Energooszczędne pralki z systemem automatycznego dozowania

Energooszczędne pralki

Nowoczesne modele pralek wyręczają użytkowników w wielu kwestiach, od automatycznego ważenia wsadu po dobór ilości wody i jej temperatury. Wśród praktycznych innowacji znajduje się również wygodne i nowoczesne rozwiązanie w postaci dozowania detergentów za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów.

Pralki automatyczne na przestrzeni ostatnich lat stały się nie tylko urządzeniami do prania, ale też wirowania, odkłaczania, suszenia, a nawet odświeżania tkanin. Wszystkie te udogodnienia zostały opracowane i wdrożone do seryjnej produkcji, aby zaspokoić wciąż rosnące potrzeby użytkowników. Jedną z nowszych innowacji jest tak zwany system automatycznego dozowania.

Dla kogo automatyczne dozowanie?

Urządzenia wyposażone w tę funkcję z pewnością zachwycą użytkowników ceniących sobie wygodę, precyzję w doborze ilości środka piorącego, dbałość o środowisko naturalne i oszczędność – zarówno energii, wody, a w konsekwencji również pieniędzy. Tradycyjne dozowanie detergentów i dodatkowo eksperymentowanie z doborem najlepszego środka (np. raz używanie kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego) sugeruje, aby podczas wyboru sprzętu pralniczego wybrać taki, który nie jest wyposażony w funkcję automatycznego dozowania. Taki sprzęt będzie wyposażony w tradycyjną szufladę, która pod względem praktycznym ma pewne niedogodności, ale również wiele zalet. Zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania, pozwala oczadzić czas, a co równie ważne energię i wodę.

Energooszczędne pralki

BOSCH WAU28PHLPL; ASKO W4086C.W/2; MIELE WWG 760 WPS

Dlaczego dozowanie automatyczne jest oszczędne?

Wyjaśnimy to na prostym przykładzie. Co należy zrobić, aby w wypadku pralki wymierzyć właściwą ilość detergentu? Należy zbadać twardość wody i rodzaj zabrudzeń, zważyć masę wsadu i określić rodzaj tkaniny. Dobrze też wziąć pod uwagę specyfikę danej pralki, np. wielkość i geometrię bębna. Wystarczy odrobina zdolności matematycznych i po godzinie dochodzimy do właściwego wyniku. Na szczęście od tego są systemy automatycznego dozowania, które samoczynnie dozują środek piorący w zależności od wszystkich wspomnianych przed chwilą czynników.

Energooszczędne pralki

W pralkach firmy Miele dostępna jest funkcja CapDosing. Dzięki niej środki piorące można łatwo i wygodnie dozować przy pomocy specjalnych kapsułek. Wystarczy je umieścić w komorze na płyn zmiękczający. (Fot. Miele)

Tradycyjne dozowanie detergentów

Dozowanie detergentów podczas prania w pralkach automatycznych to nic innego, jak dobór odpowiedniego środka do rodzaju zabrudzeń. Standardowa metoda to taka, podczas której wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania do specjalnej kieszeni w obudowie pralki. Jak wykazały badania zachowań związanych z praniem, przeprowadzone w wybranych krajach europejskich przez markę Siemens, ok. 90 proc. wszystkich konsumentów źle dozuje detergenty. Zgodnie z zasadą „na wszelki wypadek” większość z nich stosuje ich zbyt dużo. Tymczasem takie zachowanie nie dosyć, że jest bardzo kosztowne, ponieważ detergenty zbyt szybko się kończą, zaś nadmierna ilość piany to dodatkowe cykle płukania i większy pobór wody, to jeszcze jest niekorzystne dla środowiska naturalnego, bowiem następuje tu niepotrzebna eksploatacja zasobów naturalnych. Te problemy rozwiązują innowacyjne systemy automatycznego dozowania detergentów.

Energooszczędne pralki

SAMSUNG WW90T986ASH; BOSCH WAX32KH2BY; GAGGENAU WM260164

„Inteligentne” pojemniki na proszki i płyny

Na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne”. Znaczy to tyle, co zastosowanie specjalnych konstrukcji szuflad lub systemów pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Innym rozwiązaniem jest możliwość dozowania środków piorących dzięki pojemnikom napełnionym skoncentrowanym środkiem czyszczącym oraz płynem zmiękczającym. Osobne, wyjmowane pojemniki są wówczas montowane na stałe w urządzeniu. W gestii użytkownika jest jedynie raz na jakiś czas uzupełnienie tych pojemników. Na rynku są także modele, które wykorzystują detergenty w postaci gotowych elementów do zamontowania. Nie trzeba wówczas przelewać środków chemicznych do odpowiednich pojemników, wystarczy taki gotowy podzespół umieścić w specjalnym obszarze w urządzeniu. Kiedy detergent skończy się, wystarczy wymienić pojemnik na nowy.

Energooszczędne pralki

W pralkach firmy Miele dostępny jest system automatycznego dozowania TwinDos. Jest to rozwiązanie dwufazowe. Wpływa nie tylko na skuteczność prania, ale także na ekonomiczną pracę samego urządzenia. (Fot. Miele)

Różne zabrudzenia – różne detergenty

Jednym z najważniejszych warunków skutecznego prania, również z wykorzystaniem systemów automatycznego dozowania, jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone. Warto wspomnieć, że systemy automatycznego dozowania detergentu zapewniają odpowiednie jego zużycie, dostosowane do wybranego programu prania. Zwalnia to użytkownika z odmierzania odpowiedniej ilości płynu do prania czy płukania przed rozpoczęciem cyklu prania.

Energooszczędne pralki

MIELE WSD 663 WCS; SAMSUNG WW11BB744DGB; SIEMENS WM14LPHZPL

Pranie w płynach i kapsułkach

W pralkach marki Miele stosowane są rozwiązania takie jak CapDosing czy TwinDos. Pierwsze wykorzystuje specjalne kapsułki, które wystarczy umieścić w komorze na płyn zmiękczający. Urządzenie automatycznie dozuje ich zawartość w momencie optymalnym dla procesu prania. Użytkownik ma do wyboru kilka różnych rodzajów środków piorących, dostosowanych do rodzaju odzieży. Dostępne są również kapsułki Booster (na uporczywe plamy). Z kolei system automatycznego dozowania płynu do prania TwinDos to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim gwarantujące czyste pranie dzięki dwóm zbiornikom: UltraPhase1 i UltraPhase 2, z których pobierane są detergenty w ilości optymalnej dla odpowiedniej fazy prania.

2023-06-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket