Komfortowe zmywanie

Producenci zlewozmywaków stalowych, oferując do nich dodatkowe akcesoria, sprawiają, że przestrzeń kuchenna w zakresie zmywania naczyń staje się również przestrzenią „zarządzania odpadkami”. (Fot. Franke)

Bateria jako niezbędny dodatek

Doskonałym uzupełnieniem stalowego zlewozmywaka jest bateria wykonana z tego samego materiału. Wśród dostępnych obecnie na rynku baterii stalowych można znaleźć wiele wyjątkowych pod względem wzornictwa, a jednocześnie funkcjonalnych modeli. Dziś dla wielu z nas samo do- starczanie wody ciepłej i zimnej to zdecydowanie za mało. Od dłuższego już czasu obracane o 360°, wyciągane, a nawet „kładzione” wylewki także należą do standardu.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w bateriach stalowych jest termostat, czyli blokada zapobiegająca przypadkowemu uruchomieniu wody o temperaturze powyżej 38 °C. Ustawienie odpowiedniej temperatury ułatwia też mieszacz. Dzięki niemu nie musimy tracić czasu na każdorazowe ustawianie temperatury. Wystarczy zrobić to raz, a potem tylko podnosić dźwignię. Oszczędzaniu wody sprzyja odpowiedni perlator napowietrzający. Przydatnym rozwiązaniem mogą okazać się również głowice z blokadą (hamulcem). Użytkownik może podnieść dźwignię tylko do pewnego momentu – w tym czasie z baterii wypływa ok. 5 – 7 l wody na minutę, dopiero po pokonaniu oporu wypłynie większy strumień. Oszczędzić wodę pomagają również baterie bezdotykowe, które uruchamiają strumień wody wyłącznie wtedy, gdy czujnik wykryje obecność dłoni pod wylewką. Podobną funkcję spełniają baterie, w których można ustawić określony czas wypływu wody, jednak w tym wypadku oszczędność będzie nieco mniejsza, bo zwykle czas wypływu będzie dłuższy niż to konieczne.

Komfortowe zmywanie

PYRAMIS Calanto; FRANKE Leda; PYRAMIS Cecilia; FRANKE Kubus

Praktyczne przedłużenie wylewki

Wśród wielu praktycznych rozwiązań występujących w bateriach stalowych znajdziemy ich tak zwane przedłużenie. Są to tak zwane baterie stalowe z wyciąganą wylewką. Przypominają modele wyposażone w rączkę prysznicową. Wylewka taka połączona jest z baterią za pomocą elastycznego węża o różnej długości (najczęściej od 100 do 150 cm). Na drugim końcu węża umieszczony jest niewielki obciążnik, dzięki któremu można łatwo wsunąć wąż z powrotem do baterii i schować pod zlewozmywakiem. W większości kranów z wyciąganą wylewką na rączce baterii zainstalowany jest przełącznik, który umożliwia regulację strumienia wody. W zależności od potrzeb użytkownik może przestawić strumień ze zwykłego na prysznicowy, czyli rozproszony – i odwrotnie. Takie przedłużenie może służyć do napełniania garnków stojących na kuchni w bezpośredniej bliskości zlewozmywaka, do opłukania komór, a także nalewania wody do naczyń, które z racji gabarytów nie mieszczą się w zlewie lub pod wylewką baterii.

Komfortowe zmywanie

Ciekawym i ważnym dodatkiem do zlewozmywaków stalowych jest ociekacz. Znacznie poprawia on komfort płukania produktów i zmywania naczyń. (Fot. Grohe)

Przydatne rozwiązania w bateriach

Popularnym rozwiązaniem w bateriach stalowych jest ruchoma wylewka. Jest to wylewka, której co prawda nie da się wyciągnąć, ale za to może się obracać w dowolnym kierunku – w prawo lub w lewo. Wylewka ta może mieć możliwość obrotu (najczęściej w szerokim zakresie – od 90° do 360°). Na rynku dostępne są również modele, w których wylewka jest nieruchoma. Przy tego typu baterii trzeba dokładnie dopasować długość wylewki do wielkości zlewozmywaka, ponieważ po zamontowaniu nie można nią manewrować. Nie należy też zapominać o stalowych modelach półprofesjonalnych i profesjonalnych. Te określane mianem półprofesjonalnych mają zwykle kształt litery „U”, ale zakończone są ruchomym elementem sprężynowym. Pozwala on na swobodne wyjmowanie i przemieszczanie „kranu” w zależności od potrzeb. Konstrukcje tzw. profesjonalne charakteryzują się natomiast dwoma regulowanymi niezależnie wypływami wody (pierwszy to wypływ standardowy, drugi – sprężynowy). Dużym udogodnieniem w tego typu konstrukcjach jest zainstalowane pokrętło, które umożliwia przełączanie strumienia wody z ciągłego na prysznicowy i odwrotnie.

Komfortowe zmywanie

Fot. Franke

Zlew z ociekaczem czy bez niego?

Ociekacz nie jest elementem koniecznym w zlewozmywaku, jednak może okazać się bardzo przydatny, nawet wtedy, gdy w domu jest zmywarka. Ociekacz stanowi rodzaj dodatkowego blatu połączonego ze zlewozmywakiem, zwykle z wyżłobionymi rowkami, które pozwalają na swobodne spływanie resztek wody do komory. Na ociekaczu można stawiać mokre naczynia albo kłaść umyte produkty spożywcze. Niektórzy producenci wyposażają ociekacz w oddzielny odpływ, są też modele z podwyższoną krawędzią, a nawet ociekacze kilkupoziomowe.  

2023-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket