Klimatyzatory przenośne do domu i biura

Klimatyzatory przenośne

Jednym z efektywniejszych sposobów na radzenie sobie z upałami są klimatyzatory przenośne. Urządzenia te zdobywają coraz większą popularność nie tylko ze względu ze względu na łatwość instalacji, ale i wielofunkcyjność. (Fot. Adler)

Często mogą bowiem pracować także jako osuszacz czy ogrzewacz. Dzięki temu mogą być użytkowane również poza sezonem letnim. Kolejnym z atutów jest mobilność. Sprzęt nie wymaga skomplikowanej instalacji i najczęściej ma kółka, ułatwiające transport. Dzięki temu może być szybko i wygodnie przenoszony pomiędzy pomieszczeniami, jeśli jest taka potrzeba. Sprawdzi się więc w różnych warunkach, np. wynajmowanych mieszkaniach, w których nie można zainstalować klimatyzacji stacjonarnej, czy na działce lub pomieszczeniach gospodarczych, gdzie sprzęt jest potrzebny okazjonalnie.

Jak działa klimatyzator?

Przenośne klimatyzatory nazywane są także monoblokami. W jednej obudowie mają parownik i skraplacz. Warunkiem koniecznym jest odprowadzanie gorącego powietrza z pokoju na zewnątrz za pomocą rury, najczęściej umieszczonej w oknie. Efektywne odprowadzanie ciepłego powietrza to jeden z warunków skutecznego chłodzenia, dlatego producenci oferują okienne zestawy instalacyjne, które mają ograniczyć dostęp powietrza z zewnątrz. Potem już wystarczy podłączyć sprzęt do zasilania i można zacząć chłodzenie. Czynnikiem chłodniczym klimatyzatorów przenośnych jest zazwyczaj R290, czyli propan. Jego atutem jest niski współczynnik GWP, czyli tworzenia efektu cieplarnianego, wynoszący 3. To znacznie mniej niż wymagają współczesne regulacje prawne. Niektóre dostępne na rynku klimatyzatory przenośne mogą mieć funkcję osuszania i wentylacji (pracuje tylko wentylator), a nawet grzania, co oznacza, że mają wbudowaną grzałkę elektryczną.

W rozprowadzaniu schłodzonego powietrza istotne znaczenie mają żaluzje i wentylator. Mogą to być żaluzje pionowe, które kierują powietrze w płaszczyźnie poziomej, lub poziome, które kierują powietrze w płaszczyźnie góra – dół. Można nimi sterować pilotem. Im więcej ustawień żaluzji, tym bardziej precyzyjne jest kierowanie nadmuchem powietrza. Może być stosowany tryb swing, czyli równomierne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu przez oscylacyjny ruch żaluzji. Mieszanie powietrza powoduje, że temperatura szybko się zmniejsza w całym pomieszczeniu.

Klimatyzatory przenośne

ADLER AD 7916; TCL TAC-09CHPB MZBF

Funkcje w klimatyzatorze

Klimatyzatory przenośne mogą być wyposażone w kilka przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na ich obecność i oferowane przez nie możliwości. Pomoże to w zakupie urządzenia dopasowanego do potrzeb użytkownika. W większości popularnych klimatyzatorów znajdziemy następujące funkcje:

 • opóźniony start – dzięki tej funkcji możemy zaplanować włączenie urządzenia po upływie określonego czasu. To przydatne, gdy np. wychodzimy z domu i chcemy, żeby po naszym powrocie w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura;
 • timer – za jego pomocą możemy zaprogramować, żeby po upływie określonego czasu urządzenie automatycznie się wyłączyło;
 • regulacja prędkości – większość klimatyzatorów wyposażona jest w opcję regulacji siły nadmuchu (nawiewu powietrza), np. trójstopniową. Pozwala ona na jej dostosowanie do aktualnych potrzeb, np. redukując poziom hałasu emitowanego przez sprzęt;
 • tryb nocny – w tym trybie urządzenie pracuje ciszej, żeby nie przeszkadzało podczas snu. Wyłączone są także świecące elementy panelu, które mogłyby nas rozpraszać;
 • tryb automatyczny – urządzenie samodzielnie dobiera parametry pracy do uzyskania rekomendowanej temperatury w pomieszczeniu;
 • dren odpływowy – pozwala na odprowadzenie wody z klimatyzatora bezpośrednio np. do większego zbiornika;
 • wyświetlacz – podstawowe modele klimatyzatorów są wyposażone w wyświetlacz wskazujący ustawioną temperaturę. W bardziej zaawansowanych urządzeniach informuje on także np. o włączonych funkcjach;
 • pamięć ustawień – urządzenie po wyłączeniu zapamiętuje ostatni tryb pracy i po ponownym uruchomieniu włącza go;
 • pilot – umożliwia zdalną kontrolę urządzenia, najczęściej zasilany jest bateriami. Niektóre modele pilotów mają również wyświetlacz;
 • oscylacja – tryb oscylacji pozwala na równomiernie rozproszenie powietrza po całym pomieszczeniu;
 • filtracja powietrza – klimatyzator przenośny jest wyposażony w podstawowy filtr powietrza, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia.

Klimatyzatory przenośne

RAVANSON PM-7500S; MPM MPM-12-KPO-10

Sterowanie klimatyzatorem

Typowa obsługa urządzenia odbywa się za pomocą pulpitu z przyciskami funkcyjnymi. Najlepsze modele wyposażone są w pilot oraz aplikację na smartfon, która do łączności wykorzystuje interfejsy Wi-Fi lub Bluetooth. Łączność Wi-Fi daje największe możliwości, ponieważ w przypadku niektórych modeli możemy sterować klimatyzatorem z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem że mamy dostęp do Internetu. Dzięki temu możemy, np. wracając z pracy, zdalnie włączyć klimatyzator, żeby po naszym przyjeździe w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura. Podobnie jak w pilocie możliwe są włączanie i wyłączanie zasilania, ustawianie temperatury, szybkości wentylatora, wybór trybu pracy czy ustawianie timera. Dodatkowo możemy otrzymać powiadomienie, np. o konieczności opróżnienia zbiornika na wodę czy o ewentualnych problemach w pracy urządzenia. Aplikacje do sterowania klimatyzatorem dostępne są w sklepach właściwych dla danej platformy – Android lub iOS. Niektóre z nich są uniwersalne i umożliwiają obsługę także innych urządzeń smart, przykładem takiej platformy jest Tuya.

Każdy z producentów ma charakterystyczny pulpit z przyciskami do wyboru funkcji. Od jego organizacji zależy wygoda obsługi. Powinien zawierać włącznik zasilania oraz trybów pracy: chłodzenia, osuszania i wentylatora. Wydzielone są przyciski do włączenia trybu nocnego, zmiany prędkości wentylatora, funkcji swing. Na wyświetlaczu można ustawić żądaną temperaturę chłodzenia, zegar i timer. Wyświetlane są symbole autodiagnostyki, np. zapełnienia zbiornika. Funkcja pamięci zapamiętuje ostatni tryb pracy w momencie awarii zasilania.

Oczywiście, świata klimatyzatorów nie ominął również trend na sterowanie głosowe. Na rynku są dostępne urządzenia kompatybilne z „inteligentnymi” asystentami, np. Google lub Alexą. Dzięki nim wystarczy więc wypowiedzieć odpowiednią komendę, żeby np. włączyć urządzenie i ustalić konkretną temperaturę chłodzenia. To przydatne rozwiązanie, np. wtedy, gdy mamy zajęte ręce, a chcemy zmienić tryb pracy sprzętu.

Klimatyzatory przenośne

Klienci doceniają klimatyzatory przenośne za skuteczność i łatwość w instalacji. (Fot. TCL)

Parametry techniczne klimatyzatorów

Przy wyborze klimatyzatora przenośnego najważniejsze są jego parametry techniczne. Podstawowe informacje pozwalające na porównanie produktów różnych marek i producentów uzyskamy z etykiety energetycznej, a szczegółowe z katalogu lub strony internetowej dystrybutora. Kupując sprzęt, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak moc chłodnicza, głośność czy rozmiary.

Klimatyzatory przenośne

SHARP UL-C10EA-W; TECHNISAT Technipolar 2 S

Zakres temperatury pracy

Klimatyzator przenośny jest wyposażony w funkcję regulacji temperatury pracy. Pozwala ona na ustalenie temperatury chłodzenia, zazwyczaj od 16 do 31 °C. Informacja o tym jest prezentowana na wyświetlaczu urządzenia.

Klimatyzatory przenośne

TROTEC PAC 2010 E; RAVANSON PM-9500S

Moc chłodnicza a moc cieplna

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora jest moc chłodnicza, zdefiniowana jako wydajność chłodnicza urządzenia (w kW) pracującego w trybie chłodzenia przy pełnym obciążeniu. Producenci klimatyzatorów coraz częściej podają moc chłodniczą w kW (etykieta energetyczna) lub w dwóch jednostkach: BTU/h lub kW w danych technicznych i w katalogach. Jednostka BTU (British Thermal Unit) to ilość ciepła potrzebna na ogrzanie 1 funta wody o 1 stopień Fahrenheita. Przeliczniki jednostek przedstawiają się następująco: 1 BTU/h = 0 ,293 W, 1 kW = 3 412,1 B TU/h. Z mocą chłodniczą związany jest pobór energii, czyli moc pobierana z sieci energetycznej konieczna do wytworzenia mocy chłodniczej przez klimatyzator.

2023-04-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket