Kosiarki i roboty koszące

Kosiarki

Na estetyczny wygląd posesji składa się wiele czynników, a zadbany trawnik jest bez wątpienia jednym z nich. Dróg do uzyskania równej murawy jest kilka, a największą popularnością cieszą się oczywiście tradycyjne kosiarki. Jednak nawet jeśli koszenie nie jest naszym ulubionym zajęciem, jest sposób, żeby bez wysiłku cieszyć się idealnie przystrzyżoną trawą. Pomogą w tym roboty koszące. (Fot. Stalco Perfect)

Dostępne urządzenia koszące różnią się metodą działania. Na jednym biegunie mamy klasyczne kosiarki, które mogą mieć silnik spalinowy lub elektryczny, zasilany sieciowo lub akumulatorami, a na drugim roboty koszące, które nie wymagają uwagi podczas pracy. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników. Kosiarki elektryczne są, oczywiście, relatywnie ciche, ekologiczne i wydajne, jednak nie w każdym miejscu dostępne jest zasilanie. Nie dotyczy to, rzecz jasna, urządzeń akumulatorowych, lecz te wymagają ładowania. Urządzenia spalinowe są najwydajniejsze i mogą pracować praktycznie wszędzie. Są jednak dosyć hałaśliwe oraz wymagają przeprowadzania okresowych czynności serwisowych silnika. Z kolei roboty koszące wymagają instalacji i przystosowania posesji, wyznaczenia obszaru pracy za pomocą przewodu ograniczającego. Odpłacają się jednak tym, że pracują w pełni niezależnie.

Kosiarki spalinowe

Kosiarki spalinowe dostępne są w dwóch rodzajach: bez napędu i z nim. Pierwsze do koszenia wymagają pchania, a ponieważ są masywne, poleca się je do mniejszych ogrodów. Kosiarka z napędem zapewni większy komfort na dużych obszarach, wtedy nie zmęczymy się pracą, ponieważ bez wysiłku nadajemy kierunek ruchu za pomocą kierownicy. Kosiarka z napędem znacznie przyspiesza koszenie na prostych odcinkach trawnika, nie brakuje również modeli z regulacją prędkości jazdy (do tempa chodu operatora). Kosiarki spalinowe mogą się poruszać z prędkością do 5 km/h. Napęd na tylne koła przenoszony jest za pomocą paska klinowego z wału silnika. Załączenie napędu następuje po przyciągnięciu dźwigni napędu do uchwytu kosiarki.

Kosiarki spalinowe są niezastąpione, gdy kosimy wysoką trawę w trudnych warunkach terenowych. Cechą silników spalinowych jest bardziej skomplikowana obsługa. Wymagają one szeregu czynności serwisowych przed sezonem, w jego trakcie i po nim. Mają też znaczną masę, utrudniającą ich przemieszczanie. Silnik, pomimo niedużej mocy, generuje znaczny i nieprzyjemny hałas, co może mieć znaczenie podczas pracy w miejscach, gdzie wymagana jest cisza. W najlepszych kosiarkach silnik jest oddzielony amortyzatorami od obudowy kosiarki, co zwiększa komfort i wygodę obsługi oraz zmniejsza poziom hałasu.

Kosiarki

Stalco LMS40-51BLSP; Kärcher LMO 36-40 Battery Set; Stiga Combi 548 SE

Jaki silnik spalinowy?

Typ silnika spalinowego powinien być dobierany pod względem preferencji i cech oraz ceny kosiarki. Przewagą silnika czterosuwowego jest ekologia i mniejszy poziom hałasu, jednak jest on cięższy i bardziej skomplikowany. Może to być więc lepszy wybór, jeśli decydujemy się np. na kosiarkę z napędem. Jeśli jednak wybieramy narzędzie, z którym będziemy pracować, popychając je, być może lepszym wyborem okaże się model dwusuwowy. Dzięki mniej skomplikowanej budowie silnik dwusuwowy będzie łatwiejszy i tańszy w serwisowaniu.

Kosiarki

STIGA G 300; 4GARDEN AR900

Silniki elektryczne

Silniki elektryczne są najpopularniejszym typem napędu w kosiarkach konsumenckich. Przemawiają za nimi łatwość obsługi, lekkość oraz względnie cicha praca w porównaniu do silników spalinowych. Jednostki elektryczne zasilane akumulatorem wykorzystują silnik DC (prądu stałego) ze szczotkami lub bezszczotkowy. Te ostatnie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż są lekkie, nie przegrzewają się, a rezygnacja ze szczotek czyni je odpornymi na zużycie mechaniczne. W większości kosiarek do trawy stosowane są silniki szczotkowe. Zaletą tego typu rozwiązań jest głównie przystępna cena zakupu. Silnik taki wymaga jednak serwisowania związanego z wymianą szczotek oraz generuje większy hałas niż silniki bezszczotkowe. Wybierając kosiarkę elektryczną, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich jest obecność napędu, który znacznie wspomaga pracę sprzętu. Uwagę warto zwrócić również na chociażby szerokość roboczą. Szerokość robocza oznacza obszar, jaki kosiarka skosi podczas jednego przejazdu – im większa, tym mniej przejazdów będzie trzeba wykonać. Jednakże większa szerokość oznacza konieczność posiadania sprzętu o większej mocy. Nowoczesny sprzęt elektryczny oferuje szerokość koszenia nawet powyżej 50 cm. Kosiarka o dużej mocy w stosunku do szerokości roboczej łatwiej poradzi sobie z wysoką trawą. Oczywiście, konsekwencją dużej mocy i szerokości koszenia są większe rozmiary sprzętu. Trudniej będzie więc nim jeździć w niewielkim ogródku pomiędzy krzewami czy klombami. Warto więc zachować umiar. Kolejna z przydatnych funkcji to możliwość regulacji wysokości koszenia. Większy zakres regulacji wysokości roboczej pozwala na bardziej precyzyjną pracę. Zazwyczaj zakres pracy sięga od 20 do 100 mm. Wysokość zazwyczaj ustawia się przy pomocy dźwigni i wyboru odpowiedniego położenia kół. Zakres regulacji ograniczany jest skokowo. Zazwyczaj dostępne jest około 6 położeń, choć może być więcej.

Kosiarki

Fot. Stiga

Jaki akumulator?

W kosiarkach akumulatorowych stosowanych jest kilka systemów, różniących się liczbą akumulatorów (1, 2, 4) oraz pojemnością i napięciem znamionowym baterii. Moc silnika elektrycznego zależy od dwóch parametrów: napięcia oraz natężenia prądu. W większości wypadków napięcie zasilające urządzenia akumulatorowego wiąże się z jego wydajnością. Urządzenia takie jak kosiarki zazwyczaj wymagają akumulatorów o większej pojemności, np. od 4 Ah. Przy wyborze kosiarki akumulatorowej należy także sprawdzić, jaką powierzchnię uda się skosić na jednym naładowaniu. Druga sprawa to czas ładowania, który jest zależny od pojemności akumulatora i mocy ładowarki. Przy zastosowaniu szybkich ładowarek czas ładowania może wynosić ok. godziny, i to w przypadku akumulatorów o dużej pojemności. Używanie akumulatorów jest prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Jeżeli jeden akumulator nie wystarczy na skoszenie całej pożądanej powierzchni, wystarczy zamontować drugi, naładowany. W ramach oferty jednego producenta najczęściej akumulatory są kompatybilne z innymi urządzeniami danej firmy.

Kosiarki

STIGA Combi 748e; TRYTON TOK4642B; NAC LB-2B60-46-2x20V

Mechanizm tnący trawę

Warto przyjrzeć się konstrukcji noża tnącego, od którego kształtu będzie zależeć nie tylko jakość cięcia, ale także możliwość rozdrabniania trawy. Noże mogą mieć różne kształty. Prosty z dwoma ostrzami na końcach jest przeznaczony do kosiarek bez kosza. Profilowany jest używany do kosiarek z koszem – dodatkowe wygięcie łopatek wytwarza dużą siłę odśrodkową, działającą podczas obrotów noża, co powoduje, że cała skoszona trawa zbierana jest do kosza kosiarki. W kosiarkach z funkcją mulczowana trawy brzegi noży mają dodatkowe ząbki, rozdrabniające trawę, która jest rozrzucana po trawniku, żeby stanowiła nawóz. Kosiarki oferują szerokość roboczą od 30 cm w przypadku najmniejszych modeli akumulatorowych i sieciowych po niemal 60 cm, gdy korzystamy z najwydajniejszych maszyn spalinowych i akumulatorowych. Fabrycznie nóż jest wyważony, dzięki czemu drgania nie przenoszą się na łożysko silnika i maszyna pracuje cicho. Ważne jest, żeby przy ostrzeniu nie zmienić geometrii ostrza, co może spowodować jego niewyważenie oraz wyczuwalne drgania w czasie koszenia, które mogą uszkodzić łożysko napędowe.

Kosiarki

MAKITA LM002GT201; TEXAS LMZ5800TR

Kosz na trawę

Większość kosiarek wyposażona jest w kosz na ściętą trawę. Dzięki temu nie trzeba później grabić trawnika, a pokos można wykorzystać na kompost. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa lub materiałów tekstylnych ograniczających pylenie. Pojemność kosza jest dopasowana do wydajności sprzętu i może wynosić nawet 70 l. Kosz jest, oczywiście, odłączany, co pozwala na skorzystanie z innych technik koszenia. Pojemnik na trawę może mieć funkcję informującą o jego zapełnieniu. Można także kosić bez pojemnika. Ważny jest wtedy sposób wyrzutu trawy – boczny.

2023-03-29
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket