Kolorowe

Barwne, stylizowane lub ozdabiane elementami dekoracyjnymi sprzęty gospodarstwa domowego nie tylko znakomicie komponują się w otaczającej je przestrzeni, ale i znacznie ją ożywiają. (Fot. Gorenje)

Funkcjonalny akcent – kolorowa lodówka

Jednym z centralnych punktów w kuchni jest lodówka. Jej gabaryty sprawiają, że wybarwienie frontu jest natychmiast widoczne i może być zarówno ciekawym dodatkiem do całości wystroju, jak i jedynym akcentem kolorystycznym w stonowanej stylistyce. Niezależnie od zamierzenia projektowego nie da się jej z całą pewnością przeoczyć.

Akcent w kuchni w postaci kolorowej lodówki będzie dobrym zabiegiem, gdy przestrzeń utrzymana jest w stonowanej kolorystyce. Nie chodzi tylko o kolory ścian, ale również frontów zabudowy kuchennej i pozostałych sprzętów, a także dodatków, takich jak firany, zasłony, obrusy i drobne akcesoria. Dotyczy to zarówno kuchni zamkniętych, jak i takich, które są otwarte na inne pomieszczenia lub tworzą z nimi spójną wzorniczo całość. Przestrzenie w stylu skandynawskim cechuje ascetyczna prostota, która jest połączeniem jasnych kolorów – zazwyczaj bieli i szarości oraz rozmaitych odcieni pasteli, ale też z subtelnymi dodatkami w kolorze czerni, jasnego drewna oraz czerwonej, naturalnej cegły. Ciekawym dodatkiem kolorystycznym będzie kolorowa lodówka wkomponowana w styl nowoczesny, cechujący się prostymi formami i jednolitością.

Kolorowe

AMICA Kolorowe lodówki Retro

Rodzaje kolorowych lodówek

Kolorowe lodówki znajdziemy przede wszystkim wśród modeli wolnostojących z wydzielonym górnym lub dolnym zamrażalnikiem. Zdecydowanie mniejszy wybór oferują modele side by side. Jeśli potrzebujemy dużej pojemnościowo lodówki o funkcjonalności uwzględniającej otwieranie drzwi typu side by side, możemy skorzystać z hybrydowego rozwiązania w postaci dwóch oddzielnych sprzętów. To również oferują nam już producenci lodówek. W takim wypadku możemy zestawić obok siebie lodówkę i zamrażarkę lub chłodziarkozamrażarkę i zamrażarkę, w zależności od potrzeb domowników. Takie zestawienia są bardzo funkcjonalne, a także interesujące wzorniczo. Lodówka w kuchni odgrywa jedną z głównych ról. Jest jej standardowym wyposażeniem, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienność. Jeśli zależy nam na tym, żeby była nie tylko praktyczna i nowoczesna, ale również odpowiadała potrzebom użytkowników w zakresie codziennej obsługi i użytkowania, warto wiedzieć, że jej wybarwienie możemy już dobrać do naszych gustów. Dlaczego już? Dlatego, że producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów w tym zakresie.

Kolorowe

Fot. Vestfrost

Nowoczesna lodówka w stylu retro

Wiele kolorowych modeli lodówek utrzymanych jest w stylistyce nawiązującej do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Retro nie musi wcale oznaczać ograniczonej funkcjonalności. Sprzęt, mimo charakterystycznego wyglądu, może oferować innowacyjne rozwiązania techniczne i funkcje znane z najnowocześniejszych oferowanych obecnie urządzeń. Sprzęty utrzymane w stylu retro pozwalają stworzyć projekt bazujący na stylizowanych na retro piekarnikach, płytach, okapach i kuchenkach mikrofalowych, a także wolnostojących chłodziarkozamrażarkach. Ważną rolę odgrywają tutaj miękkie linie i kształt samego sprzętu, wycięcia drzwi i dekoracje na uchwytach stylizowane na stare złoto, srebro lub miedź. Nie mniej ważną rolę odgrywa również kolor, który to właśnie w modelach w stylistyce retro jest najczęściej spotykanym wyróżnikiem. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy.

Kolorowe

SAMSUNG Lodówki Bespoke

Kolorowa lodówka bez zbędnych zapachów

Niezależnie od wybarwienia frontów, o które również należy odpowiednio zadbać, to przede wszystkim wnętrze lodówki powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Użytkownik powinien bezwzględnie wyłączyć urządzenie z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty należy włożyć do miski lub przechować w zimnym miejscu. Można również położyć na nich wkłady chłodzące, które przez kilka godzin utrzymają temperaturę.

Do mycia lodówki najlepiej użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu na bazie mydła. Można stosować płyn do mycia naczyń, jednak nie zaleca się stosowania środków czyszczących, które zawierają drobiny piasku, ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów. Mleczka w koncentracie nie są również zalecanymi środkami, ponieważ mogą zniszczyć delikatną strukturę wnętrza lodówki. Przede wszystkim warto stosować specjalistyczne środki do mycia lodówek, sprzedawane w autoryzowanych serwisach producentów. W ich składzie oprócz sprawdzonych substancji powierzchniowoczynnych są także takie, które absorbują nieprzyjemne zapachy lub minimalizują powstawanie odcisków palców.

Kolorowe

Spójna linia urządzeń kuchennych to co najmniej 2 urządzenia pasujące do siebie wzornictwem,

funkcjonalnością lub możliwością połączenia bezprzewodowego. (Fot. Amica)

Jak pielęgnować powierzchnie ceramiczne

Powierzchnie ceramiczne mają jedną niepodważalną zaletę. Są idealnie gładkie, dzięki czemu nie przywierają do nich resztki jedzenia ani wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Surowcem wykorzystywanym do ich produkcji jest ogniotrwała glinka lub kamionka szlachetna, która dzięki swoim właściwościom potrafi sprostać wymaganiom stawianym nawet w laboratoriach. Ceramiczne modele do strefy zmywania cechują się zwiększoną odpornością na uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę, kwasy, powstawanie plam i światło słoneczne. Ceramikę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości – do codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną płynu do mycia naczyń i przetarcie powierzchni suchą ściereczką. Kolejny skuteczny środek, który wyczyści ceramikę np. kuchni wolnostojącej czy płyty grzewczej, to soda oczyszczona z wodą utlenioną. Niestety, z biegiem czasu, podczas czyszczenia i wycierania powierzchni ceramicznej stopniowo usuwamy powłokę zabezpieczającą, a wtedy konstrukcja sprzętu traci ochronę i staje się bardziej podatna na rozmaite osady i zabrudzenia. Do regeneracji takiej powierzchni i przywrócenia jej walorów ochronnych zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów, nierzadko oferowanych przez samych producentów danego urządzenia.

Kolorowe

GORENJE Linia Classico

Pielęgnacja kolorowych frontów

Kolorowe obudowę sprzętów, jak również te stylizowane na retro, często wykonane są z rozmaitych materiałów, nierzadko jako jedna bryła, ale również z dodatkowymi elementami, o które należy zadbać w sposób szczególny. Nie tylko po to, żeby urządzenia sprawnie działały, ale przede wszystkim żeby efektownie wyglądały. Wszak właśnie to było ich pierwszą cechą, dla których zostały wybrane do danej kuchni. Stal nierdzewna, powierzchnia lakierowana oraz aluminium i tworzywo sztuczne – tego typu powierzchnie spotkamy najczęściej. Elementy te myje się dosyć łatwo, ponieważ wystarczy nanieść cienką warstwę odpowiedniego środka i delikatną ściereczką rozprowadzić go po całej powierzchni. Kolistymi ruchami należy wmasować specyfik w elementy, tak aby domyć wszelkie zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie lub plama są trudne do usunięcia, należy docisnąć ściereczkę lub po prostu zastosować specjalny rozpuszczalnik do plam z tłuszczów lub trudno zmywalnych zabrudzeń. Nierzadko też w różnego rodzaju urządzeniach występują szklane panele, które nadają urządzeniu elegancki wygląd. Wykończenia te można myć delikatnym detergentem, jednak mogą pojawić się smugi. By je usunąć, warto zastosować płyn do szyb, który doda elementom połysku. Myjąc panele sterowania, należy zachować dużą ostrożność, ponieważ woda, która mogła dostać się pod panel (np. przez szczeliny przy otworach przycisków), mogłaby uszkodzić urządzenie. Dlatego też nie zaleca się mycia paneli gąbką nasączoną wodą.  

2023-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket