Telewizja laserowa

Wrażenia filmowe zgodne z wizją reżyserów zapewnia funkcja Filmmaker Mode. (Fot. Hisense)

Współczynnik kontrastu

Jak wiadomo, jest to stosunek (w określonych warunkach) jasności najciemniejszego fragmentu obrazu do jasności w najjaśniejszym miejscu. Zależność współczynnika kontrastu w praktyce będzie zależeć od jasności w pokoju. Do wyświetlania filmów pełną czerń udaje się uzyskać w zaciemnionym pokoju. Wtedy współczynnik kontrastu może wynosić w najlepszych projektorach nawet do 5000:1.

Telewizja laserowa

HISENSE 120L5F

Znamionowa rozdzielczość projektora

Projektory zapewniają rozdzielczości obrazu, jakie mają przetworniki sygnału wizyjnego. Przy dużych przekątnych znamionowa rozdzielczość powinna wynosić 4K Ultra HD (3840 × 2160 px), zachowując szczegóły w obrazie.

Jednak powinny wyświetlać obrazy z wejść dla sygnałów o innych rozdzielczościach. W celu dopasowania do każdego możliwego źródła procesor dokonuje przeformatowania w górę (resizing, upscaling) lub w dół (downscaling) sygnałów pochodzących z różnych źródeł.

Telewizja laserowa

Funkcja Smooth Motion w laser TV Hisense kontroluje płynny ruch w dynamicznych scenach sportowych czy filmach akcji. (Fot. Hisense)

Dźwięk Dolby Atmos

Najlepsze projektory krótkiego rzutu mają wbudowany system dźwiękowy stereo z dekoderem Dolby Atmos, znanym z najlepszych sal kinowych. Jednak najlepsze efekty dźwiękowe uzyskamy, korzystając z soundbara dołączonego do złącza HDMI.

Telewizja laserowa

Najnowsza wersja systemu operacyjnego VIDAA U6 smart TV zwiększa komfort obsługi. (Fot. Hisense)

Złącza w odbiorniku

Liczne złącza, np. HDMI 2.1, umożliwiają dołączenie najlepszych konsoli do gier 4K czy dekoderów platform cyfrowych (Canal+ czy Polsat Box). Dzięki funkcji HDMI ARC można podłączyć wybrane urządzenie audio i cieszyć się bezstratnym dźwiękiem. Złącza USB 3.0 lub 2.0 służą do dołączenia twardego dysku z biblioteką własnych filmów czy gier. W trybie gier można korzystać z funkcji ALLM (Auto Low Latency Mode), która automatycznie wykrywa konsolę, gdy użytkownik zaczyna grę, i przełącza telewizor w tryb gry z najkrótszym opóźnieniem (input lagiem). Można oglądać telewizję na żywo (tuner DVB-T2) po dołączeniu anteny. Są też wyjścia audio cyfrowe i analogowe. Łączność bezprzewodową zapewniają Wi-Fi i Bluetooth do komunikacji ze smartfonem czy słuchawkami.

Telewizja laserowa

OPTOMA ZU500USTe

Platforma VIDAA lub Android TV – komfort obsługi

Dla użytkownika telewizora laserowego ważne są szybkość i intuicyjne menu do obsługi funkcji. Platforma obsługi systemu operacyjnego VIDAA OS (doskonalonego od 2014 r. przez Hisense) oparta jest na szybkim i niezawodnym systemie Linux. W telewizorach laserowych znajdziemy najnowsze wersje systemu operacyjnych VIDAA OS U6 smart TV z przyjaznym interfejsem. Zainstalowane aplikacje dostępne w VIDAA zapewniają dostęp do najlepszych treści, takich jak filmy, muzyka, sport czy telewizja na żywo. Kolejność wyświetlanych aplikacji można dostosować do indywidualnych preferencji. Co więcej, do kilku najczęściej wybieranych aplikacji można dotrzeć jednym przyciskiem pilota w mniej niż 2 sekundy.

Systemem można sterować także głosowo, korzystając z usługi VIDAA Voice. Po naciśnięciu przycisku z mikrofonem na pilocie można wydawać proste polecenia, również w języku polskim. VIDAA daje również możliwość sterowania systemem przy wykorzystaniu wirtualnych asystentów, takich jak Google Assistant i Alexa Amazon. Przy pomocy mobilnej aplikacji VIDAA Smart TV (odpowiednik pilota) na smartfon czy tablet zwiększa się komfort obsługi. Użytkownik może zarządzać systemem z pozycji swojego smartfona, sterować aplikacjami i wyświetlać z telefonu swoje zdjęcia czy filmy.

Telewizja laserowa

W najlepszych modelach laser TV Hisense dekodowany jest dźwięk Dolby Atmos, a system audio projektora umożliwia uzyskanie kinowych efektów. (Fot. Hisense)

System Android TV

Oferuje on niemal nieograniczone możliwości rozrywki i łączności. Oprócz najbardziej znanych aplikacji, takich jak Netflix, YouTube, Google Play Movies & TV i Prime Video, użytkownicy mają dostęp do ponad 7000 aplikacji i bibliotek multimedialnych w Google Play Store, w tym Apple TV, Disney+ i HBO Max, oraz gier. Zintegrowany Asystent Google oferuje szybkie i pomocne wsparcie w codziennym życiu, a także większą dostępność dzięki funkcji sterowania głosem.

Telewizja laserowa

Projektor laserowy 4K HDR Samsung The Premiere SP-LSP7T z tunerem DVB-T2/HEVC i obrazem 90 – 120 cali. (Fot. Samsung)

Jak skalibrować obraz laser TV?

Należy ustawić projektor blisko ekranu, w odległości wskazanej w instrukcji. W najlepszych projektorach można skorzystać z funkcji Auto Geometric Calibration, która automatycznie likwiduje zniekształcenia geometryczne obrazu (efekt trapezu). W zależności od formatu wyświetlania obrazu, aby wypełnić ekran obrazem, do wyboru są opcje: Auto, Normalny, Zoom, Szeroki, Punkt po punkcie, Panorama.

Telewizja laserowa

Projektory Hisense Laser TV mają bezpieczny poziom szkodliwego niebieskiego światła (certyfikat TÜV), a obraz nie męczy wzroku przy długim oglądaniu. (Fot. Hisense)

Obsługa pilotem

Tak ja w zwykłym telewizorze za pomocą pilota regulujemy parametry obrazu, korzystając np. z ustawień fabrycznych: Normalny, Oszczędzanie energii, Standard, Kino, Gra, Sport. W ustawieniach ręcznych do wyboru mamy regulację ostrości, jasności, kontrastu i balansu bieli obrazu. W codziennej obsłudze korzystamy z regulacji głośności czy zmiany kanału. Na przykład w pilocie Laser TV Hisense PX1-PRO zastosowano przycisk do obsługi Asystenta Google i szybki dostęp do aplikacji: Media, Prime Video, YouTube, Disney+, Tubi oraz Google Play.

Podsumowując, laser TV to dobra alternatywa dla osób poszukujących wrażeń kinowych na bardzo dużym ekranie w warunkach domowych za rozsądną cenę.

2023-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket