych tekstyliów prasowanie staje się wręcz zbędne. Niektóre urządzenia Miele wykorzystują funkcję wygładzania parą. Umożliwia ona jednoczesne pranie i wygładzanie odzieży. Inna funkcja – Para-Finish znajduje zastosowanie w odniesieniu do już wypranych tekstyliów, funkcja odświeżania powoduje odświeżenie i wygładzenie krótko noszonych, niezabrudzonych ubrań.

2023-07-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket