Pielęgnacja i stylizacja – suszarki do włosów

Pielęgnacja i stylizacja

Podstawowym urządzeniem do stylizacji i pielęgnacji włosów jest suszarka. Wysoka temperatura powietrza może mieć destrukcyjny wpływ na włosy, dlatego producenci wprowadzają innowacyjne rozwiązania mające pozwolić na efektywne i szybkie suszenie włosów przy zachowaniu ich dobrej kondycji. (Fot. Adler)

Suszarki służą zarówno paniom, jak i panom. Jest to duża grupa produktów dostępnych w różnych cenach. Obok modeli profesjonalnych, wyróżniających się m.in. dobrymi parametrami, dostępne są także suszarki domowe oraz turystyczne. Te ostatnie to urządzenia w wersji kompaktowej, odznaczające się niewielkimi rozmiarami. Ich główną cechą jest poręczność. Kupując suszarkę turystyczną, warto z wrócić uwagę, czy ma ona dołączone podróżne etui, w którym można przewozić i suszarkę, i akcesoria. W suszarkach producenci stosują kilka typów silników: na prąd stały (DC), zmienny (AC) oraz bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC). Lekkie i niewielkie silniki DC stosowane są w podstawowym segmencie sprzętu. Wyposażone są w szczotki węglowe, które zużywają się, co może doprowadzić do awarii urządzenia. Ich trwałość jest wystarczająca dla urządzeń z segmentu konsumenckiego. Silniki AC mają większe rozmiary, co oznacza też większe szczotki węglowe, a co za tym idzie zwiększoną trwałość i moc. Najbardziej zaawansowane technicznie są silniki BLDC. Są pozbawione szczotek węglowych, co oznacza dużą trwałość, mniejsze gabaryty oraz lepszą efektywność energetyczną.

Pielęgnacja i stylizacja

BABYLISS 6715DE; ADLER AD 2248; CAMRY CR 2255; ZELMER ZHD8470

Pielęgnacja i stylizacja

CONCEPT VV5750 Titan Care; ZELMER ZHD8360; BABYLISS 5336NPE

Pielęgnacja włosów

Najpopularniejszym rozwiązaniem zapewniającym pielęgnację włosów jest jonizacja. Działa podobnie jak klasyczna odżywka do włosów, z tym, że tutaj za wszystko odpowiada samo urządzenie, które wykorzystuje generator jonów. Mokre włosy są naładowane dodatnio w przeciwieństwie do urządzeń, mających ujemny ładunek elektryczny. Dzięki temu zostaje zrównoważona dodatnia statyczność włosów. Takie rozwiązanie zapobiega elektryzowaniu się i wpływa na ich wygląd. Co więcej, nawilża włosy i pozwala zachować naturalny połysk. Dużą zaletą tej funkcji jest przyspieszenie układania fryzury i skrócenie kontaktu włosów z wysoką temperaturą, która niekorzystnie wpływa na ich stan. W zależności od rodzaju urządzenia można mówić o różnym poziomie jonów.

Kolejnym z innowacyjnych rozwiązań stosowanych w suszarkach jest pokrycie kratki ceramicznej mikroodżywką z naturalnymi olejkami. Są one uwalnianie podczas suszenia włosów i dodatkowo je pielęgnują. W zależności od modelu suszarki producenci mogą stosować np. olejki z róży, aloesu, kokosa oraz wielu innych roślin. Dzięki nim włosy będą zdrowe oraz gładkie.

Pielęgnacja i stylizacja

Dobrej jakości suszarka turystyczna będzie nieoceniona w podroży. (Fot. Adler)

Temperatura i prędkość nadmuchu

Podstawowe dwa parametry pracy, które mogą być regulowane w przypadku suszarek, to temperatura oraz prędkość nadmuchu powietrza. Dzięki możliwości zmiany ustawień łatwiej jest wybrać sposób pracy urządzenia, który powinien być dostosowany do rodzaju włosów. To, co sprawdza się przy gęstych i mocnych włosach, może doprowadzić do zniszczenia tych delikatniejszych i wymagających innego traktowania. Możliwość regulacji np. temperatury ma bardzo duże znaczenie dla użytkowniczek wszystkich urządzeń do stylizacji włosów. Zbyt wysoka temperatura wysusza włosy, sprawia, że stają się matowe, i najprościej w świecie może doprowadzić do ich przypalenia. Równie z ły wpływ na ich kondycję ma zbyt szybki nawiew w suszarkach. W urządzeniach tych standardowo stosuje się dwie niezależne regulacje: temperatury i prędkości nawiewu. Dzięki temu łatwiej jest ustawić optymalne parametry pracy suszarki i dostosować je nie tylko do rodzaju włosów, ale i etapów suszenia. Standardowo stosuje się np. trzy stopnie wysokości temperatury plus dodatkowy chłodny nawiew – wszystko zależy od konkretnego modelu. Częstym rozwiązaniem jest także stosowanie dodatkowych funkcji, takich jak nawiew turbo czy tryb pracy eko. Pierwsze przyspiesza suszenie włosów i doskonale sprawdza się, gdy czas jest na wagę złota, drugie pozwala na maksymalne wykorzystanie mocy urządzenia i oszczędności energii.

Rozwiązaniem dostępnym w większości suszarek jest chłodny nawiew. Funkcję tę stosuję się w ostatniej fazie stylizacji – jej zadanie polega nie na wysuszeniu włosów, tylko na utrwaleniu fryzury. Intensywny nadmuch zimnego powietrza pozwala na wykończenie fryzury i ułatwia nadanie jej ostatecznego kształtu.

W przypadku nowoczesnych i najbardziej zaawansowanych suszarek za kontrolę parametrów mogą odpowiadać czujniki. Pojawiają się w coraz większej liczbie urządzeń i odpowiadają za bezpieczną stylizację. W suszarkach stosuje się np. czujniki mierzące temperaturę włosów podczas suszenia. Gdy jest ona zbyt wysoka, urządzenie automatycznie zatrzymuje nagrzewanie, zapobiegając przesuszeniu włosów. Dzięki temu utrzymują one właściwy poziom wilgotności, są zdrowe i błyszczące. Wskaźnik LED na górze suszarki informuje o włączeniu czujnika. Czujnik diagnozuje stan włosów nawet 30 razy na sekundę i dobiera do nich taką temperaturę, żeby zachowały naturalne nawilżenie.

Pielęgnacja i stylizacja

MPM MSW-22; CONCEPT VV5731 Violette Care; ELDOM HT250 Stilo; MESKO MS 2249

Pielęgnacja i stylizacja

GOTIE GSW-150B; ZELMER ZHD8320; MPM MSW-24

Podstawowe wyposażenie

Końcówki i nakładki to te elementy. które decydują o uniwersalności i możliwościach suszarek. Im więcej dodatkowych akcesoriów, tym mamy większe pole do popisu podczas stylizacji. Dlatego też jest to jeden z tych elementów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Koncentrator to specjalna dysza do stylizacji, dostępna w prawie każdym urządzeniu. Najczęściej możemy mówić o dwóch rodzajach końcówek, które różnią się przede wszystkim wielkością – mniejsza ma szerokość np. 7 mm, większa (standardowa) np. 11 mm. Jest to nakładka mająca wąską szczelinę wylotu powietrza. Działanie koncentratora polega na skupianiu nadmuchu powietrza i uwalnianie go przez wąski otwór, co powoduje wzrost ciśnienia. Powietrze następnie jest kierowane na konkretne obszary. Umożliwia to precyzyjne modelowanie i wykańczanie fryzury oraz pozwala uzyskać efekt gładkich włosów. Dyfuzor wyglądem przypomina antenę satelitarną, na której znajdują się dziurki i specjalne wypustki. Zadaniem tej nakładki jest podnoszenie włosów, nadawanie im objętości oraz podkreślenie loków. Dyfuzor (tak jak większość nakładek) wykonany jest z tworzywa sztucznego. W zależności od rodzaju włosów i nasadki może stworzyć fryzurę pełną drobnych loczków, delikatne fale i skręty. Charakterystyczny kształt sprawia, że zmniejsza on siłę nawiewu, przez co powstaje lekki strumień powietrza, który delikatnie suszy, np. loki. Włosy zyskują puszystość i znacznie mniej się elektryzują. Końcówki dyfuzora mają wklęsły kształt, dostosowany do kształtu głowy, co gwarantuje duży komfort stylizacji. Zasadniczo wyróżnia się dwa ich typy. Pierwszy pełni funkcję asymetrycznego rozpraszacza. Ma sztywne wypustki i przeznaczony jest do modelowania włosów kręconych, którym nadaje sprężystość. Drugi ma dłuższe wypustki zakończone gumowymi elementami. Dzięki temu nie tylko nadaje włosom objętość, ale też odpowiada za masaż głowy.  

Pielęgnacja i stylizacja

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia suszarki jest koncentrator. (Fot. Zelmer)

Suszenie z podczerwienią – Concept VV6030

Funkcjonalna suszarka Concept VV6030 Ionic Infrared Boost z serii Elite nadaje się do codziennej pielęgnacji włosów nie tylko w domu, ale również w salonach fryzjerskich. Urządzenie wykorzystuje funkcję emisji podczerwieni, jonizację, wydajny silnik BLDC o mocy 2200 W oraz ma przewód o długości 3 m i 5 wymiennych nasadek. Podczas suszenia możemy wybierać spośród 3 poziomów temperatury i 2 prędkości nadmuchu. Dostępna jest również funkcja zimnego nadmuchu do utrwalenia końcowej fryzury. Suszarka do włosów Concept VV6030 wykorzystuje nowoczesną technikę światła podczerwonego, która przyspiesza cały proces suszenia włosów. Włosy są ocieplane od wewnątrz, co zapobiega wysychaniu ich zewnętrznej struktury. Promieniowanie podczerwone wnika we włosy, zatrzymuje wilgoć i chroni je przed uszkodzeniami. W zestawie znajdziemy pięć końcówek: mały dyfuzor – do suszenia delikatnych włosów, duży dyfuzor – dla maksymalnej objętości fal, nasadkę grzebieniową (volume booster) – zwiększająca objętość od nasady, koncentrator wąski – do włosów puszystych oraz szeroki koncentrator – do idealnego nadmuchu prostych włosów.

Suszenie z podczerwienią

Gładkie i lśniące włosy – BaByliss Hydro Fusion 2100 D773DE

Dobra suszarka powinna zapewniać nie tylko szybkie suszenie włosów, ale również ich pielęgnację, gładkość i połysk. W tym celu niezbędne jest zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, jak w BaByliss Hydro Fusion 2100 D773DE. Suszarka wyróżnia się zaawansowaną techniką jonowo-plazmową, która sprawia, że nawet elektryzujące się włosy natychmiast opadają. Funkcja Advanced Plasma Technology wykorzystuje zarówno jony dodatnie, jak i ujemne, żeby skutecznie nawilżyć, odżywić i wygładzić włosy. W połączeniu z tą techniką dyfuzor zapewnia efekt miękkich i naturalnych loków, a wąski koncentrator ułatwia uzyskanie gładkiej fryzury. Już na pierwszy rzut oka suszarka wyróżnia się nowoczesnym wyglądem. Producent zastosował wydajny silnik Super HTDC o mocy 2100 W. Jest on efektywny energetycznie i zapewnia dużą prędkość podmuchu powietrza, co umożliwia skuteczne suszenie. Do dyspozycji użytkownika oddano trzystopniową regulację temperatury i dwa ustawienia prędkości oraz funkcję chłodnego nawiewu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań urządzenie jest także lekkie. Możliwość wyjęcia tylnego filtra znacznie ułatwia czyszczenie suszarki, a przewód zasilający o długości 2,5 m zapewnia komfortowe użytkowanie.

Gładkie i lśniące włosy
2023-06-14
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket