Powiew chłodu – wentylatory domowe

Powiew chłodu

Wentylatory są najpowszechniejszymi urządzeniami przeznaczonymi do radzenia sobie z upałem. Ich zalety to przede wszystkim przystępna cena oraz mobilność. W przeciwieństwie do systemów klimatyzacji nie wymagają specjalistycznego montażu. (Fot. Stadler Form)

Oczywiście, wentylatory domowe nie są tak efektywne jak klimatyzatory, jednak wprawione w ruch powietrze potrafi przynieść ulgę w upalne dni. Kolejnym atutem jest duża oferta, w której znajdziemy wentylatory kolumnowe, podłogowe, biurkowe, sufitowe czy cyrkulatory. To sprawia, że niezależnie od tego, w jakim miejscu ma być stosowany wentylator, bez trudu dobierzemy rozwiązanie dopasowane do potrzeb.

Jak działa wentylator?

Wentylatory wprawiają w ruch masy powietrza, które odczuwamy jako chłodzący powiew. Wentylator jest urządzeniem tłoczącym powietrze. Skierowanie powietrza na skórę powoduje chwilowe odparowanie wilgoci (potu) przy jednoczesnym obniżeniu temperatury. Powietrze wydaje się chłodniejsze, mimo że jego temperatura jest równa temperaturze panującej w pomieszczeniu. Żeby lepiej zrozumieć to zjawisko, wyobraźmy sobie jazdę motocyklem w temperaturze 30 °C. W miarę zwiększania prędkości jazdy na skórze jest odczuwalny wyraźny spadek temperatury. Chociaż temperatura otoczenia nie spada, motocyklista może zmarznąć. Przed wychłodzeniem organizmu chroni go kombinezon. Najważniejszymi elementami klasycznych modeli są śmigło, silnik elektryczny i obudowa oraz elektronika sterująca obrotami. Silnik wprowadza w ruch łopatki śmigła, które obracając się, wytwarzają podmuch. W ten sposób cząsteczki powietrza przemieszczają się z jednego miejsca w drugie, powodując uczucie chłodu. Ruch powietrza powoduje jego osuszanie, mogą być usuwane pleśń i kurz. Większość modeli śmigłowych jest umieszczona w specjalnej ażurowej obudowie. Jest to jeden z warunków bezpiecznego użytkowania, szczególnie ochrony dzieci, które chciałyby dotknąć śmigła. Modele biurkowe mają śmigła (zazwyczaj z trzema lub czterema łopatkami) o długości od kilkunastu do nawet 30 cm i służą do wentylacji przestrzeni w odległości ok. 2 – 3 m. Stojące można postawić praktycznie wszędzie, gdzie jest stabilna powierzchnia i wystarczająco dużo miejsca. Ich śmigła są jeszcze większe – ponad 40 cm, a głowica jest zamocowana na regulowanym stojaku o wysokości ok. 130 – 140 cm.

Powiew chłodu

STADLER FORM Charly Little 2; COLUMBIA VAC WGC40N; ZELMER ZFF0450

Parametry wentylatorów

Warto przeanalizować parametry, żeby dobrać model odpowiedni do wielkości pomieszczenia. Do najważniejszych należą:

 • wielkość przepływu powietrza [m3/h] – im jest większa, tym w większych pomieszczeniach sprawdzi się wentylator;
 • zużycie energii [W] – czyli moc urzą- dzenia, dotyczy pracy w najwyższym trybie wydajności;
 • maksymalna prędkość obrotowa [obr./min] – duża prędkość obrotowa pozwala na zwiększenie efektywności chłodzenia, ale i poziomu hałasu. Szybkość obrotów może być regulowana;
 • liczba łopatek – większa liczba łopatek pozwala na wygenerowanie większego przepływu powietrza;
 • średnica wentylatora [mm] – wpływa nie tylko na rozmiary, ale również wielkość generowanego przepływu powietrza;
 • maksymalna powierzchnia wentylowania [m2] – informuje, jaka powinna być powierzchnia pomieszczenia, w którym będzie stosowany wentylator;
 • poziom głośności [dB(A)] – w zależności od trybu wydajności poziom emitowanego hałasu będzie różny.

Powiew chłodu

ADLER AD 7857; CONCEPT VS5140; BEGOOD FS-40

Wentylatory śmigłowe

To modele klasyczne, których znakiem rozpoznawczym są śmigła wprowadzające powietrze w ruch. Stanowią one większość urządzeń dostępnych na polskim rynku. Śmigła są stosowane w wentylatorach podłogowych (cyrkulatorach), nabiurkowych czy montowanych na stojakach. Dobrze sprawdzają się w wypadku chłodzenia niewielkich i dużych powierzchni.

Powiew chłodu

Bardzo praktycznym udogodnieniem jest pilot zdalnego sterowania wentylatorem. (Fot. Zelmer)

Cyrkulatory – do dużych powierzchni

Wentylatory podłogowe, nazywane cyrkulatorami, mają za zadanie mieszanie powietrza, żeby uzyskać jednolity rozkład temperatury w pomieszczeniu. W okresie letnim szczególnym atutem zastosowania cyrkulatora jest brak problemów z fruwającymi dokumentami z powodu silnego nawiewu, a osoby wrażliwe na przeciągi nie będą narzekać na ból szyi i gardła. Cyrkulatory w porównaniu do zwykłych wentylatorów śmigłowych charakteryzują się znacznie większą mocą (od 20 do 140 W) i wydajnością w przedziale od 2200 do 4500 m3/h, co niewątpliwie wpływa na siłę, z jaką „mieszają” powietrze w pomieszczeniu. Regulacja zmiany położenia głowicy (do 200°) umożliwia skuteczne mieszanie powietrza.

Powiew chłodu

RAVANSON WT-7040SN Inox; ELDOM WG50 Wind; GOTIE GWS-40B; CAMRY CR 7314

Wentylatory kolumnowe

Zajmują mało miejsca na podłodze i mają atrakcyjny wygląd, przypominający kolumny głośnikowe. Od modeli tradycyjnych różnią się konstrukcją. W tradycyjnych wentylatorach jest bowiem umieszczone jedno duże śmigło wytwarzające chłodne powietrze, a w wentylatorach kolumnowych zamiast śmigła są zastosowane specjalne niewielkie wirniki wytwarzające podmuch powietrza. Moc wentylatorów kolumnowych może wynosić od 15 do nawet 150 W. Ważniejsza jednak będzie wydajność. Do małego pomieszczenia wystarczy urządzenie o wydajności od 500 do 900 m3/h. Przy większym metrażu warto jest się jednak zdecydować na wentylator o wydajności powyżej 1200 m3/h. Dla wentylatorów kolumnowych charakterystyczna jest funkcja oscylacji (swing), zwiększająca zasięg chłodzenia – całe urządzenie obraca się na podstawie o określony kąt (75 – 90°) lub też obraca się wewnętrzne ożebrowanie. To drugie rozwiązanie uważane jest za bardziej niezawodne. Warto jest wybierać taki sprzęt, którego głośność pracy nie przekracza 50 – 60 dB, co zapewni komfort użytkowania. Modele kolumnowe zazwyczaj mają wyświetlacz i przyciski do wyboru funkcji oraz ustalania wartości parametrów. Wentylatory kolumnowe zajmują mało miejsca i mają wysokość do 150 cm. Ich zaletą jest to, że działając, nie wzniecają kurzu. Najczęściej są sterowane pilotem.

Powiew chłodu

RAVANSON WT-9CZ; STADLER FORM Otto

Wentylatory bezśmigłowe

Mają silnik umieszczony w podstawie, zapewniający dużą stabilność całej konstrukcji. Powyżej niego znajduje się obręcz o kształcie okręgu lub podłużnym. Powietrze jest zasysane przez turbinę silnika, wypuszczane przez szczelinę i wpędzane w ruch wirowy, a następnie wydmuchiwane w postaci jednolitego strumienia. Modele bezśmigłowe są pozbawione kratek i łopatek, dzięki czemu łatwo się je czyści. Są bezpieczne dla dzieci ze względu na brak ruchomych elementów i łatwe w konserwacji.

Najważniejsze funkcje w wentylatorach

Producenci wentylatorów stosują kilka prostych rozwiązań ułatwiających ich użytkowanie. Przy wyborze urządzenia chłodzącego warto zwrócić uwagę na:

 • regulację prędkości nawiewu – zazwyczaj dostępne są trzy prędkości;
 • tryby pracy – normalny, naturalny, nocny, dla dzieci;
 • regulację kąta nachylenia głowicy – to praktyczne rozwiązanie pozwalające zmienić kąt nachylenia w pionie lub poziomie. Głowica wentylatora może poruszać się cyklicznie w obu tych kierunkach. Stosowana jest zarówno w modelach śmigłowych, jak i bezśmigłowych;
 • pilot zdalnego sterowania – służy do zdalnej obsługi wentylatora i ustawienia parametrów jego pracy;
 • wyświetlacz – stosowany jest głównie w wentylatorach kolumnowych do ustawiania parametrów nadmuchu;
 • timer – umożliwia zaprogramowanie urządzenia tak, żeby wyłączyło się po upływie ustawionego czasu, nawet do 15 godzin. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne zwłaszcza w nocy, np. podczas snu;
 • filtr wstępny – oczyszczający powietrze;
 • oscylacja – wentylator obraca się w kierunkach bocznych, żeby równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniu;
 • zasilanie bezprzewodowe – niektóre kompaktowe wentylatory przenośne lub biurkowe mogą być zasilane wbudowanym akumulatorem lub bateriami;
 • zasilanie USB – stosowane jest w kompaktowych wentylatorach biurkowych;
 • uchwyt – do przenoszenia.

Przy wyborze wentylatora warto zwrócić uwagę na wzornictwo obudowy i użyte materiały. Do ich wykończenia używane są nawet skóra, drewno, miedź, żeby przyciągnęły uwagę kupującego i atrakcyjnie prezentowały się w pokoju.

Stylowe wzornictwo – Zelmer ZTW1500

Minimalistyczny i nowoczesny design wentylatora kolumnowego Zelmer ZTW1500 sprawia, że świetnie sprawdzi się w różnych pomieszczeniach oraz zajmuje niewiele miejsca. Urządzenie dysponuje mocą 45 W. Dzięki pilotowi zdalnego sterowania obsługa domowego wentylatora jest wygodna i wystarczy kliknięcie, żęby dostosować intensywność pracy do panujących warunków. W zależności od potrzeb można także skorzystać z opcji oscylacji, dzięki której wentylator rozprowadza chłodne powietrze w różnych kierunkach. Korzystając z trzech stopni regulacji nawiewu, ustawimy urządzenie tak, jak tego potrzebujemy. Z kolei wbudowany timer sprawia, że nie musimy pamiętać o wyłączeniu wentylatora, np. przed snem.  

Stylowe wzornictwo

Bezprzewodowy chłód – Beldray EH3413GR - BGC

Propozycja marki Beldray, model EH3413GR - BGC, sprawdzi się jako wentylator biurkowy, stojący lub ścienny, jest wygodny w użyciu i ma składaną konstrukcję, dzięki czemu można go bez problemu przechowywać. Wyposażony w akumulator wentylator może być użytkowany w praktycznie każdych warunkach, a niewielkie rozmiary sprawiają, że świetnie sprawdzi się także w podróży. Urządzenie ma wysuwaną teleskopową podstawę, która pozwala łatwo dostosować jego wysokość, nawet do 97 cm. Dzięki 4 ustawieniom prędkości i oświetleniu LED wentylator ten jest idealny do utrzymania chłodu w każdym miejscu w domu.

Bezprzewodowy chłód
2023-03-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket