Ręczne pilarki tarczowe

Ręczne

Cięcie materiałów twardych, takich jak budowlane elementy betonowe, bloczki, rury, cegły i płyty marmurowe, stanowi wyzwanie dla maszyny. Podpowiadamy, jaką pilarkę tarczową wybrać do cięcia najtwardszych materiałów. (Fot. Stalco)

Przecinarki tarczowe elektryczne są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalnych wykonawców. Przy ich pomocy możemy sprawnie wykonać cięcia trudnych w obróbce materiałów.

Ręczne

HIKOKI C6BUM W1Z; VULCAN CONCEPT VZP1500; TRYTON THP1300

Wybór pilarki tarczowej

Zanim wybierzemy odpowiednie urządzenie, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj silnika elektrycznego. Najczęściej pilarki tarczowe są wyposażone w silniki szczotkowe 2- lub 4-polowe lub w silniki bezszczotkowe. Warto dokładniej przyjrzeć się tym ostatnim, bo stosowanie ich w elektronarzędziach to naprawdę innowacyjne rozwiązanie. Ten rodzaj silnika, jak wskazuje na to nazwa, nie zawiera w swojej budowie szczotek, a także komutatora, czyli elementów eksploatacyjnych, które się zużywają. Dzięki temu napędy tego typu pracują długotrwale bezobsługowo. Niezależnie od decyzji co do rodzaju silnika dobrze, jeśli będzie on wyposażony w zabezpieczenie antyprzeciążeniowe oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Wskazane jest, żeby maszyna była wyposażona również w ważne funkcje, takie jak regulacja prędkości obrotowej i stabilizacja obrotów pod obciążeniem. Istotny jest, szczególnie ze względu na bezpieczeństwo dłoni operatora, elektroniczny hamulec tarczy. Warto sprawdzić, jak łatwo otwiera się pokrywa, która ułatwia wymianę tarczy oraz chroni operatora przed odpryskami ciętego materiału.

Dobrym rozwiązaniem są przyłącza do doprowadzenia wody (cięcie na mokro) i do dołączenia odkurzacza (cięcie na sucho). Pobór wody odbywa się przez szybkozłącze. Warto sprawdzić średnicę wejścia odkurzacza, w niektórych jest adapter do innych średnic. Podczas cięcia na mokro w lot do odkurzacza zakrywa się gumową zaślepką, która służy za dodatkowy uchwyt (rozwiązanie Rubi TC-125). Może być stosowany także podwójny system odprowadzania pyłów – na sucho lub na mokro. Należy sprawdzić, jakiej średnicy tarcze można stosować. Ważnym wyposażeniem przy cięciu dużych powierzchni są prowadnice. Istotne jest, żeby głowica pilarki była przechylana do kąta 45° i miała regulację wysokości, czyli tego, jak głęboko ostrze zagłębi się w materiał. Dzięki temu ukosowanie jest bardzo precyzyjne.

Ręczne

TRYTON THP1800; HIKOKI C1806DA WRZ; HILTI SC 5ML-22

Pilarki tarczowe akumulatorowe

Swobodę ruchów w czasie pracy zapewniają urządzenia zasilane akumulatorami. Najlepiej stosować systemy akumulatorowe najbardziej renomowanych marek. Narzędzia takie są zasilane prądem o dużym napięciu stałym – 36 czy nawet 54 V. To jednak wraz z odpowiednio wydajnym akumulatorem pozwala na uzyskanie mocy dorównującej urządzeniom sieciowym, ale czas pracy będzie krótszy niż w modelach sieciowych, zależny od twardości materiału i oporów przy cięciu. Najlepsze pilarki tarczowe mają silniki prądu stałego bezszczotkowe (BLDC). Jeśli decydujemy się na ten rodzaj zasilania, warto sprawdzić, czy akumulator wyposażono w system elektronicznej ochrony ogniw podczas pracy i podczas ładowania. Dobrze, jeśli zastosowane są elektroniczna optymalizacja poboru prądu i wskaźnik naładowania baterii. Warto wyposażyć się także w szybką ładowarkę, która znacznie skróci czas ładowania akumulatora. Z funkcji użytkowych warto zwrócić uwagę na łagodny rozruch silnika (z ogranicznikiem prądu rozruchowego) oraz hamulec silnika. Innym pożytecznym rozwiązaniem jest automatyczne dostosowanie prędkości oraz momentu obrotowego podczas pracy. Podwyższona odporność na pył i wilgoć zmniejsza konieczność przeprowadzania kontroli okresowych.

Ręczne

Przy pracy z pilarkami tarczowymi bezpieczeństwo użytkownika jest priorytetem. Rękawice i okulary BHP to absolutne minimum. (Fot. Hikoki)

Pilarki tarczowe spalinowe

Charakteryzują się największą mocą, a więc poradzą sobie z cięciem betonu, asfaltu, kamienia przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy. Przeniesienie napędu odbywa się za pomocą paska klinowego z półautomatycznym systemem napinania. W najlepszych modelach jest system tłumienia wibracji. Stosuje się silniki spalinowe dwu- lub czterosuwowe. Przecinarki spalinowe nie wymagają podłączenia do prądu. Mają większe wymiary i masę ze względu na konstrukcję silnika i konieczność pomieszczenia paliwa. Silniki wymagają przeglądów, wymiany oleju w ściśle określonych okresach, wymiany filtrów oleju, powietrza i paliwa, regulacji gaźników. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z nich nieregularnie. Długotrwała bezczynność urządzenia może powodować osadzanie się zanieczyszczeń w układzie paliwowym silnika.

Ręczne

VULCAN CONCEPT VJP60; HILTI SC 55W; TRYTON THP1600

Parametry użytkowe

Przy wyborze pilarki tarczowej istotne są parametry, które będą decydować, czy maszyna poradzi sobie z cięciem materiału – oczywiście, przy zastosowaniu odpowiedniej tarczy. Zwrócić uwagę należy na:

  • moc użyteczną – im jest większa, tym większa jest wydajność cięcia – tarcza mniej zwalnia podczas zagłębiania się w materiał;
  • maksymalną średnicę piły tarczowej – ta wartość mówi, jak dużą tarczę można zainstalować w urządzeniu;
  • średnicę otworu tarczy – informuje o tym, jaki powinien być rozmiar otworu montażowego tarczy tnącej;
  • prędkość obrotową – oznacza maksymalną prędkość obrotową, jaką pilarka może nadać tarczy tnącej. Tarcza powinna być dobrana do tej wartości. Jeśli jest przeznaczona do pracy z mniejszymi prędkościami, jej użytkowanie może być niebezpieczne i może zostać uszkodzona;
  • szerokość cięcia – zależy od rodzaju tarczy. Informuje, jaką szerokość będzie miał rzaz cięcia;
  • głębokość cięcia – czyli jaka może być maksymalna grubość przecinanego elementu. W zależności od kąta cięcia jego głębokość będzie się zmieniać;
  • maksymalną szerokość cięcia poprzecznego, ukośnego i podłużnego – czyli jakiej maksymalnej szerokości może być przecinany element;
  • wymiary i masę urządzenia – wpływają na komfort użytkowania.

Ręczne

VULCAN CONCEPT VZP1300; RUBI TC-125; HIKOKI CD3605DB W2Z

Tarcze diamentowe

Skuteczne działanie pilarki zależy od rodzaju tarczy. Najczęściej są to różnego rodzaju tarcze z nasypem diamentowym.

Precyzyjne prace z pilarką mogą wymagać zastosowania tarczy określonego typu, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Aby był on jak najlepszy, należy odpowiednio dobrać tarcze, w tym celu najlepiej posłużyć się katalogiem producenta, który przy pomocy odpowiednich oznaczeń informuje, co możemy uzyskać. Znajdziemy tam informacje, do jakiego rodzaju pilarki jest przeznaczona tarcza, jaki typ wykończenia oferuje (zwykłe, średnie, dokładne, bardzo dokładne) czy dotyczące specjalnych właściwości. Występują one w specjalistycznych tarczach. Te cechy to np. zwiększona trwałość, redukcja wibracji, szybsze cięcie, cicha praca, dokładna obróbka.

Przykładem tarcz zalecanych do cięcia na sucho materiałów budowlanych, takich jak cegła, beton, lastryko, są uniwersalne tarcze, np. SHR marki Rubi. Budowa tar- czy oraz konfiguracja stopu metali i dobrej jakości ziaren diamentowych zapewniają profesjonalistom większą prędkość cięcia oraz lepsze chłodzenie tarczy podczas pracy. Tarcze z obrzeżem segmentowym są przeznaczone do cięcia materiałów o grubości powyżej 25 mm. Tarcze diamentowe marki Rubi oferowane są w dwóch klasach: Pro oraz Superpro. Ostrza Pro zapewniają użytkownikom najlepszy stosunek jakości do ceny. Ostrza Superpro stanowią najlepszy wybór do najbardziej wymagających prac. Mają różne średnice: 250, 300, 350 mm.

Ręczne

HIKOKI C7BU3 W1Z; HILTI SCW 70; TRYTON TJP60

Ręczne

HILTI SC 4WL-22; HIKOKI C3607DA W2Z

Komfort pracy w pilarkach

Producenci pilarek tarczowych stosują szereg rozwiązań zwiększających komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkownika. Dzięki nim profesjonaliści mogą wykonywać zadania dokładnie i bez ryzyka. Laserowy wskaźnik linii cięcia ułatwia wykonywanie równych cięć obrabianego materiału. Urządzenie może mieć także funkcję wydmuchu wiórów z linii cięcia, która poprawia widoczność, czym znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Funkcja łagodnego rozruchu bywa również nazywana „wolny start” lub „soft start”. Dzięki niej rozruch urządzenia jest wolniejszy, co eliminuje powstawanie takich niedogodności jak szarpnięcia. Praca urządzeniami, zwłaszcza ręcznymi, jest wiec stabilniejsza. Oprócz tego pozytywnie wpływa na trwałość zastosowanych komponentów.

Rozpędzone ostrze pilarki jest niebezpieczne i nie zatrzymuje się od razu po wykonaniu cięcia. Dlatego producenci stosują specjalne hamulce, które mają za zadanie jak najszybciej zatrzymać ostrze. Tym samym po kilku chwilach od skończenia pracy pilarkę można odłożyć na miejsce. Obecnie dostępne na rynku pilarki ręczne są wyposażone w dolną osłonę tarczy. W trakcie przesuwania pilarki po obrabianym materiale odchyla się ona, umożliwiając cięcie. Następnie po jego wykonaniu wraca na miejsce chronić użytkownika i jego otoczenie. W przypadku chęci zmiany tarczy należy po prostu przy pomocy dźwigni odchylić osłonę.

Nowoczesna pilarka może być wyposażona nawet w tryb cichy. Redukuje on prędkość obrotową i wydajność urządzenia, zmniejsza się również poziom hałasu. Rozwiązane to będzie nieocenione zwłaszcza w urządzeniach akumulatorowych, które często mogą pracować w środowisku, gdzie duży hałas może być niepożądany.  

2023-05-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket