PLUS

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G [promocja]

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

W roku 2020 operatorzy komunikacyjni: Plus, Play, T-Mobile i Orange udostępnili w Polsce technologię 5G. Jak pokazują niezależne testy, zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o rozwój tej technologii, jest Plus, który stale zwiększa zasięg swojej sieci 5G.

Dostęp do najszybszej, składającej się z blisko 3500 stacji bazowych, sieci 5G Plusa ma już ponad 20 milionów mieszkańców Polski w prawie 1000 miejscowościach na terenie całego kraju. Co istotne, zasięgiem 5G pokryte są zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Obecnie łączna liczba miejscowości z dostępem do 5G Plusa sięga tysiąca. W celu sprawdzenia, czy jesteśmy w zasięgu sieci 5G, warto skorzystać z mapy zasięgu pod adresem https://www.plus.pl/mapa-zasiegu.

5G Plusa najszybsze w Polsce

Dla użytkownika telefonii 5G największe znaczenie mają możliwości techniczne, jakie oferuje sieć 5G, takie jak maksymalna szybkość przesyłu danych. W zależności od operatora wykorzystywane częstotliwości to 2600 MHz TDD (Plus) oraz 2100 MHz (pozostali operatorzy). Sieć 5G Plusa zapewnia użytkownikom najlepsze parametry pobierania danych spośród wszystkich sieci internetu mobilnego w naszym kraju. Potwierdzają to niezależne testy przeprowadzone przez SpeedTest.pl. Szybkość pobierania danych w sieci 5G Plusa jest ponad trzykrotnie większa niż średnie szybkości z wykorzystaniem standardu LTE oraz około dwukrotnie większa niż szybkość ściągania danych w sieciach 5G innych operatorów. Według testu przeprowadzonego przez SpeedTest. pl za marzec 2023 r. szybkość pobierania internetu 5G wynosi: Plus – 138,6 Mbit/s, Play – 69,6 Mbit/s, Orange – 63,7 Mbit/s i T-Mobile 65,6 Mbit/s.

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

Już ponad 20 milionów mieszkańców Polski ma dostęp do najszybszej sieci 5G, składającej się z blisko 3500 stacji bazowych. (Fot. Plus)

Najlepsza rozrywka w sieci 5G

Zwiększa się komfort korzystania z rozrywki w dowolnym miejscu dzięki wzrostowi szybkości przesyłania danych w sieci 5G. Filmy w 4K czy 8K, a nawet transmisje sportowe, koncerty pozbawione będą buforowania i zacięć obrazu przy oglądaniu na różnych urządzeniach. W widowiskach będzie możliwy wybór obrazu z różnych kamer. Wideokonferencje z większą liczbą osób zapewnią także lepszej jakości wizję bez zatrzymywania i z większą rozdzielczością obrazu.

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

Router wewnętrzny ZTE T3000 Wi-Fi 6 o dużym zasięgu i dużej przepustowości do 3000 Mbit/s. (Fot. Plus)

Streaming 5G w grach

Coraz większą popularnością cieszy się streaming gier. Na rozwoju 5G korzystają gracze i przemysł gier mobilnych online z techniką cloud gaming, umożliwiającą użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie. Dla komfortowego grania kluczowe znaczenie ma przede wszystkim responsywność. Grając, nie tylko odbieramy obraz, ale przede wszystkim wysyłamy sygnał z kontrolera, który odpowiada np. za ruchy postaci w grze. W tym przypadku, żeby gra wystarczająco szybko reagowała na poczynania gracza, niezbędne są małe opóźnienia, które są w stanie zapewnić połączenia przewodowe lub właśnie technologia 5G. Obecnie smartfon 5G jest najszybszym urządzeniem mobilnym do grania, które umożliwi graczowi szybkie pobranie i uruchomienie gry. Technologia 5G doskonale się sprawdza też w zastosowaniach wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz e-sporcie.

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

Modem ZTE MC889 5G najlepiej zamontować na zewnątrz np. na ścianie za oknem lub na maszcie dla większej mocy sygnału. (Fot. Plus)

5G jako internet mobilny i domowy

Jednym z benefitów rozwoju sieci 5G jest dostęp do szybkiego internetu również w miejscach, w których do tej pory tak szybki internet nie był dostępny. Użytkownicy zainteresowani takim rozwiązaniem mogą skorzystać z wybranej oferty dostosowanej do potrzeb domowych lub firmowych. Zazwyczaj takie abonamenty dysponują znacznie większym pakietem danych, który pozwala np. na swobodną pracę i naukę zdalną, a do zestawu można dobrać odpowiedni modem lub router. W ofercie Plusa dostępne są abonamenty z paczką 200 GB za 69 zł/mies., a nawet 700 GB za 99 zł/mies. Plus przygotował także specjalne oferty rodzinne, w których dzięki łączeniu usług kolejne abonamenty głosowe i internetowe dostępne będą w obniżonych cenach. Internet domowy będzie można mieć już za 19 zł miesięcznie przy zakupie routera.

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

Korzystając z routera Oppo 5G CPE T1a tablety, smartfony, komputery zyskują dostęp do szybkiego internetu 5G. (Fot. Oppo)

5G w ofertach na kartę

Podobnie jak pozostałe usługi dostępu do internetu mobilnego, tak i 5G jest oferowane w ofertach na kartę. Marka Plush i Plus oferuje atrakcyjne pakiety w ofercie na kartę pre-paid – 50 GB, 40 GB lub 30 GB do swobodnego surfowania po necie. Dodatkowo, w najnowszej promocji można skorzystać z gigantycznego pakietu 2000 GB. Wybierając pakiet za 40 zł na 30 dni w Plushu lub Plusie, można zyskać łącznie nawet 2000 dodatkowych gigabajtów do wykorzystania nie przez rok, ale przez lata. Po aktywacji promocji – po wpisaniu specjalnego kodu, a następnie kliknięciu zielonej słuchawki użytkownicy będą otrzymywać co miesiąc paczki ze 150 GB danych. Korzystając z pakietu 12 razy bez przerwy, co 30 dni, po roku można zgarnąć dodatkowo jednorazowy pakiet 200 GB. W sumie można otrzymać nawet 2000 GB, z których można korzystać zimą i latem. Poza dużymi paczkami danych w przypadku obydwu pakietów zyskuje się rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu.

Plus – najlepsza rozrywka w sieci 5G

MOTOROLA Moto G53 5G; SAMSUNG A14 5G; XIAOMI REDMI NOTE 12 5G

Co jest potrzebne do odbioru telefonii 5G?

Smartfony przede wszystkim muszą mieć wbudowany modem 5G. Obecnie są to urządzania z najwyżej półki z wysokiej klasy wyświetlaczami, procesorami i dużymi pojemnościami pamięci oraz bardzo dobrymi aparatami fotograficznymi, ale także smartfon już za 1000 złotych. W ofercie Plusa znajdziemy modele 5G takich marek jak Samsung, OPPO, Huwei, Motorola, Xiaomi i Realme o dużych ekranach – od 5,49 cali do powyżej 6 cali z pamięcią od 128 do 512 GB i aparatami nawet do 200 Mpx.

Jednym z najważniejszych urządzeń w domu jest modem z routerem 5G, do zbudowania szybkiej sieci Wi-Fi. Przykładem mogą być urządzenia: zestaw z modemem zewnętrznym ZTE MC889 5G i routerem Z TE T3000, DBG SpeedBox Router 5G CPE 3 oraz OPPO 5G CPE T1a. Mając taki sprzęt, domownicy w pełni mogą skorzystać z zalet sieci 5G.

Czy 5G jest zagrożeniem dla zdrowia?

Sieć 5G wymaga rozbudowania istniejącej sieci anten. Dziś stacje bazowe, które wysyłają sygnał do naszych telefonów, są instalowane na wieżach i dachach wysokich budynków. Można porównać je do reflektorów stadionowych – jest ich niewiele, więc żeby oświetlić całe boisko, używają relatywnie dużo mocy. W sieci 5G jedną potężną antenę zastępuje się kilkoma niewielkimi nadajnikami, które znajdą się np. na latarniach czy przystankach. Dzięki temu, że będzie ich więcej, będą mogły działać z dużo mniejszą mocą. To tak, jakby jedną potężną lampę zastąpić kilkoma małymi lampkami nocnymi, które zamiast oświetlać cały pokój, rzucą światło dokładnie w punkt, w którym jest ono potrzebne. Stosowane w tym celu anteny 5G typu MIMO to nieduże płaskie urządzenia o mniejszej mocy. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej sieć 5G jest bezpieczna dla ludzi. Żadne badania naukowe nie potwierdzają szkodliwości sieci 5G.

2023-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket