TCL

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki [test]

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

W redakcji testowaliśmy soundbar TCL X937 Dolby Atmos (system 7.1.4) z bezprzewodowym subwooferem i głośnikami satelitarnymi oraz korekcją akustyki pomieszczenia.

Pierwsze wrażenie przy rozpakowywaniu sprzętu to duża masa zestawu – ok. 15 kg, co świadczy o solidnej konstrukcji i głośnikach. W systemie dźwięku użyto 14 głośników. Konstrukcja belki grającej to system Ray Danz z zaawansowanym reflektorem akustycznym. Soundbar (fot.1zawiera w obudowie cztery głośniki skierowane ku górze (odbicia dźwięku od sufitu), dwa głośniki kanału lewego i prawego i jeden głośnik kanału centralnego. Listwa ma długość 1 m i masę ok. 4 kg. Głośniki przenoszą pasmo 160 Hz – 20 kHz, pobór mocy wynosi 58 W. Belkę głośnikową można powiesić na ścianie, ułatwieniem jest szablon do wyznaczenia otworów. Belka dobrze komponuje się z telewizorami o szerokości 100 cm, np. 55 cali, nie wystając poza obudowę. Na jej przedniej ściance umieszczono niewielki panel do wyświetlania komunikatów i wybieranych funkcji. Do obsługi soundbara można wykorzystać przyciski mechaniczne, ale wygodniejszy jest pilot. Pilotem z wyświetlaczem wybierzemy źródło muzyki (złącza HDMI, OPT, USB oraz bezprzewodowe – Bluetooth), ustalimy charakterystykę przy pomocy korektora dźwięku: standard, film, muzyka, dialogi, gra, sport. Można skorzystać z regulacji niskich i wysokich tonów oraz trybów: poszerzenia efektu surround, efektu Neural X, wzmocnienia basów (Bass Boost), nocnego. Nazwy funkcji są wyświetlane na niewielkim panelu.

Do komunikacji z telewizorem i zewnętrznymi źródłami dźwięku, np. odtwarzaczem Blu-ray czy dekoderem TV, służą dwa złącza HDMI 2.1 (fot.2i wyjście HDMI e-ARC do dołączenia telewizora. Warto w telewizorze wybrać także złącze HDMI e-ARC lub ARC, co umożliwi obsługę urządzeń jednym pilotem. Do USB 2.0 możemy podpiąć twardy dysk lub pendrive z muzyką i odtwarzać ją przy wyłączonym telewizorze.

Atrakcyjną funkcją soundbara jest możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych – smartfona czy tabletu z wykorzystaniem łącza Bluetooth i aplikacji, np. Spotify, YouTube czy AirPlay 2 (Wi-Fi).

Warto skorzystać z aplikacji TCL Home i skalibrować zestaw głośnikowy w miejscu odsłuchu przy pomocy mikrofonu smartfona i funkcji AI Sonic Adaptation. Aplikacja umożliwia także obsługę soundbara (fot.3i telewizora marki TCL, pilot można wtedy schować.

Solidny 8-calowy głośnik niskotonowy subwoofera przenosi pasmo częstotliwości 40 Hz – 120 Hz, a jego pobór mocy to 40 W. Otwór bass-reflex (fot.4zwiększa oddziaływanie niskich częstotliwości. Subwoofer automatycznie paruje się z soundbarem po podłączeniu do zasilania – dioda LED sygnalizuje połączenie obu urządzeń. Instrukcja zaleca ustawienie subwoofera do 3 m od soundbara, a soundbara 2 – 3,5 m od miejsca odsłuchu.

Dwa niewielkie głośniki satelitarne (fot.5(2 × 10 W) komunikują się z soundbarem bezprzewodowo, co także ułatwia ich ustawienie w optymalnym miejscu lub zamocowanie na ścianie (są uchwyty). Aby korzystać z zestawu, wzmacniacze soundbara, subwoofera i głośniki satelitarne trzeba zasilać z sieci 230 V.

Po wykorzystaniu płyty testowej Dolby Atmos Blu-ray Demo Disc odtwarzane ścieżki dźwiękowe z filmów i innych zyskiwały efekty przestrzenne, pogłębione były niskie tony. Wykorzystanie głośników skierowanych ku górze (odbicia dźwięku od sufitu) i głośników satelitarnych wzmacniało przy odtwarzanych filmach tło akcji oraz efekty dźwięku otaczającego. Słyszalny był efekt wzmocnienia basu przy funkcji Bass Boost. Także zwykłe odtwarzanie filmów i kanałów telewizyjnych na ekranie telewizora z domowego dekodera Evobox Polsat Box, a fonii za pomocą soundbara znacznie poprawiało jakość dźwięku. Przy wykorzystaniu aplikacji Spotify słuchanie piosenek zyskiwało dynamikę i wyraźne odczuwanie niskich tonów w takich instrumentach jak kontrabas czy organy. Podsumowując, TCL X937U to bardzo dobry sposób poprawy jakości dźwięku w starszych telewizorach, które mają słaby system audio, szczególnie jeśli jesteśmy zwolennikami niskich tonów i dźwięku przestrzennego Dolby Atmos w nowych telewizorach. Możliwość wykorzystania go także jako zestawu audio do odtwarzania muzyki z różnych aplikacji ze smartfona czy pamięci dołączonej do wejścia USB, na przykład na domowej imprezie, biorąc pod uwagę dużą moc zestawu, to duża zaleta.

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

Fot. 1

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

Fot. 2

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

Fot. 3

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

Fot. 4

Soundbar 7.1.4 – solidny zestaw do kina i muzyki

Fot. 5

2023-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket