Piekarniki do zabudowy z praktyczną funkcją mikrofali

Piekarniki do zabudowy

Piekarniki do zabudowy już dawno stały się standardem w nowo projektowanych lub remontowanych kuchniach. Planowanie miejsca pod ten sprzęt jest jedną z pierwszych czynności projektowych. (Fot. Bosch)

Nierzadko domownicy wykorzystujący wcześniej kuchenkę mikrofalową również w nowej kuchni chcą z niej korzystać. A jeśli nie ma na nią miejsca? Wtedy warto zdecydować się na piekarnik wyposażony w funkcję mikrofali. Trzeba wiedzieć, że tego typu urządzenia wykorzystują przede wszystkim zaawansowaną technikę grzania opartą na grzałkach dolnych, górnych, grillu czy termoobiegu. Ich cena jest więc wyższa niż mikrofalówek. Za to sam sprzęt jest efektywny w działaniu, a wykorzystanie mikrofal w piekarniku potrafi znacznie skrócić czas przygotowywania potraw.

Piekarniki do zabudowy

AMICA AMMB44E2GCB X-Type; SIEMENS CM633GBW1; GAGGENAU BS455111

Dla kogo piekarnik z mikrofalą?

Wybór piekarnika wyposażonego w funkcję kuchenki mikrofalowej to nie tylko oszczędność przestrzeni w zabudowie kuchennej, ale przede wszystkim zwiększona funkcjonalność codziennego użytkowania. Tego typu sprzęt może doskonale sprawdzić się zwłaszcza w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Choć funkcja mikrofali dostępna jest także w niektórych piekarnikach standardowych (o szerokości, wysokości i głębokości ok. 60 cm), jest to domena przede wszystkim urządzeń kompaktowych. Tego typu konstrukcje, jak łatwo się domyślić, mają mniejsze gabaryty. Wysokość modeli kompaktowych osiąga zazwyczaj ok. 45 cm, szerokość i głębokość są zaś zbliżone do modeli standardowych (60 cm). Piekarnik z mikrofalą to funkcjonalne urządzenie, które sprawdzi się m.in. w małej kuchni, mającej pomieścić w sobie zalety „pełnowartościowego” piekarnika i mikrofalówki. Te urządzenia są znakomitą propozycją dla singli, mniejszych gospodarstw domowych oraz wszędzie tam, gdzie standardowe rozmiary tradycyjnych sprzętów gospodarstwa domowego do zabudowy byłyby zbyt duże. Nie oznacza to, że nie sprawdzą się jako urządzenia wykorzystywane w domach przy większej liczbie użytkowników. Wszystko zależy od tego, w jakie funkcje wyposażył je producent i czy takich właśnie możliwości od sprzętu oczekujemy.

Piekarniki do zabudowy

Kompaktowy piekarnik z funkcją mikrofali może być jednym z elementów rozbudowanej linii wzorniczej. Dzięki temu w kuchennej zabudowie możemy stworzyć spójną stylistycznie i kolorystycznie aranżację. 

Kolorystyka, wzornictwo i dopasowanie stylu

Domowa przestrzeń kuchenna to doskonałe miejsce, żeby zaprezentować nietuzinkowy styl pomieszczenia. Z jednej strony można to zrobić, stosując odrębny od reszty AGD front piekarnika, albo z drugiej strony – wyposażyć kuchnię w linię wzorniczą, w której wszystkie modele mają spójny design. Piekarniki z mikrofalą, podobnie jak standardowe konstrukcje, wyróżniają się rozmaitym wzornictwem. Oprócz czarnych wersji kolorystycznych dużą popularnością cieszą się modele w wersji inox. Dostępne są też piekarniki z białymi frontami wykończonymi na wysoki połysk. Tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się zwłaszcza w jasnych kuchniach.

Piekarniki do zabudowy

AMICA AMMB44E3GCW Q-Type; GORENJE BCM4547A10BG; ASKO OCM8487B

Detale wyróżniające widoczny front

Producenci stosują niekiedy dodatki, takie jak listwy dekoracyjne, podświetlenie uchwytów czy wielocalowe wyświetlacze. Bardzo ważnym elementem piekarników są także panele sterowania. W najnowszych modelach są one wyjątkowo bogate pod względem wizualnym, co dziś jest bardzo ważne podczas wyboru piekarnika, a także bardzo funkcjonalne podczas użytkowania. Przy wybieraniu danego programu automatycznego taki wyświetlacz może nawet zaprezentować zdjęcie dania lub składników.

Piekarniki do zabudowy

Fot. Bosch

Sprzęty w stylu retro

Producenci piekarników z mikrofalą oferują je zarówno jako pojedyncze sprzęty utrzymane w stylistyce retro, jak również całe serie produktów. Seria nazywana jest wtedy linią. Spotkać możemy zarówno linie produktów wolnostojących, jak i do zabudowy, choć najczęściej produkty te występują obok siebie. Trudno bowiem o zastosowanie lodówki do zabudowy w stylu retro, skoro z założenia ma ona zostać ukryta za płytą meblową. Spójne stylistycznie linie retro oferuje wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego. Urządzenia występują w rozmaitych kolorach i kształtach. Ciekawostką, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że sprzęty retro doskonale pasują do siebie wzorniczo nawet wtedy, gdy pochodzą od różnych producentów. Mamy tu na myśli połączenie dużego i drobnego AGD. Wystarczy, że wszystkie urządzenia utrzymamy w jednej tonacji kolorystycznej, i już mamy efekt w pełni wystylizowanej na styl retro przestrzeni kuchennej. Takie wzornictwo pasuje do każdego domu i każdej kuchni, niemniej wykorzystywane jest najczęściej w nowo remontowanych kamienicach, starych dworkach i pensjonatach, a także w pomieszczeniach loftowych i tych, które są utrzymane w stylu industrialnym.

Piekarniki do zabudowy

BOSCH HMG636RS1; ASKO OM8464A; GORENJE BCM598S18X

Nowoczesne funkcje w stylu retro

Wzornictwo piekarników w stylu retro nawiązuje do sielskiego stylu, a przy tym są one wyposażone w nowoczesne i przydatne funkcje. W konstrukcjach stylizowanych na retro czy vintage stosuje się zwykle sterowanie mechanicznie, które odbywa się z wykorzystaniem ergonomicznych, stylizowanych pokręteł. Jeśli producent oferuje również inne sprzęty, to takie same pokrętła znajdziemy np. na płycie gazowej. Piekarniki mogą być wyposażone w nowoczesne programy automatyczne, przydatne i praktyczne funkcje parowe, a także systemy zarządzania czasem podczas przygotowywania potraw. Mowa tu o wszelkiego rodzaju wyświetlaczach, timerach czy uruchomianiu poszczególnych grzałek w zależności od rodzaju przygotowywanej potrawy. Tego typu piekarniki oferują też nowatorskie rozwiązania w zakresie utrzymania wnętrza komory pieczenia w czystości. Mogą być nimi specjalne emalie, a także automatyczne programy czyszczenia. Komfortowe użytkowanie wspomagane jest przez stabilne prowadnice, dodatkowe sondy do pomiaru temperatury czy zapewniające bezpieczeństwo blokady rodzicielskie.

2023-03-01
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket