Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący retro i vintage

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

Kuchnie utrzymane w stylistyce retro, vintage, a nawet loftowej nieustająco cieszą się dużą popularnością, tak wśród architektów i projektantów, jak i ostatecznych użytkowników. To za sprawą przytulnej kolorystyki i ponadczasowości. (Fot. Amica)

Kuchnia w stylu retro czy vintage sprawia, że czujemy się w niej niczym w domku na wsi. Co więcej, taka stylizacja nie wyklucza dopełnienia aranżacji nowoczesnym sprzętem AGD. Urządzenia wolnostojące utrzymane w tym wzornictwie doskonale przy tym pasują do wysublimowanych, stylizowanych wnętrz.

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

RAVANSON LKK-210RC; CONCEPT LKR3455BCR; AMICA FK2965.3RAA

Co oferują producenci?

Producenci sprzętów gospodarstwa domowego, również tych wolnostojących, nie zapominają o użytkownikach, którzy urządzają swoje kuchnie w stylu rustykalnym, vintage czy też retro. Utrzymane w tej stylistyce modele rozmaitych sprzętów, poza pięknym wyglądem i solidnym wykonaniem, są równie praktyczne i funkcjonalne, jak te klasyczne bądź łączące różne style i epoki z teraźniejszością.

Wśród urządzeń AGD w stylu retro znajdziemy zarówno sprzęt wolnostojący, jak i do zabudowy. Co więcej, nie brakuje nie tylko sprzętów z segmentu dużego AGD, ale również drobnych sprzętów, takich jak czajniki, tostery, blendery, kuchenki mikrofalowe, a nawet roboty kuchenne. Do popularnych dużych, wolnostojących urządzeń zaliczyć warto przede wszystkim lodówki i kuchnie. Z kolei wśród urządzeń do zabudowy najpopularniejszymi sprzętami AGD utrzymanymi w stylistyce retro są okapy, płyty grzejne oraz piekarniki.

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

Urządzenia wolnostojące w stylu retro doskonale komponują się ze sprzętami do zabudowy utrzymanymi w podobnym wzornictwie. Wielu producentów oferuje jednolite serie wzornicze, które tworzą aranżacyjną i funkcjonalność całość. (Fot. Gorenje)

Dla kogo kuchnia w stylu retro

Na samym początku warto zaznaczyć, że kuchnia urządzona w stylu retro przede wszystkim kojarzy się z przytulnym miejscem, w którym unoszą się zapachy pieczonego ciasta, domowego obiadu, dominują naturalne kolory drewna i elementy ceglane. W takim wnętrzu nie tylko przyjemnie się gotuje, ale również zwyczajnie przebywa. Co więcej, przestrzenie kuchenne utrzymane w stylistyce retro wcale nie wykluczają zamontowania w nich nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego. Nawet takiego, który wygląda bardzo innowacyjnie. Aby stworzyć spójną całość, wystarczy dobrać sprzęty tak, żeby pasowały do siebie wyglądem, a dodatkowo nie zaburzały ogólnej aranżacji wnętrza.

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

AMICA KGC15632T; GORENJE ORB153C; AMICA KS15614S

Retro nie wyklucza nowoczesności

Urządzenia utrzymane w stylistyce retro, vintage czy loftowej oferowane przez producentów wcale nie oznaczają ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego „oldskulowego” wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Linie utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. W urządzeniach grzewczych mamy do dyspozycji duże zegary analogowe, ergonomiczne, ale widoczne pokrętła oraz żeliwne dodatki. Wszystkie te detale są dodane po to, żeby uzyskać efekt przypominający sprzęty produkowane jeszcze w połowie XX w.

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

Fot. Amica

Od śmietankowego beżu po lśniącą czerń

We wnętrzach, a także w urządzeniach o klasycznym, stylizowanym na retro wzornictwie najczęściej wykorzystywane są kolory pastelowe, miedziane, szare, kremowe lub brązowe. Urządzenia mogą być też utrzymane w wyrazistej kolorystyce, co można dostrzec chociażby w chłodziarkozamrażarkach retro. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy. Jeśli dostępny asortyment produktowy jest niewystarczający pod względem kolorystycznym, najbardziej wymagający klienci u niektórych producentów mogą stworzyć własny, spersonifikowany model, oczywiście, na specjalne zamówienie. Spośród całej palety barw, np. RAL, można wówczas wybrać pożądany kolor obudowy, który będzie najbardziej zbliżony do oczekiwań użytkownika czy też projektu kuchennego wnętrza, który został przyjęty do realizacji. Jednak to nie wszystko. Kilku producentów proponuje również umieszczenie dowolnej grafiki na obudowie AGD, np. na lodówce. Tak spersonalizowane urządzenie może stać się integralną częścią pomieszczenia, a do tego będzie niepowtarzalne.

Ponadczasowy wzorniczo sprzęt wolnostojący

Fot. Gorenje

Linie produktowe w stylu retro

Producenci sprzętów AGD oferują zarówno pojedyncze sprzęty utrzymane w stylistyce retro, jak również całe serie produktów. Seria nazywana jest wtedy linią. Spotkać możemy zarówno linie produktów wolnostojących, jak i do zabudowy, choć najczęściej produkty te występują obok siebie. Trudno bowiem o zastosowanie lodówki do zabudowy w stylu retro, skoro z założenia ma ona zostać ukryta za płytą meblową. Spójne stylistycznie linie retro oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej, i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

2023-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket