Eleganckie i wszechstronne płyty ceramiczne

Eleganckie i wszechstronne

Ceramiczne płyty grzewcze do zabudowy są eleganckie, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Do ich prawidłowego działania wystarczy stałe podłączenie do energii elektrycznej. Co w tej grupie asortymentowej oferują producenci i na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie? Sprawdziliśmy. (Fot. Amica)

Płyty ceramiczne, podobnie jak modele indukcyjne, są urządzeniami elektrycznymi. Sprzęty te podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod elegancką, wytrzymałą i przede wszystkim odporną na wysokie temperatury szklaną, hartowaną powierzchnią. Powierzchnia płyty najczęściej barwiona jest na kolor czarny lub biały.

Eleganckie i wszechstronne

MIELE KM 6565 FR; GAGGENAU CE291101

Charakterystyczny design

Cechą charakterystyczną płyt ceramicznych do zabudowy, a zwłaszcza ich gorących elementów grzejnych, jest czerwony obszar podczas pracy urządzenia. Elementami grzejnymi w wypadku tych urządzeń mogą być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom. Płyta ceramiczna na pierwszy rzut oka, głównie z uwagi na czarną lub białą szklaną powierzchnię z delikatnie zarysowanymi polami grzejnymi, przypomina konstrukcję indukcyjną. W praktyce jej działanie jest zupełnie inne.

Cieszy się dużą popularnością tak wśród użytkowników, jak i projektantów czy architektów wnętrz. Z jednej strony wygląda niezwykle efektownie, zarówno podczas pracy, jak i wtedy, gdy jest wyłączona, a z drugiej jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości i niezwykle funkcjonalna.

Eleganckie i wszechstronne

Oferta producentów płyt ceramicznych jest bardzo szeroka i znajdziemy w niej zarówno modele do większych przestrzeni kuchennych, jak i do mniejszych pomieszczeń. (Fot. ASKO)

Eleganckie i wszechstronne

CONCEPT CM SDV3360N; BOSCH PKE652CA1E; SIEMENS ET675FNP1E

Ceramiczna czy indukcyjna – która lepsza?

Wybór urządzenia powinien zostać poprzedzony określeniem naszych potrzeb względem sprzętu, a także częstości przygotowywania potraw i ich ilości. Płyty ceramiczne, choć nieekonomiczne w porównaniu do indukcyjnych, to konstrukcje cenione za jakość i stabilność grzania, czas utrzymywania ciepła na polu grzewczym czy możliwość używania niemal wszystkich rodzajów naczyń. Atutem jest także przystępna cena. Najbardziej zaawansowane są płyty indukcyjne, które choć wymagają specjalnych naczyń, są niezwykle bezpieczne, szybkie i komfortowe w użytkowaniu. Zarówno w płytach indukcyjnych, jak i ceramicznych znajdziemy szczególnie cenione funkcje, jak również niedogodności. Z jednej strony płyta indukcyjna daje duże możliwości w kwestii przygotowywania potraw w niestandardowych naczyniach, ale trzeba pamiętać, że muszą być one przeznaczone do tego rodzaju płyt. Z kolei płyty ceramiczne, które nie wymagają specjalnego dna w garnkach, nagrzewają się dłużej, przez co wykazują większy pobór energii niż płyty indukcyjne. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę po określeniu naszych potrzeb.

Eleganckie i wszechstronne

Fot. Gorenje

Szerokość i głębokość płyty ceramicznej

Dostępne na rynku płyty ceramiczne mają rozmaite gabaryty. Największa różnorodność występuje pod względem wymiaru szerokości. Jest ona jednocześnie powiązana z liczbą pól grzejnych dostępnych w urządzeniu. Modele wyposażone w dwa pola grzejne mają zwykle ok. 30 cm szerokości. W wypadku modeli 4-polowych szerokość sprzętu nie przekracza najczęściej 60 cm. Największą szerokością charakteryzują się modele wyposażone w 5 pól grzejnych. Mogą one osiągać nawet ponad 80 cm. Takie zróżnicowanie gabarytów pozwala na odpowiednie dopasowanie płyty do wymagań użytkowników i zabudowy meblowej wykorzystywanej w kuchennym wnętrzu lub w aneksie. Duża i płaska powierzchnia płyty ceramicznej to jej niewątpliwa zaleta – umożliwia m.in. swobodne przesuwanie naczyń i wygodne gotowanie na wielu polach grzejnych jednocześnie.

Eleganckie i wszechstronne

GORENJE ECT643BCSC; AMICA PC7511FT; AMICA PC3200ZT

Kompaktowe modele płyt ceramicznych

Wśród dostępnych na rynku modeli ceramicznych nie brakuje kompaktowych 2-polowych urządzeń. Tego typu konstrukcję znajdziemy w ofercie niemal wszystkich producentów ceramicznych płyt grzewczych do zabudowy. Niewielkie wymiary i nowoczesne funkcje to doskonałe połączenie zaawansowanej, a przede wszystkim skutecznej ceramicznej lub witroceramicznej techniki grzania z elegancką, smukłą konstrukcją o szerokości nieprzekraczającej zwykle 30 cm. Tego typu urządzenie pomoże efektywnie zagospodarować przestrzeń roboczą nawet w najmniejszej kuchni. Dwustrefowa płyta ceramiczna wyróżnia się nie tylko wzornictwem, ale też funkcjonalnością. Z reguły pola grzewcze różnią się wielkością i mocą, co jest bardzo praktyczne podczas gotowania w rozmaitych naczyniach. Płyty te, podobnie jak szersze konstrukcje, obsługuje się wygodnie poprzez intuicyjny panel sterujący umieszczony na froncie urządzenia. Płyty kompaktowe mogą być dodatkowo wyposażone ma m.in. funkcję timera z opcją zaprogramowania czasu automatycznego wyłączania. Dodatkową funkcją dbającą o bezpieczeństwo użytkowania może być np. funkcja zapobiegającą przypadkowemu naciśnięciu przycisków, a tym samym niekontrolowanemu uruchomieniu powierzchni grzejnej, np. przez dzieci. Kolejnym udogodnieniem w wielu modelach jest funkcja Booster, która zwiększa moc strefy grzejnej, co pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas przygotowywania rozmaitych potraw.

Eleganckie i wszechstronne

Płyty ceramiczne cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników nie tylko za sprawą eleganckiego wyglądu, ale przede wszystkim ze względu na gładką, szklaną powierzchnię, która jest łatwa do utrzymania w czystości. (Fot. MPM)

Eleganckie wzornictwo do każdej kuchni

Modele ceramiczne cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród ostatecznych użytkowników, ale również projektantów i architektów. To za sprawą eleganckiego wyglądu, zarówno podczas spoczynku, jak i pełnej pracy. Co więcej, płyta ceramiczna często ma na krawędziach specjalne listwy i obramowania. Są one formą wykończenia, ale też dekoracji i upiększenia modelu. Możemy spotkać się z kilkoma możliwościami wykończenia płyty, np. szlifem półokrągłym lub ostrym, ramką stalową czy cienką listwą montowaną tylko z jednej strony lub u góry i dołu urządzenia. Jednak estetyka to nie jedyny aspekt stosowania wykończeń. Chronią one również urządzenia przed odpryskami oraz ukruszeniami płyty na krawędziach.

Eleganckie i wszechstronne

Fot. MPM

Pielęgnacja trwałej i efektownej ceramiki

Powierzchnie ceramiczne, zarówno płyt grzewczych, jak i innych sprzętów kuchennych, np. zlewozmywaków, mają jedną niepodważalną zaletę. Są idealnie gładkie, dzięki czemu nie przywierają do nich resztki jedzenia ani wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest ogniotrwała glinka lub kamionka szlachetna, która dzięki swoim właściwościom potrafi sprostać wymaganiom stawianym nawet w laboratoriach. Ceramiczne modele płyt grzewczych oraz urządzeń do strefy zmywania cechują się zwiększoną odpornością na uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, kwasy, powstawanie plam i światło słoneczne. Ceramikę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości – do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do mycia naczyń i przetarcie czyszczonej powierzchni suchą ściereczką.

2023-05-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket