Szybkie ładowarki – do telefonów i nie tylko

Szybkie ładowarki

Wydajność baterii to element, na który wciąż narzekamy w naszych telefonach, zwłaszcza osoby, które pamiętają urządzenia potrafiące pracować nawet tydzień bez ładowania. Dziś problem ten możemy częściowo ominąć, korzystając z szybkich ładowarek. (Fot. Silicon Power)

Dodajmy do tego dużą uniwersalność współczesnych ładowarek. Jeszcze kilka lat temu każde urządzenie wyposażone było w oddzielny zasilacz, a dziś przy pomocy jednej ładowarki możemy naładować zarówno telefon, komputer, a nawet golarkę czy blender. To jednak może powodować pewne wątpliwości, czym różni się ładowarka za kilkanaście złotych od takiej za kilkaset, w końcu obie mają podobne złącza. Dlatego warto wyjaśnić te różnice.

Szybkie ładowarki

INTEMPO EE5773WHFPRIUK; SILICON POWER Boost Charger QM12

Jedna ładowarka do wszystkiego

Swój udział w standaryzacji ładowarek ma również Unia Europejska. W październiku ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął ustawę, wskutek której wszystkie nowe urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne i douszne, przenośne konsole do gry i głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszki, przenośne systemy nawigacji i laptopy, które potrzebują zasilacza o mocy do 100 W, mają być wyposażone w port USB-C służący do ładowania. Do końca 2024 r. ma to objąć takie urządzenia jak telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne, a od wiosny 2026 r. także laptopy. Oprócz tego podczas zakupu nowego urządzenia klient ma decydować, czy chce kupić także ładowarkę. Działanie to ma na celu ujednolicenie rynku ładowarek. Dzięki niemu konsumenci mają zaoszczędzić nawet 250 mln euro rocznie na zakupach niepotrzebnych zasilaczy. Dodatkowo przyczyni się to do redukcji ilości elektroodpadów. Wyrzucane ładowarki w krajach Unii Europejskiej stanowią bowiem nawet 11 tys. ton elektroodpadów rocznie. Warto więc już dziś wyposażyć się dobrej jakości ładowarkę, która posłuży nam długie lata i będzie współpracować z wieloma urządzeniami.

Szybkie ładowarki

Ładowarki z kilkoma wyjściami USB mogą ładować kilka urządzeń jednocześnie (Fot. Samsung)

Standardy szybkiego ładowania

Funkcja szybkiego ładowania w największym stopniu dotyczy smartfonów, choć producenci laptopów również coraz częściej przywiązują wagę do jej obecności. Najpowszechniejszym standardem, który można wykorzystać do szybkiego ładowania większości urządzeń z portem USB-C, jest USB PD (Power Delivery). Jego specyfikacja przewiduje obsługę napięcia nawet do 48 V, co przekłada się na możliwość uzyskania mocy na poziomie 240 W, co ma odpowiadać potrzebom laptopów gamingowych czy stacji roboczych. W praktyce osiągi zależą, oczywiście, od konkretnej ładowarki i jej specyfikacji. Obecnie najwydajniejsze ładowarki na pojedynczym wyjściu USB-C oferują moc do 100 W i zaspokoją apetyt większości komputerów przenośnych. Tryb pracy, czyli napięcie i natężenie prądu, jest dostosowywany automatycznie do ładowanego urządzenia, tak aby zapewnić maksymalną bezpieczną szybkość ładowania. Oczywiście, ładowarki wykorzystujące ten standard są nieco większe niż standardowe dołączone do smartfonów. Jeśli zależy nam na uniwersalności, warto wybrać ładowarkę z kilkoma złączami USB, co umożliwi szybkie ładowanie wielu urządzeń. Kolejnym z popularnych standardów szybkiego ładowania, obsługiwanym także przez ładowarki USB PD, jest Quick Charge (QC). Został on opracowany przez firmę Qualcomm i jest stosowany w telefonach z jej procesorami. Obecnie najbardziej rozpowszechnione wersje tego standardu to QC 3.0 oraz 4.0+. Ta ostatnia jest zgodna ze standardem USB PD i zapewnia moc nawet do 100 W w przypadku napięcia 20 V i natężenia prądu wynoszącego 5 A. W praktyce, wybierając smartfon lub ładowarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, które standardy szybkiego ładowania obsługują urządzenia i jaka jest ich maksymalna moc, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Zwiększenie mocy ładowania może powodować także wzrost wydzielania ciepła. Dlatego producenci stosują zabezpieczenia mające zapewnić ochronę zarówno ładowarki, jak i urządzenia przed przegrzaniem.

Szybkie ładowarki

SILICON POWER Boost Charger QM16; SAMSUNG EP-H5300CBEGEU

Liczba złączy i podział mocy

Z praktycznych zalet nowoczesnych ładowarek możemy wyróżnić także większą liczbę złączy. Nierzadko dysponują one dwoma, a nawet czterema wyjściami. To duży atut zwłaszcza dla osób, które często podróżują, ponieważ zamiast zabierać kilka ładowarek na wyjazd, mogą wziąć jedną, przy pomocy której będą ładować nawet kilka urządzeń jednocześnie. W tym miejscu warto jednak pamiętać, że zasilacz dysponujący mocą np. 100 W po podłączeniu kilku urządzeń rozdziela ją między nie. Na przykład może być wyposażony w dwa gniazda USB-A oraz dwa USB-C. Ładowanie z pełną mocą 100 W jest dostępne tylko przy wykorzystaniu jednego portu USB-C. Kiedy podłączymy sprzęt do dwóch gniazd USB-C, jedno będzie pracowało z mocą 65, a drugie 30 W. Analogicznie zajmowanie kolejnych gniazd doprowadzi do dalszego zmniejszenia mocy na pojedynczym porcie. Warto wziąć to pod uwagę i porównać z wymaganiami najczęściej ładowanych urządzeń.

Szybkie ładowarki

Duża moc ładowarek pozwala na szybkie uzupełnienie energii w telefonach czy innych urządzeniach elektronicznych. (Fot. Greencell)

Ładowarki z tranzystorami GaN

Tym, co zaskakuje w nowoczesnych ładowarkach, jest duża moc przy stosunkowo niewielkich wymiarach. Zasilacz o mocy 100 W może być naprawdę kompaktowy, a jest to zasługa tranzystorów GaN. Najpowszechniej stosowanym materiałem do budowy półprzewodników jest krzem. Jednak w ładowarkach może on być zastąpiony przez azotek galu (GaN). W porównaniu z urządzeniami o tej samej mocy wykorzystującymi krzem są one mniejsze oraz osiągają niższe temperatury. Dzięki temu tranzystory wykonane z azotku galu idealnie nadają się do stosowania w szybkich ładowarkach. Tego typu ładowarki są bardzo dobrym wyborem, jeśli zależy nam na kompaktowym zasilaczu, który może ładować jednocześnie kilka urządzeń, np. telefon i notebook.

Szybkie ładowarki

SILICON POWER Boost Charger CC202P; SILICON POWER Io QI210

Przewody zasilające

Do skorzystania z szybkiego ładowania niezbędna jest nie tylko odpowiednia ładowarka, ale również dobrej jakości przewód. Oczywiście, wymagania te będzie spełniał kabel dołączony do urządzenia. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przewodów, należy wybierać takie dobrej jakości ze stosownymi oznaczeniami. Przewody do urządzeń Apple ze złączem Lightning powinny być oznaczone certyfikatem „Made for iPod/iPad/iPhone”. Renomowani producenci w specyfikacji kabli określają, z jakim standardem są one kompatybilne, np. USB PD czy Quick Charge, i z jaką mocą ładowania mogą pracować. Warto zwrócić uwagę na sam wygląd zewnętrzny przewodu. Zazwyczaj te lepszej jakości są pokryte materiałowym oplotem, który znacznie zwiększa ich odporność. Jeśli przewód będzie wykorzystywany do komunikacji z komputerem, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki transfer maksymalnie oferuje, zazwyczaj jest to 480 Mbit/s, czyli szczyt możliwości portu USB 2.0, lub 5 Gbit/s, a więc tyle co w USB 3.0. Oczywiście, sens zakupu takiego przewodu jest tylko wtedy, gdy posiadany sprzęt jest wyposażony w złącze pracujące z taką prędkością. Aluminiowe ekranowanie kabli Lightning oraz USB-C zapewnia doskonałą ochronę przed zakłóceniami oraz stabilność transferu danych. Długość przewodu powinniśmy dobrać do swoich wymagań i oczekiwań.

Szybkie ładowarki

SILICON POWER Boost Charger QM10; SAMSUNG EP-T6530NBEGEU

Szybkie ładowanie bezprzewodowo

Obok tradycyjnego ładowania przewodowego coraz większą popularnością cieszy się szybkie ładowanie bezprzewodowe. Jego zaletą jest wygoda – wystarczy odłożyć smartfon na odpowiednie miejsce, np. na biurku, by mieć pewność, że będzie zawsze gotowy do pracy. Ładowanie bezprzewodowe jest również popularne we wszelkich akcesoriach, takich jak smartwatche czy słuchawki. Nowe, wydajne standardy sprawiają, że szybkość ładowania w zasadzie niewiele ustępuje tradycyjnemu ładowaniu przewodowemu. Prezentowano już rozwiązania pozwalające na ładowanie bezprzewodowe z mocą nawet 65 W. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać te możliwości, niezbędne są odpowiednia ładowarka, którą należy dokupić, i kompatybilny smartfon. Obecnie jednak większość urządzeń wykorzystuje raczej mniejszą moc, np. 15 W. Bezprzewodowe ładowanie sprawdza się także w samochodzie. Coraz więcej aut jest w nie wyposażonych, dostępne są również specjalne uchwyty ładujące. Jeśli mamy więcej gadżetów wykorzystujących ładowanie bezprzewodowe, np. także słuchawki czy zegarki, to są dostępne ładowarki z dwoma, a nawet trzema miejscami do ładowania.

Szybkie ładowarki

SILICON POWER Boost Charger QM15; INTEMPO EE6836BLKSTKEU7

Bezpieczeństwo szybkiego ładowania

Jedną z obaw związanych z szybkim ładowaniem jest kwestia bezpieczeństwa. Dotyczy to wpływu na trwałość baterii oraz ochrony akumulatorów przed uszkodzeniem. Faktycznie, ładowanie akumulatorów z większą mocą powoduje wzrost ich temperatury, co mogłoby się negatywnie odbijać na trwałości. W praktyce jednak ładowarki renomowanych producentów kompatybilne z określonymi standardami są wyposażone w elektronikę, która stale monitoruje temperaturę, żeby była ona bezpieczna, i chroni sprzęt przed nadmiernym naładowaniem, dynamicznie dostosowując moc ładowania do panujących warunków. Dlatego tak ważne jest, żeby sam proces ładowania również odbywał się w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze od 10 do 30 °C. Nie powinniśmy np. zostawiać ładującego się smartfona na nasłonecznionym parapecie. Faktycznie, zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na trwałość i wydajność baterii. Biorąc pod uwagę cykl eksploatacji produktu i duże pojemności akumulatorów w dostępnych urządzeniach mobilnych szybkie ładowanie przynosi zdecydowane korzyści pod względem komfortu użytkowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy z niego korzystać, w niektórych urządzeniach można wyłączyć tę funkcję. Po co jednak ograniczać możliwości sprzętu?

Chcąc zapewnić bezpieczne ładowanie swoich urządzeń, powinniśmy także właściwie wybierać produkty. W tym celu unikajmy ładowarek słabej jakości, co do których pochodzenia nie jesteśmy pewni. Najlepiej wybierać urządzenia pochodzące z autoryzowanej krajowej dystrybucji, co do których możemy mieć pewność, że spełniają deklarowane parametry.

Szybkie ładowarki

INTEMPO EE6307BLKSTKEU7V2

Do telefonu i nie tylko – Silicon Power Boost Charger QM25

Uniwersalne ładowarki cieszą się szczególną popularnością wśród osób często podróżujących, ponieważ zajmują mniej miejsca i można je wykorzystać do ładowania kilku urządzeń naraz. Takim modelem jest Silicon Power Boost Charger QM25. Dwuwyjściowa ładowarka QM25 umożliwia szybkie ładowanie kompatybilnych urządzeń USB, np. iPhone’a 13, MacBooka Air czy iPada i Nintendo Switch. Wyposażona jest w jedno złącze USB-C, oferujące moc do 30 W, oraz port USB-A o mocy do 18 W. Urządzenie obsługuje protokoły USB Power Delivery, Quick Charge 3.0 oraz Samsung Super Fast Charging (SFC) na kompatybilnych urządzeniach, takich jak modele z linii Galaxy S22. Dzięki temu uzupełnienie energii w większości telefonów od 0 do 50 proc. zajmuje ok. 30 min. Kompaktowa obudowa zapewnia maksymalną przenośność, a także dopasowanie do gniazdka, które nie przeszkadza w zajmowaniu miejsca przez inne ładowarki lub podłączone urządzenia. Ładowarka jest o 20 proc. mniejsza i 35 proc. lżejsza niż standardowy zasilacz Apple o mocy 30 W. Dzięki obsłudze napięcia w zakresie od 100 do 240 V z ładowarki można korzystać praktycznie na całym świecie i jest idealnym wyborem w podróży. Producent zastosował niezbędne zabezpieczenia przed przeładowaniem urządzeń. Dodatkowo chroni ona sprzęt przed przepięciami, zwarciami czy przegrzaniem i gwarantuje w pełni bezpieczne ładowanie. Obudowa wykonana jest z trwałego tworzywa sztucznego w kolorze białym.  

Do telefonu i nie tylko
2023-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket