BOSCH

Zbuduje w Polsce fabrykę pomp ciepła

Zbuduje w Polsce

Odpowiadając na rosnący popyt na rynku pomp ciepła, firma Bosch postanowiła zainwestować blisko 1,2 mld zł do końca 2027 r. w nowy zakład produkcyjny w Polsce.

Nowa fabryka będzie zlokalizowana w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 r., a start produkcji na przełom 2025 i 2026 r. Do 2027 r. w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy. Nowa lokalizacja Boscha na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski, i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.

Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE – pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla grupy Bosch w Polsce – mówi Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i przedstawiciel grupy Bosch w Polsce.

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 r. wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 proc. Bosch przewiduje, że do 2025 r. cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.

Nowa lokalizacja produkcyjna w Polsce wykorzysta najlepsze praktyki opracowane przez firmę w celu wspierania produkcji przyjaznej dla klimatu. Na przykład system grzewczy będzie oparty na rozwiązaniach pomp ciepła produkowanych przez firmę Bosch i zasilany zieloną energią z certyfikatem OZE, z której od 2020 r. korzystają wszystkie pozostałe lokalizacje produkcyjne Boscha w Polsce.

Zbuduje w Polsce
2023-06-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket