Ciśnieniomierze do zastosowań domowych

Ciśnieniomierze

Choroby serca występują w społeczeństwie powszechnie. Dlatego niezbędnym urządzeniem w domu, nie tylko osoby starszej, jest ciśnieniomierz. Dzięki niemu możemy regularnie kontrolować stan organizmu, co pozwala np. określić skuteczność zastosowanych leków. (Fot. Oromed)

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje urządzeń – aparaty manualne oraz elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne. Dla wielu użytkowników to właśnie te drugie są najlepszym wyborem ze względu na łatwość obsługi, dokładność pomiaru oraz szybkość jego dokonywania. Wystarczy kilka minut z instrukcją obsługi i sami bez trudu wykonamy badanie. Dodatkowe funkcje, np. wbudowana pamięć czy wykrywanie arytmii, sprawiają, że użytkowanie sprzętu jest jeszcze łatwiejsze.

Ciśnieniomierze automatyczne

Elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne coraz częściej wygrywają z modelami klasycznymi. Gwarantują szybki i dokładny pomiar dzięki dodatkowym rozwiązaniom ułatwiającym obsługę urządzenia. Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują:

  • ciśnieniomierze naramienne,
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, a także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Poszczególne modele różnią się rozmiarami mankietów, dlatego można łatwo dopasować sprzęt do użytkownika. W niektórych urządzeniach mankiet można nawet wymienić – różne rozmiary są dostępne w zestawie. Oferują one dużą dokładność pomiarów. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby z nadwagą, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego nawet w bardzo dużym rozmiarze. Zaletą takiego urządzenia są także niewielkie rozmiary. Ciśnieniomierz nadgarstkowy może być więc dobrym wyborem dla osoby, która często podróżuje.

Ciśnieniomierze

BRAUN ExactFit 5 Connect BUA6350; SALTER BPA-9301-EU

Ciśnieniomierze manualne

Obok automatycznych modeli elektronicznych popularnymi produktami są ciśnieniomierze manualne, zwane także zegarowymi. W dobie urządzeń elektronicznych niektórym użytkownikom mogą wydawać się przestarzałe. Jednak nie zmienia to faktu, że odpowiednio stosowane są w stanie dostarczyć bardzo precyzyjnych pomiarów i mają inne zalety. Ciśnieniomierze manualne służą do przeprowadzania pomiarów metodą osłuchową. Urządzenie wyposażone jest w mankiet, analogowy manometr oraz gruszkę pompującą. Do przeprowadzenia pomiaru niezbędny jest również stetoskop. Założony na ramię mankiet należy napompować przy pomocy gruszki, a następnie trzeba bardzo powoli wypuszczać z niego powietrze. Pierwszy usłyszany w stetoskopie dźwięk oznacza ciśnienie skurczowe. Następnie dalej spuszczamy powietrze z mankietu i odczytujemy ciśnienie rozkurczowe. Tego typu ciśnieniomierze wymagają znacznie większej wiedzy oraz praktyki niż modele automatyczne. Oferują jednak bardzo dużą precyzję pomiarów, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w gabinetach lekarskich. Kolejną z zalet jest brak konieczności zasilania. Urządzenie jest w pełni manualne i nie wymaga użycia energii elektrycznej, np. z baterii. Modele te odznaczają się również dużą trwałością, a możliwość wymiany mankietów na takie o różnej wielkości pozwala na wszechstronne zastosowanie. Z naturalnych względów wszystkie wyniki pomiarów trzeba notować samodzielnie. Tego typu ciśnieniomierze polecamy przede wszystkim użytkownikom, którzy nie będą mieli problemów z wykonaniem pomiarów.

Ciśnieniomierze

Elektroniczny ciśnieniomierz pozwala nawet mało wprawionemu użytkownikowi dokonać szybkiego i precyzyjnego pomiaru. (Fot. Salter)

Ciśnieniomierze półautomatyczne

Na rynku znajdziemy również ciśnieniomierze półautomatyczne. Łączą one metodę pomiaru z modeli manualnych z funkcjonalnością automatycznych. Ciśnieniomierz półautomatyczny jest wyposażony w cyfrowy wyświetlacz, a rolą użytkownika jest jedynie manualne napompowanie mankietu. Nie jest wymagane użycie stetoskopu, a wszystkie informacje są wyświetlane na ekranie. Urządzenie może być wyposażone w takie funkcje jak pamięć ostatniego pomiaru, wykrycie arytmii serca czy automatyczne wyłączenie.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-N8 Comfort; SALTER BPA-9200-GB

Użytkowanie ciśnieniomierza automatycznego

Czym charakteryzują się wspomniane modele automatyczne? Są wyposażone w funkcję samopompowania mankietu. Urządzenie dobiera odpowiednią ilość powierza i pomiar odbywa się automatycznie. Metoda ta nie jest tak dokładna jak manualna, ale tylko ona ma rację bytu w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli pomiaru będziemy dokonywać samodzielnie. Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Zazwyczaj szerokość mankietu oscyluje między 20 a 32 cm, jednak na rynku znaleźć można szerokości niestandardowe – powyżej 32 cm dla osób o rozbudowanych mięśniach ramion. Jeśli mankiet będzie zbyt ciasny względem ramienia, urządzenie będzie wskazywać zawyżone wartości. Jeżeli ciśnienie będziemy mierzyć zazwyczaj samodzielnie, powinniśmy także zwrócić uwagę, żeby zakładanie mankietu nie sprawiało trudności. Choć ciśnieniomierz automatyczny jest prosty w obsłudze, to mimo wszystko warto po zakupie sprzętu zapoznać się z instrukcją obsługi, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak dokładnie powinien być użytkowany, żeby dokonane pomiary były zawsze prawidłowe.

Ciśnieniomierze

OROMED ORO-N7 LED; GÖTZE & JENSEN BM700

Funkcje ciśnieniomierzy

Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Niektóre modele mają dodatkowo kolorowe wskaźniki, które czynią odczyt pomiaru jeszcze łatwiejszym. Informują one o prawidłowym, podwyższonym lub wysokim ciśnieniu. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie arytmii serca, źle założonego rękawa czy konieczności powtórzenia badania. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, kiedy warto skonsultować pomiary z lekarzem.

2023-03-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket