Zmywarki do zabudowy o standardowej szerokości (60 cm)

Zmywarki do zabudowy

Wybór konkretnego modelu zmywarki powinien być uzależniony od potrzeb użytkowników, możliwości przestrzennych i oczekiwań względem funkcji i kluczowych parametrów. Sprzęty do automatycznego zmywania o szerokości 60 cm cieszą się dużą popularnością. (Fot. ASKO)

Zmywarka do zabudowy o tak zwanej standardowej szerokości, wynoszącej 60 cm, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często przygotowujemy posiłki, a tym samym codziennie mamy wiele naczyń do zmywania. Jej zaletą jest też to, że z powodzeniem będzie pasowała do każdej zabudowy kuchennej. To dlatego, że swobodnie można ją zabudować nawet w meblach, które można kupić w specjalistycznych sklepach jako gotowe zestawy. Co więcej, umyjemy w niej wiele kompletów naczyń za jednym razem.

Zmywarki do zabudowy

HISENSE HV663C60; GORENJE GV693C61AD; SIEMENS SN87YX03CE; SAMSUNG DW60A8070US

Przestronność wnętrza

Głównym wyposażeniem wnętrza komory zmywania są kosze. To na nich układa się naczynia, żeby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie dodatkowe decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne we współczesnych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, żeby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń (np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco). Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz wysuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń.

Zmywarki do zabudowy

Praktyczna zmywarka to taka, która oferuje przestrzeń z możliwością dostosowania do potrzeb użytkowników. Specjalne strefy, regulacja koszy i dodatkowe miejsce na sztućce to tylko niektóre z udogodnień.

Dodatkowa szuflada na sztućce

W zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Obecnie stała się ona już standardem. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. Jej kilkucentymetrowa wysokość pozwala także na ustawienie na jej obszarze nawet niskich filiżanek, np. do espresso. Szuflada na sztućce może być w każdym czasie wyjęta z komory zmywania, żeby zyskać przestrzeń, np. do mycia wysokich garnków czy innych nieporęcznych elementów zastawy.

Zmywarki do zabudowy

ASKO DFI544DXXL; MPM MPM-60-ZMI-03; MIELE G 5022 SCi; AMICA DIM68B10EBONSWViD

Ciche zmywanie w zabudowie

Ukryta w zabudowie kuchennej zmywarka o szerokości 60 cm może być niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale słyszalna. Głośność urządzenia podczas pracy będzie miała szczególne znaczenie wówczas, gdy urządzenie jest zainstalowane w kuchni otwartej na salon. Warto pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną, czyli nierównomierną, bowiem każdy z nas odbiera go inaczej i wyczulony jest na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta, który zwykle jest stosunkowo mały, są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o 10 dB(A). Od niedawna producenci są zobligowani do komunikowania emitowanego przez urządzenie hałasu na etykiecie energetycznej, a wartość przedstawiana jest za pomocą dużych liter od A do G. Im bliżej litery A, tym sprzęt będzie odznaczał się niższym poziomem hałasu. Przyjmuje się, że akceptowalna wartość emisji hałasu zmywarek zostaje osiągnięta na poziomie litery D.

Zmywarki do zabudowy

Czytelny i wygodny w obsłudze panel sterowania to bardzo ważny element zmywarki. Dzięki intuicyjnemu rozmieszczeniu przycisków i sugestywnej ikonografice łatwo wybierzemy program odpowiedni do załadunku.

Zintegrowany czy odkryty panel sterowania

Zmywarki obsługują rozmaite programy dostosowane do mycia naczyń o różnym stopniu zabrudzenia. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Przed zakupem urządzenia warto się im dokładniej przyjrzeć i zapoznać z opisem oraz zaleceniami producentów. Tym, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest umiejscowienie panelu sterowania. W zmywarkach do zabudowy o szerokości 60 cm, tak samo jak w pozostałych tego typu modelach, wyróżniamy dwa sposoby umiejscowienia panelu sterowania. Pierwszy z nich to tak zwane urządzenia z odkrytym panelem. Możemy spotkać się również z nazwą „zmywarka o niepełnej integracji panelu”. Mimo że sprzęt jest przeznaczony do zabudowy meblowej, nie można go w pełni ukryć za frontem szafki. Widoczny zostaje panel sterowania. Drugi rodzaj to zmywarki z panelem zintegrowanym, czyli takim, który jest umiejscowiony w górnej części drzwi sprzętu, na ich rancie. W tym wypadku front meblowy pokrywa w całości przednią część zmywarki.

Zmywarki do zabudowy

CONCEPT MNV8060DS; GORENJE GV693C60UVAD; GAGGENAU DF480101; BOSCH SMV8ZCX02E

Funkcje parowe stają się standardem

Wśród modeli o szerokości 60 cm na rynku dostępne są również zmywarki, które w cyklu zmywania wykorzystują parę. Zastosowanie pary wodnej w zmywarkach nie powinno nikogo dziwić. Jeśli parę da się efektywnie wykorzystać w pralkach, suszarkach, piekarnikach czy czyścikach parowych, to czemu nie zrobić tego w zmywarce? Zwłaszcza że ma ona doskonałe właściwości myjące i odkażające. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza brud i zabrudzenia, a dodatkowo odkaża naczynia. Usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ciekawe i ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Dzięki właściwościom pary zmywarka usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów. Para pozwala także na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej pomagają jednocześnie zredukować o 30 proc. zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy. W rezultacie otrzymujemy błyszczące naczynia bez zbędnego wysiłku.  

Zmywarki do zabudowy

Zaletą zmywarki do zabudowy o szerokości 60 cm jest też to, że z powodzeniem będzie pasowała do każdej zabudowy kuchennej.

Asko z niemal dowolną konfiguracją wnętrza

Firma Asko opracowała cały szereg innowacyjnych rozwiązań, pozwalających uzyskać najlepsze możliwe rezultaty czyszczenia. Na przykład model DBI344ID.B został wyposażony w rozwiązania, które ułatwiają codzienne obowiązki i zapewniają maksymalny komfort użytkowania na każdym etapie pracy urządzenia. Dzięki „inteligentnemu” systemowi Super Cleaning naczynia nie muszą być płukane przed włożeniem do zmywarki. Po uruchomieniu urządzenia najpierw następuje faza mycia wstępnego, podczas którego usuwane są z naczyń wszystkie większe zabrudzenia. Następnie system samodzielnie oczyszcza filtr, wnętrze zbiornika i uruchamia wybrany program zmywania. Sprzęt ma precyzyjny system natryskowy, zaprojektowany tak, by dotrzeć do każdej części zmywarki – bez względu na to, jaki program jest używany. System 9 Spray równomiernie rozprowadza wodę po całym urządzeniu, dzięki czemu wszystkie przedmioty znajdujące się w zmywarce są dokładnie czyszczone, niezależnie od rodzaju załadunku i stopnia zabrudzenia. Ponadto model ten oferuje program Higiena, który myje i płucze naczynia w temperaturze 70 °C, zatem jest idealny do butelek dla niemowląt, desek do krojenia czy słoików na domową marmoladę. Dodatkową skuteczność i wydajność zapewnia opracowana przez ekspertów Asko funkcja Turbo Combi Drying, która odparowuje wodę i za pomocą wentylatora odprowadza wilgotne powietrze na zewnątrz komory zmywania. Następnie, wykorzystując specjalne czujniki, zmywarka automatycznie otwiera drzwi, żeby dokończyć suszenie załadunku ciepłym powietrzem z wnętrza domu. Firma Asko zadbała także o maksymalny komfort i wygodę użytkowników. Zmywarkę cechują duża wysokość załadunku, wynosząca aż 54 cm, oraz duża pojemność. Dzięki temu sprzęt pomieści aż 14 kompletów naczyń oraz najbardziej nieporęczne sprzęty kuchenne. Elastyczność załadunku zapewniają system Flexi Racks i 3 ruchome kosze. Składane i rozkładane rzędy, regulowana wysokość stelaży oraz dźwignie Instant Lift, ułatwiające wyjmowanie koszy, pozwalają na niemal dowolną konfigurację wnętrza i łatwe ładowanie zmywarki.

Asko

Siemens z funkcją automatycznego dozowania

Zmywarka do zabudowy SX87YX03CE marki Siemens oferuje szereg nowoczesnych funkcji, które z jednej strony zapewniają doskonałe rezultaty zmywania, a z drugiej oszczędzają energię, wodę oraz czas. Jedną z praktycznych funkcji, o których warto wspomnieć, jest strefa glassZone. To specjalnie wydzielone miejsce w komorze zmywarki, w którym delikatne szkło jest bezpieczne. Zmywarka wyposażona jest w asystenta dozowania. Dzięki niemu tabletka czyszcząca wpada bezpośrednio do małego pojemnika przechwytującego, a precyzyjnie wymierzony strumień wody szybko ją rozpuszcza. Detergent jest równomiernie rozprowadzany wewnątrz urządzenia, co zapewnia optymalne rezultaty zmywania. Producent wyposażył urządzenie w 8 programów zmywania, m.in. program automatyczny. Po jego wybraniu czujnik aquaSensor sprawdza stopień zanieczyszczenia wody i określa, jaką ilość świeżej wody musi pobrać zmywarka, a następnie do jakiej temperatury pobrana woda ma zostać podgrzana. Naciskając przycisk varioSpeed Plus, możemy znacznie skrócić czas mycia naczyń. Mniejsze zużycie energii z zachowaniem identycznej skuteczności zmywania zapewnia wydajny, trwały i cichy silnik iQdrive. Dzięki niemu nawet krótkie programy mogą zapewnić optymalne rezultaty zmywania. W modelu SX87YX03CE nie zabrakło także systemu aquaStop, który zapobiega wszelkiego rodzaju uszkodzeniom wywołanym przez wodę, czy to w przewodzie dopływowym, czy też z powodu wycieku wewnątrz urządzenia. Gwarantuje to bezpieczeństwo przez cały okres eksploatacji zmywarki. Urządzenie jest kompatybilne z platformą Home Connect, co pozwala na zdalną kontrolę pracy zmywarki (z wykorzystaniem aplikacji zainstalowanej np. na smartfonie).

Siemens
2023-04-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket