Eleganckie i wszechstronne

Fot. Amica

Nowoczesne funkcje i codzienna obsługa

Sterowanie i dostępne funkcje w płytach ceramicznych będą się różniły w zależności od wielkości danego modelu. Za najbardziej standardową uznaje się płytę ceramiczną z czterema polami grzejnymi. Biorąc pod uwagę tego typu modele, najczęściej stosowanym rodzajem sterowania jest sterowanie elektroniczne. Panel przyjmuje najczęściej formę sensorową, która w szybki i komfortowy sposób pozwala regulować moc pól grzewczych czy wybrać funkcje dodatkowe. Użytkownicy za pomocą opuszków palców wybierają konkretne ustawienia. W wielu wypadkach mogą zmieniać lub wybierać różne opcje w jednej chwili. Sensorowe panele zawierają takie elementy jak włącznik urządzenia, blokada sterowania, a także kilkustopniowa regulacja mocy. Owa regulacja mocy występuje najczęściej w formie slidera lub opcji „plus/minus”. Większość modeli, bez względu na wielkość czy liczbę pól grzejnych, wyposażona jest w timer. Najnowocześniejsze modele płyt ceramicznych oferują dodatkowo automatykę gotowania i czujniki smażenia. Wszystko po to, by zapewnić jak największy komfort obsługi i codziennego użytkowania.

Eleganckie i wszechstronne

SIEMENS ET645FFN1E; MPM MPM-45-VCB-21; GORENJE ECT322BCSC

Zabezpieczenia stosowane w sprzęcie

Bezpieczeństwo to niezwykle ważny aspekt użytkowania płyt ceramicznych. Urządzenia te wykorzystują bowiem energię elektryczną i użytkowane są w domach. Tam bardzo często bywają „testowane” przez nasze pociechy. Zanim płyty trafią na rynek, są jednak odpowiednio sprawdzane przez producentów i muszą spełniać rygorystyczne normy i zalecenia, również te związane z bezpieczeństwem użytkowania. Z rozwiązaniami tymi warto się zapoznać, bowiem ich zadaniem jest zmniejszenie możliwości porażenia prądem czy chociażby ryzyka oparzeń. Poprawiają one także komfort obsługi i dbają o kulinarne efekty. Popularnym rozwiązaniem są rozmaite sygnalizacje świetlne oraz dźwiękowe. Kiedy płyta pracuje, urządzenie sygnalizuje to użytkownikowi, np. przez włączenie diody kontrolnej. Dzięki temu użytkownicy płyt ceramicznych nie oparzą się przez przypadek. Dodatkowo w modelach elektrycznych takie sygnalizacje alarmują, kiedy włączamy lub wyłączamy urządzenie, a nawet wtedy, kiedy wykryją błędy – m.in. gdy na powierzchnię wykipi ciecz lub panel sterowania został przypadkowo zakryty jakimś przedmiotem.

Eleganckie i wszechstronne

Nowoczesne płyty ceramiczne wyposażone są w intuicyjne panele sensorowe z jasno oznaczoną ikonografiką. Dotykowe slidery pozwalają szybko i precyzyjnie zmienić parametry urządzenia. (Fot. Siemens)

Płyta ceramiczna jako część zestawu

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez producentów, a także stosowanym przez projektantów wnętrz, jest łączenie płyt grzejnych w praktyczne zestawy. Są to tak zwane zestawy modułowe lub płyty typu domino. Płyty grzejne mogące wchodzić w skład zestawu modułowego nie różnią się rodzajami od standardowych płyt. Tutaj również mamy do wyboru urządzenia gazowe, elektryczne, indukcyjne oraz ceramiczne. Każde z nich ma określone parametry i funkcjonalność. Płyty gazowe zazwyczaj wyposażone są w 2 niezależne palniki. Ruszt może być pojedynczy dla każdego pola grzejnego lub łączony. Płyty indukcyjne oraz elektryczne podczas montażu wymagają podłączenia jedynie do prądu. Płyty ceramiczne na pierwszy rzut oka przypominają konstrukcje indukcyjne. W praktyce działanie pól grzewczych jest zupełnie inne. Konstrukcje ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego.

Eleganckie i wszechstronne

SAMSUNG CTR164NC01/XEO; MIELE KM 6520 FR; CONCEPT SDV2330

Jakie płyty możemy łączyć z ceramicznymi?

Płyty grzejne mogące wchodzić w skład zestawu modułowego nie różnią się rodzajami od standardowych płyt. Tutaj również mamy do wyboru urządzenia gazowe, elektryczne, indukcyjne oraz ceramiczne. Każde z nich ma określone parametry i funkcjonalność. Płyty gazowe zazwyczaj wyposażone są w 2 niezależne palniki. Ruszt może być pojedynczy dla każdego pola grzejnego lub łączony. Zwykle wykonany jest z żeliwa lub innego materiału odpornego na wysokie temperatury. Sterowanie wąską płytą gazową odbywa się przy pomocy ergonomicznych pokręteł, które nierzadko wyposażone są w dodatkowe udogodnienie w postaci elektrycznej zapalarki. Ta płyta podczas montażu musi być podłączona do instalacji gazowej oraz elektrycznej. Płyty indukcyjne oraz elektryczne podczas montażu wymagają podłączenia jedynie do prądu. To wystarczy do ich sprawnego działania. Sterowanie może odbywać się manualnie lub przy pomocy dotykowego panelu sterowania. Warto pamiętać, że do sprawnego gotowania na kuchniach indukcyjnych będziemy potrzebowali specjalnie skonstruowanych naczyń. Płyty ceramiczne na pierwszy rzut oka przypominają konstrukcje indukcyjne. W praktyce działanie pól grzewczych jest zupełnie inne. Konstrukcje ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom. Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar.

Eleganckie i wszechstronne

Fot. Gorenje

Ceramika w płytach kombinowanych

Płyta, czy też powierzchnia ceramiczna może występować również jako część grzewcza w płytach kombinowanych. Na pierwszy rzut oka – głównie z uwagi na czarną szklaną powierzchnię z delikatnie zarysowanymi polami grzejnymi – przypominają one konstrukcję indukcyjną. W praktyce działanie tego typu pól jest zupełnie inne. Konstrukcje ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego. Cechą charakterystyczną gorących elementów grzejnych jest czerwony obszar. Mogą nimi być spirale lub taśmy nagrzewające, które przekazują energię cieplną ustawionym na nich naczyniom.

Tego typu rozwiązanie kryje w sobie wiele zalet. Tym, co jest najbardziej zauważalne, jest płaska i gładka powierzchnia pól grzejnych, która zapewnia łatwe i szybkie czyszczenie, również rozlanych w trakcie gotowania potraw. Należy jednak pamiętać, że ceramiczne pole grzejne może potrzebować czasu, aby uzyskać odpowiednią temperaturę, co wydłuża nieco czas przygotowywania potraw. Uruchomione pole ceramiczne może być bardzo gorące, a tym samym istnieje ryzyko poparzenia, co jest szczególnie ważne, jeśli wśród domowników są dzieci, które mogłyby niepostrzeżenie dotknąć powierzchni płyty.

Eleganckie i wszechstronne

Fot. Amica

Gotowanie na czystej płycie kuchennej

Płyty grzejne są sprzętem, który zawsze jest widoczny w kuchni. Nie przechowujemy ich w kuchennej zabudowie ani nie zakrywany, gdy nie są użytkowane. To sprawia, że ich utrzymanie w czystości jest ważne, nie tylko z wizerunkowego puntu widzenia. W wypadku płyt ze szklaną lub ceramiczną powierzchnią czyszczenie nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Wystarczy odpowiedni środek czyszczący czy ściereczka nasączona delikatnym detergentem, a blask szybko zostanie przywrócony. Warto też pamiętać o powierzchni między płytą a blatem kuchennym. W wypadku wykończenia płyty specjalną ramką, może ona być wykonana ze stali nierdzewnej, którą należy czyścić tak samo jak inne powierzchnie innych sprzętów wykonanych z tego materiału. Najlepiej zrobić to środkiem do stali szlachetnej lub delikatnym detergentem z letnią wodą. Nierzadko też tuż przy ramce zbiera się kurz oraz tłuszcz. Tę niewielką przestrzeń warto czyścić wykałaczką, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Wszystkie czyszczone elementy płyty na koniec pielęgnacji należy wytrzeć do sucha. Dopiero wtedy można uruchomić urządzenie i rozpocząć przygotowanie potraw. Do czyszczenia ceramicznej płyty grzewczej możemy korzystać z różnych środków – od mleczek po spraye do szkła. Warto też wziąć pod uwagę rekomendacje producenta w tym zakresie.

2023-05-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket