Kompaktowe blendery osobiste

Kompaktowe blendery

Niewielkie i funkcjonalne blendery do koktajli typu smoothie to idealny wybór dla osób aktywnych. Pozwalają przygotować pożywny napój bezpośrednio w pojemniku, który możemy zabrać ze sobą. To nie tylko wygodne, ale również szybkie rozwiązanie. (Fot. Salter)

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę także na obecność dodatkowych funkcji. W zestawie znajdować się mogą dodatkowe kubki, co pozwoli na przygotowanie dwóch porcji smoothie, a nawet takie akcesoria jak młynki czy rozdrabniacze do warzyw. Dzięki temu niewielki blender może także zastąpić niektóre roboty kuchenne w ich podstawowych zadaniach.

Jak działa blender?

Pod względem budowy tego typu blendery najbardziej przypominają modele kielichowe, podobnie jak one wyposażone są w podstawę z silnikiem elektrycznym, panelem sterującym i napędem ostrzy. Różnicę stanowi sposób montażu pojemnika – jest on montowany do góry dnem, dlatego pomiędzy zakrętką z ostrzami a butelką wymagane jest zastosowanie uszczelki. Pojemnik ma najczęściej kształt butelki lub kubka. Do miksowania koktajli przeznaczona jest nasadka z najczęściej czterema lub sześcioma ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. W zależności od modelu baza blendera wyposażona jest w przełączniki pozwalające na wybór prędkości obrotowej, najczęściej jednej lub dwóch. Najprostsze blendery są pozbawione przycisków i uruchamiamy je, po prostu wciskając zamontowany kubek. Działa to na zasadzie pracy pulsacyjnej, znanej z modeli kielichowych, lub ciągłej – po przełączeniu blokady.

Użytkowanie jest więc bardzo łatwe. Wystarczy włożyć do butelki warzywa i owoce oraz zalać je wybranym płynem. Może to być np. woda lub mleko, także roślinne. Następnie nakręcamy pokrywę z ostrzami i możemy zacząć miksowanie. Potem wystarczy już tylko nakręcić ustnik i można ruszyć w drogę.

Kompaktowe blendery

BOSCH VitaPower Serie 2 MMB2111S; SAM COOK PSC-80/B; CONCEPT SM3381

Parametry urządzeń

Oczywiście, znaczenie mają parametry blenderów. Nie są to duże urządzenia, więc nie wyróżniają się wielką mocą. W modelach podstawowych jest to ok. 350 W. W pełni wystarcza to do przygotowywania koktajli z warzyw i owoców, nawet jeśli zawierają one nieco lodu. Jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane także do mielenia, np. orzechów, jego moc powinna być większa, np. 600 W.

Blendery sportowe są urządzeniami kompaktowymi i podręcznymi. Butelka nie może być więc za duża. Powinniśmy móc ją zabrać ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Dlatego pojemność jest nieco ograniczona i zazwyczaj wynosi maksymalnie 600 ml. Często w zestawie znajduje się druga butelka o tej samej pojemności lub mniejszej, np. 400 ml. Do tego dołączona jest nakrętka z tradycyjnym ustnikiem lub dziobkiem podobnym do bidonu. Najczęściej bidony wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego, np. tritanu, wolnego od BPA. Ze względu na dużą odporność i mała masę jest to materiał odpowiedni do tego typu produktów.

Rzadkim, ale spotykanym dodatkiem są dołączone do zestawu pojemniki XL o objętości nawet 1 l. Zazwyczaj są wykonane z odpornych materiałów, takich jak szkło hartowane czy tritan, więc mogą także miksować, np. gorące zupy na krem. Tego typu produkty polecamy, jeśli ktoś poszukuje kompaktowej alternatywy dla blendera kielichowego.

Kompaktowe blendery

Producent może dołączać w zestawie pojemniki o różnej objętości. (Fot. Camry)

Blendery akumulatorowe

Jedną z nowości są akumulatorowe blendery do smoothie. To wygodne rozwiązanie dla najbardziej mobilnych osób. Oczywiście, tego typu urządzenia nie dysponują tak dużą mocą jak sieciowe, więc należy pamiętać o korzystaniu z w miarę miękkich składników. Urządzenie jest ładowane z portu USB, dzięki temu do zasilenia można wykorzystać powerbank czy ładowarkę telefonu. Wbudowany akumulator wystarcza zazwyczaj na kilkanaście minut pracy. Największą zaletą urządzenia jest oczywiście możliwość przygotowywania świeżych koktajli w każdych warunkach. Oprócz tego sprzęt jest doskonałym wyborem np. dla sportowców, pozwala na szybkie i wygodne mieszanie odżywek w proszku.

Kompaktowe blendery

OROMED Oro-Juicer Cup; ADLER AD 4081; GORENJE BSM600E

Funkcje blenderów

Blender typu smoothie jest stosunkowo prostym urządzeniem, jednak może być wyposażony w kilka przydatnych dodatków oraz funkcji. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie przed uruchomieniem, gdy kubek lub ostrza są źle zamontowane. Warto pamiętać także o elementach antypoślizgowych, zapobiegających przesuwaniu się blendera w trakcie pracy, oraz trybie pracy pulsacyjnej. Funkcja kruszenia lodu może być przydatna zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy często przygotowuje się chłodzące napoje i koktajle, a także na przyjęciach, ponieważ kruszony lód to częsty dodatek do drinków. Należy pamiętać, że nie wszystkie modele są do tego celu przeznaczone.

Koktajle najlepiej smakują świeżo przygotowane, jednak nie zawsze mamy możliwość spożycia ich od razu lub często chcemy zabrać je ze sobą, np. do pracy lub szkoły. Jeśli zależy nam na dłuższym zachowaniu świeżości, przydatne będą wkłady chłodzące. To niewielkie pojemniki z tworzywa sztucznego, które napełniamy wodą. Następnie wystarczy je zamrozić i po przygotowaniu koktajlu umieścić w butelce. W przeciwieństwie do lodu taki wkład nie rozcieńczy koktajlu, można go używać wielokrotnie i dłużej utrzymuje niską temperaturę.

2023-06-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket