Depilatory i golarki damskie

Depilatory i golarki damskie

Depilacja czy golenie wcale nie muszą być uciążliwe, pod warunkiem że używamy właściwych urządzeń. Coraz większą popularnością cieszą się depilatory IPL, a osoby, które z jakichś powodów nie mogą z nich korzystać, sięgają po modele tradycyjne i golarki. (Fot. Concept)

Nowoczesne urządzenia pozwalają na uzyskanie dużej skuteczności. Dodatkowo właściwie użytkowane są w pełni bezpieczne. To ułatwiają zaś przygotowane przez producentów dodatki, np. aplikacje mobilne. Dzięki nim precyzyjnie dobierzemy parametry pracy do oczekiwanych efektów, a także możemy na bieżąco śledzić postępy. Nowoczesne urządzenia są więc bezpieczne, łatwe w użyciu oraz przede wszystkim skuteczne, czym w pełni odpowiadają wymaganiom konsumentów.

Depilatory i golarki damskie

BEURER Pure Skin Pro IPL 5800; CONCEPT IL3000 Perfect Skin

Domowe depilatory IPL

Depilatory IPL są urządzeniami wzorowanymi na sprzęcie profesjonalnym, stosowanym w salonach kosmetycznych. Użycie fal świetlnych osłabia mieszki włosowe, zatrzymuje wzrost włosów i doprowadza do ich wypadnięcia. Jest to metoda dużo szybsza i mniej bolesna niż kiedyś, ponieważ możliwe jest jednoczesne usuwanie włosków z dużych fragmentów skóry. W wielu wypadkach włoski nigdy nie odrastają, a jeśli odrastają, to są dużo delikatniejsze i można je usunąć kolejnymi sesjami depilacji w dużych odstępach czasu. Wyróżniamy trzy typy urządzeń – w zależności od tego, do jakich partii ciała są przeznaczone. Pierwszy ma uniwersalną końcówkę, dzięki której usuwamy włoski z nóg, pach, okolic bikini czy pleców – jednym słowem: z ciała. Drugi to urządzenia bardziej funkcjonalne – można je stosować zarówno na całym ciele, jak i na twarzy. Ostatni typ to niewielkie urządzenia przeznaczone stricte do usuwania owłosienia z twarzy. Trzeba pamiętać, że są to produkty, które oddziałują na skórę z wykorzystaniem światła, więc należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Depilatory świetlne, w odróżnieniu do zwykłych depilatorów lub golarek, pozwalają pozbyć się zbędnych włosków nawet na kilka lub na kilkanaście miesięcy – należy jednak regularnie „depilować” określone części ciała. Wykonywaną przez nie czynność „depilowania” powinniśmy nazywać „naświetlaniem”, bo na tej zasadzie działają te modele. Końcówkę z lampą należy punktowo przykładać do ciała i naciskać przycisk. Każdorazowo urządzenie emituje światło pulsacyjne. Zależnie od ustawionej mocy laser lub światło obejmuje większą lub mniejszą partię ciała.

Depilatory i golarki damskie 3

Fot. Concept

Wydajność depilatorów IPL

Depilator IPL do zastosowań domowych nie świeci z tak dużą mocą jak sprzęt w salonie urody. Zabiegi również nie są bolesne – sam „strzał świetlny” na najmocniejszym trybie porównywalny jest do dosłownie sekundowego przyłożenia do ciała ciepłej rzeczy. Impuls świetlny wytwarzany przez depilator IPL w najniższym lub średnim trybie jest w ogóle niewyczuwalny. Urządzenia do trwałej depilacji działają na zasadzie podgrzewania włosa i jego korzenia pod skórą. Melanina we włosach absorbuje emitowane impulsy światła, które uszkadzają mieszki włosowe. To powoduje, że mieszki włosa z każdym zabiegiem coraz bardziej wchodzą w fazę tzw. „wyłączenia się”, czyli usypiania, i zaczynają naturalnie wypadać. W rezultacie odrastanie włosków zostaje zatrzymane. Im ciemniejszy kolor włosa, tym więcej światła może on zaabsorbować. Optymalnego efektu depilacji nie można osiągnąć w czasie pojedynczej sesji, ponieważ tylko włosy w fazie wzrostu są podatne na naświetlanie. Wbudowany filtr optyczny zapewnia, że światło ultrafioletowe nie dociera do skóry i urządzenie może być stosowane bezpiecznie. Standardowo jeden impuls świetlny obejmuje od 20 do 100 włosków, więc urządzenie należy przesuwać w równych odstępach co 3–4 cm. Depilator IPL ma także regulację siły wiązki światła. W bardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość wyboru trybu pracy oraz częstotliwości emitowania wiązki. Aby depilacja przebiegała sprawnie, ważne jest, żeby urządzenie nie wymagało długiego ładowania po każdej emisji. Zaawansowane modele prawie natychmiast regenerują swoją moc i po kilku sekundach gotowe są do powtórnego „strzału”. Będąc przy mocy urządzeń, warto pamiętać, że modele akumulatorowe mają mniejszą wydajność energetyczną od urządzeń zasilanych sieciowo.

Regulacja ustawień jest obowiązkowa w urządzeniach do depilacji, które wyposażone są w czujnik karnacji skóry. To on sprawia, że impulsy zostaną uwolnione tylko wtedy, gdy skóra będzie miała odpowiedni kolor – zbyt jasna lub zbyt ciemna karnacja są przeciwwskazaniem do stosowania tego typu produktów. Możliwość regulacji mocy światła pozwala dostosować intensywność impulsów do rodzaju włosów, skóry czy depilowanych obszarów ciała. Podobnie jak w depilatorach delikatniejsze miejsca powinno się depilować mniej intensywnymi impulsami – inaczej użytkownik lub użytkowniczka mogą mieć uczucie poparzenia. Zmiana ustawień może odbywać się za pomocą przycisków lub pokrętła. Ustawienia impulsów można dostosować do różnych odcieni skóry i kolorów włosów.

Depilatory i golarki damskie

BRAUN Silk-expert Mini IPL PL1124; CONCEPT IL5000 Perfect Skin Pro; TRUELIFE Belle IPL E5

Bezpieczeństwo użytkowania

Korzystając z urządzeń do trwałej depilacji, trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie grozi nam poparzenie czy uszkodzenie skóry, o braku efektów depilacji nie wspominając. Podstawowym rozwiązaniem, jakie stosują producenci, jest czujnik kontaktu ze skórą. Na czym to polega? Urządzenia do trwałej depilacji nie są dla każdego i nie sprawdzają się na każdym typie skóry – liczy się przede wszystkim jej odcień i kolor włosów. Idealne połączenie to jasna skóra i ciemne włosy. Czujnik odcienia skóry dokonuje pomiaru na początku każdej sesji oraz okazjonalnie w jej trakcie. Jeśli wykryje on, że odcień jest zbyt ciemny, urządzenie nie będzie emitowało błysków, tym samym zapobiegając reakcjom skórnym.

Depilatory i golarki damskie 7

Fot. Camry

Klasyczne depilatory

Mają specjalne pęsety usuwające włosy. Znajdziemy w nich specjalny mechanizm otwierający i zamykający. Jego ruch współpracuje z ruchem obrotowym całej „bazy”, czyli elementu depilującego. Jest on skonstruowany w tej sposób, żeby mieściło się w nim jak najwięcej pęset. Im jest ich więcej, tym szybsza i efektywniejsza jest depilacja. Drugim rodzajem depilatorów są te wyposażone w specjalne dyski. Ich zaletami są łatwość utrzymania w czystości i higiena depilacji. Stosowane są dwa rodzaje dysków. Mogą być one wykonane ze stali z hipoalergiczną powłoką oraz z ceramiki. Ta ostatnia ma bakteriobójcze właściwości, co zwiększa higienę zabiegu, oraz dodatkowo jest bardzo trwała. O skuteczności decyduje także równoległe ułożenie dysków względem siebie. Powoduje to wplatanie włosków między nimi, co sprawia, że depilacja jest skuteczna i pozwala efektywnie usunąć nawet gęste włoski bez konieczności powracania do tego samego miejsca.

Depilatory i golarki damskie

CAMRY CR 2935; GÖTZE & JENSEN LE700; ADLER AD 2941

Golarki i trymery

Obok urządzeń do depilacji w wielu sytuacjach przydatne są trymery i golarki damskie. Golarka damska zazwyczaj, podobnie jak modele męskie, wykorzystuje ruchomą głowicę foliową, która lepiej przylega do skóry. Pozwala to na dokładne usuwanie nawet drobnych włosków. W celu pielęgnacji skóry na głowicy golarki może znajdować się specjalny pasek, nawilżony np. olejkiem migdałowym. Dzięki niemu skóra jest gładsza. Golarka damska zazwyczaj jest przeznaczona do pracy na sucho i mokro, można więc użytkować ją pod prysznicem, w wannie oraz z żelem do golenia. Dodatkowo urządzenie często jest wyposażone w trymer do przycinania włosów w trudno dostępnych miejscach. Golarka damska to dobry wybór, jeśli z różnych względów nie lubimy używać depilatorów, czy to klasycznych, czy IPL. Oprócz tego sprawdzi się w szybkim usuwaniu owłosienia. Jeśli jednak korzystamy z depilatora, to jego dobrym uzupełnieniem może być właśnie trymer. Trymery damskie sprawdzą się przede wszystkim do precyzyjnego golenia okolic bikini. W zestawie mogą znajdować się grzebienie, które pozwolą przyciąć włoski na żądaną długość, oraz specjalne szablony do stylizacji w miejscach intymnych.  

Depilatory i golarki damskie

CAMRY CR 2163; GÖTZE & JENSEN LE500; ADLER AD 2939

Nie tylko depilacja – Concept IL5020 Perfect Skin Pro anti age

Dzięki wyposażeniu w cztery wymienne nasadki depilator Concept IL5020 może być wszechstronnie stosowany przez kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Są one przeznaczone do depilacji, odmładzania skóry, usuwania trądziku i łagodzenia skóry, a dwie nasadki magnetyczne umożliwiają użycie na mniejszych obszarach. Trwałość każdej lampy w zestawie to 500 tys. impulsów świetlnych, co przy trzech nasadkach do depilacji, usuwania trądziku i odmładzania daje łącznie 1,5 mln impulsów. Przy w pełni naładowanym akumulatorze depilator wykona do 1350 błysków na najniższym i do 500 błysków na najwyższym poziomie wydajności. Jeśli wyczerpie się on podczas zabiegu, wystarczy podłączyć go do gniazdka i można kontynuować zabieg. Nasadka do depilacji nadaje się do usuwania włosów z całego ciała. Można użyć dwóch trybów. Tryb Gliss nadaje się do depilacji większych obszarów, takich jak nogi, ręce, klatka piersiowa, plecy itp. Depilator emituje ciągłe błyski w rzędzie, co umożliwia szybszą i płynniejszą depilację. Tryb Precision nadaje się do usuwania włosów z najtrudniej dostępnych i najwrażliwszych obszarów, takich jak twarz, pachy, okolice bikini itp. Nasadka do usuwania trądziku działa przeciwzapalnie i łagodząco. Jest to tak zwana fototerapia, która jest powszechną częścią leczenia dermatologicznego. Nasadka do odmładzania skóry poprawia strukturę skóry i ujednolica jej kolor. Obróbka cieplna pobudza tworzenie kolagenu, zmniejsza powstawanie zmarszczek, niektórych rodzajów plam pigmentacyjnych i drobnych żył. Po depilacji zalecane jest stosowanie nasadki łagodzącej, która przyjemnie chłodzi i koi skórę. Dzięki aplikacji mobilnej Concept IPL zyskujemy osobistego doradcę, który pomoże zaplanować poszczególne zabiegi i będzie monitorował postępy.

Nie tylko depilacja
2023-04-09
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket