Myjki do okien i szkła

Myjki

Czyszczenie nie tylko okien, ale i innych szklanych lub gładkich powierzchni, żeby nie pozostawały na nich smugi, może przysparzać wiele trudności. Dlatego najlepiej w tym celu sprawdzi się myjka, która w połączeniu z odpowiednimi środkami w mig usunie zabrudzenia. (Fot. Thomas)

Na rynku możemy wyróżnić myjki tradycyjne oraz akumulatorowe. Te pierwsze są dobrym wyborem do czyszczenia niewielkich powierzchni. Najczęściej spryskujemy szybę detergentem, następnie wycieramy ją ściereczką z mikrofibry i ściągaczką usuwamy warstwę wody, która, niestety, zazwyczaj kapie na podłogę. To wygodne rozwiązanie, jednak znacznie lepiej sprawdzają się myjki akumulatorowe, ponieważ czyszczą one powierzchnię do sucha, a wodę zasysają do zbiornika. Dzięki temu działają niczym swoisty odkurzacz do okien.

Myjki

Dzięki bezprzewodowemu zasilaniu myjka do okien może być używana w praktycznie każdych warunkach. (Fot. Kärcher)

Akumulatorowe myjki do okien

Podstawowe modele myjek wyposażone są w dwa elementy. Pierwszym z nich jest tradycyjny spryskiwacz z nasadką z mikrofibry. Przy jego pomocy czyszczoną powierzchnię zraszamy odpowiednim środkiem do czyszczenia szyb, a następnie przecieramy mikrofibrą. Na takiej powierzchni pojawiają się, oczywiście, liczne smugi oraz zacieki. Dlatego należy skorzystać z drugiego elementu zestawu, czyli już właściwej myjki. Urządzenie jest zasilane akumulatorem, a w trakcie pracy niczym odkurzacz zasysa do zbiornika zabrudzenia i wodę zgarnianą przez listwę zbierającą. Dzięki temu skutecznie usuwa wszelkie smugi i zabrudzenia z gładkich powierzchni. Zbiornik na brudną wodę ma łatwy system opróżniana, żebyśmy nie mieli kontaktu z jego zawartością. Niektóre modele myjek do okien integrują spryskiwacz i ściereczkę z mikrofibry w jednej obudowie. Jest ona umieszczona po drugiej stronie listwy zbierającej. Wygoda obu rozwiązań jest kwestią gustu. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że oddzielny spryskiwacz jest lżejszy.

Zdarza się jednak, że zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi wibrujący pad z mikrofibrą. Stanowi on świetne uzupełnienie myjki do okien i zastępuje spryskiwacz ze ściereczką. To niewielkie urządzenie wyposażone w wibrujący pad czyszczący z mikrofibry, który w trakcie pracy jest automatycznie nawilżany środkiem czyszczącym. Niewielkie drgania sprawiają, że radzi sobie on szczególnie dobrze z usuwaniem najbardziej uporczywych zabrudzeń, których nie trzeba szorować. Dostępne w zestawie z myjką ściereczki z mikrofibry są wielokrotnego użytku i po czyszczeniu wystarczy je uprać. Warto jednak wyposażyć się w dodatkowe, które mogą przydać się przy sprzątaniu większych powierzchni.

Myjki

Myjkę do okien można wykorzystać do czyszczenia innych powierzchni, np. luster. (Fot. Thomas)

Parametry myjki

Jak widać, myjka do okien nie jest wcale skomplikowanym urządzeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów, których znajomość u łatwi wy bór sprzętu odpowiedniego do przeznaczenia. Inną myjkę powinniśmy wybrać do niewielkiego mieszkania, a inną do dużego domu z wielkimi oknami.

 • Szerokość ssawki – wpływa na szybkość czyszczenia. Szersza ssawka pozwoli szybciej zgarnąć zabrudzenia z dużej powierzchni, z kolei węższa lepiej sprawdzi się przy mniejszych oknach i obszarach. W niektórych modelach myjek dostępne są dwie ssawki, które można łatwo wymieniać w zależności od potrzeb.
 • Pojemność zbiornika na brudną wodę – brudna woda z zanieczyszczeniami jest zasysana do zbiornika. W większości modeli konsumenckich jego pojemność to do 100 ml. Większe zbiorniki, np. 200 ml, są stosowane w sprzęcie profesjonalnym dla personelu sprzątającego. Zbiornik o większej pojemności pozwala na dłuższe wykonywanie pracy.
 • Czas ładowania baterii – myjki są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Czas ładowania jest zależny od pojemności baterii oraz mocy ładowarki, może to być np. 100 min. Jeśli to za dużo, można wybrać myjkę o większej wydajności lub dokupić szybką ładowarkę.
 • Czas pracy na jednym ładowaniu – od wydajności akumulatora zależy to, jak długo urządzenie będzie pracowało na baterii. W modelach podstawowych będzie to ok. pół godziny, a w tych najbardziej zaawansowanych nawet 100 min.
 • Wydajność powierzchniowa – ten parametr określa, jaką powierzchnię jesteśmy w stanie umyć w trakcie jednego cyklu pracy. Firma Kärcher w swoich wyliczeniach przyjmuje, że jedno okno ma powierzchnię ok. 3 m2. Parametr ten dobierajmy do obszaru, jaki będziemy sprzątać w domu.
 • Masa – nawet bardziej zaawansowane myjki ważą mniej niż 1 kg. Nie są więc dużym obciążeniem dla użytkownika. Jednak podstawowe modele, o masie ok. 0,5 kg, mogą być dobrym wyborem np. dla osób starszych.

Myjki

Bezpośrednio po umyciu okna są suche i nie ma na nich smug. (Fot. Kleeneze)

Funkcje i akcesoria do myjek

Myjki do okien można wyposażyć w dodatkowe akcesoria. Oprócz tego, jak każde urządzenie, zużywają się. Dlatego dostępne są również elementy eksploatacyjne. Jeśli chcemy mieć pewność, że będą one oferowane, powinniśmy wybierać sprzęt uznanych marek. Poza tym warto zwrócić uwagę na obecność niektórych funkcji. Mogą one ułatwić korzystanie ze sprzętu.

 • Ulepszona listwa ssąca – dokładniej przylega do krawędzi i ułatwia czyszczenie w trudno dostępnych miejscach.
 • Wskaźnik baterii – w najprostszych modelach znajdziemy diody, które kolorystyką będą informować o poziomie naładowania baterii. Bardziej zaawansowane myjki do okien mają precyzyjne wyświetlacze, dokładnie wskazujące, ile minut czasu pracy jeszcze zostało do dyspozycji.
 • Wąska ssawka – dodatkowa wąska ssawka sprawdzi się znakomicie przy czyszczeniu mniejszych powierzchni, np. okien szczelinowych, szyb w drzwiach i innych.
 • Pady z mikrofibry – w zestawie z urządzeniem znajdziemy najczęściej jedną lub dwie nakładki z mikrofibry. Są wielokrotnego użytku, ale po całkowitym zużyciu należy je zastąpić innymi. Dostępne są pady o różnym rodzaju powierzchni, w tym przeznaczone do lekkich zabrudzeń, jak i te szorstkie, do intensywniejszych.
 • Szczotka do ram – ułatwia czyszczenie ram okiennych oraz szczelin.
 • Akumulatory ze stacją ładowania – to rozwiązanie spotykane w profesjonalnych myjkach. Akumulatory są wymienne i można je wygodnie ładować w specjalnej stacji. To pozwala zachować ciągłość pracy, w razie wyczerpania wystarczy w łożyć drugą baterię.
 • Ściereczka do płytek – ściera i wchłania zabrudzenia. Lepiej radzi sobie z usuwaniem np. osadów z mydła, a oprócz płytek efektywnie doczyszcza fugi.
 • Skrobaczka do brudu – jeśli trafimy na bardziej uporczywe zabrudzenia, to oprócz mikrofibry przydatna może być skrobaczka do brudu.
 • Listwy zbierające – główny element myjki to listwy zbierające, które jednak zużywają się. Jeśli uległy uszkodzeniu, można je zastąpić nowymi, żeby urządzenie dalej skutecznie czyściło, nie pozostawiając smug.
 • Lance przedłużające – czyszczenie wysoko położnych okien również jest możliwe dzięki lancom przedłużającym. Można na nich zamontować wibrujący pad oraz myjkę. Teleskopowa konstrukcja sprawia, że długość z łatwością dopasujemy do naszych wymagań.
 • Środki czyszczące – do czyszczenia okien możemy użyć standardowych płynów, dostępnych w supermarketach. Jednak firmy zajmujące się urządzeniami czyszczącymi profesjonalnie, jak Kärcher, oferują także własne detergenty. Takie specjalistyczne środki dobrze sobie radzą z usuwaniem uporczywych tłustych plam czy zanieczyszczeń emisyjnych. Po ich użyciu woda spływa szybciej, nie powstają zacieki oraz zapobiegają późniejszemu osadzaniu się brudów.
 • Szybka ładowarka – jeśli czyścimy dużo powierzchni, warto wyposażyć się w szybką ładowarkę, która znacznie skraca czas ładowania baterii. Dzięki temu sprzęt jest szybciej gotowy do pracy.

Myjki

ELECTROLUX WS71-4AS; BOSCH GlassVac; CAMRY CR 7028; KLEENEZE KL0765C; JIMMY VW302

Myjki

KÄRCHER WV 2 Premium Black Edition; CONCEPT CW1010 Perfect Clean; KÄRCHER WV 2 Multi Plus Edition; TEESA TSA5010

Nie tylko do okien – Beldray BEL0749

Lekka i kompaktowa myjka do okien Beldray BEL0749 umożliwia wygodne i szybkie czyszczenie okien i luster bez smug. Wbudowany zbiornik mieści 60 ml wody, dzięki czemu można dłużej sprzątać bez konieczności opróżniania go. Po spryskaniu powierzchni i przetarciu urządzenie zasysa wszelkie zanieczyszczenia, nie pozostawiając śladów. Myjka może być użyta do czyszczenia nie tylko szyb, ale i luster, kabin prysznicowych oraz innych gładkich powierzchni. Urządzenie jest zasilane bezprzewodowo przy pomocy wbudowanego akumulatora, zapewniającego nawet 30 min pracy.  

Nie tylko do okien

Do 110 m2 na jednym ładowaniu – Thomas Window Jet 2 w 1

W czyszczeniu dużych szklanych powierzchni znakomicie sprawdzi się myjka do okien Thomas Window Jet 2 w 1. Urządzenie pozwala na solidne mycie okien i zbieranie wody bez pozostawiania smug – a najważniejsze jest to, że do umycia okien, luster i innych powierzchni szklanych nie potrzeba niczego oprócz wody. Pojemny (110 ml) zbiorniczek pozwala na umycie 110 m2 okien, luster czy gładkich płytek. Akumulator w myjce Thomas Window Jet wystarczy aż na 45 min pracy, co pozwoli na umycie co najmniej kilku okien, luster albo płytek w całym pomieszczeniu. Ergonomiczny uchwyt oraz wygodna obsługa sprawiają, że sprzęt sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Do 110 m2 na jednym ładowaniu
2023-04-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket