ELECTRO-SYSTEM , REMONDIS

#EkoWalentynki 2023 ogólnopolska akcja po raz 13. (promocja)

#EkoWalentynki 2023 ogólnopolska akcja po raz 13.

 

EkoWalentynki to ogólnopolska cykliczna akcja edukacyjna realizowana od 2010 r. Jej celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami. Podobnie jak w poprzednich edycjach EkoWalentynek, w roku 2023 włączyła się firma ELECTRO-SYSTEM Organizacja Odzysku SEiE S.A.

Ten edukacyjny program motywuje do codziennej zbiórki w gospodarstwach domowych oraz zapewnia pomoc techniczną i logistyczną przy organizacji zbiórki ZSEiE i zużytych baterii. W EkoWalentynkach uczestniczyło do tej pory ponad 1000 lokalnych partnerów, którzy zebrali 100 mln sztuk zużytych baterii.

Partnerzy i uczestnicy projektu

Podobnie jak w poprzednich edycjach „EkoWalentynek”, w roku 2023 do akcji edukacyjnej włączą się spółki z grupy REMONDIS: REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., ELECTRO- SYSTEM Organizacja Odzysku SEiE S.A. – firmy, dzięki którym każdego roku wzrasta w Polsce poziom odzysku i recyklingu zużytych baterii oraz elektroodpadów. Co roku w akcji biorą udział szkoły, przedszkola, uczelnie wyższe, domy kultury, biblioteki.

W akcje angażują się także lokalne samorządy, organizacje społeczne, stowarzyszenia, harcerze, ochotnicze hufce pracy, ośrodki sportowe, media i prywatnie wiele osób. Bardzo ważną rolę w promocji akcji odgrywają lokalne media: strony internetowe, telewizja, radio, prasa. Każdego roku blogi zaangażowanych placówek i osób prywatnych promują akcję, upowszechniając jednocześnie wiedzę o konieczności selektywnej zbiórki baterii i elektroodpadów.

#EkoWalentynki 2023 ogólnopolska akcja po raz 13.

Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród szkół, przedszkoli, uczelni wyższych, domów kultury, bibliotek, a także lokalnych samorządów i różnego rodzaju organizacji działających w danej społeczności lokalnej.

O kampanii słów kilka

Kampania każdego roku rozpoczyna się 14 lutego, w Dzień Zakochanych i trwa najczęściej do 22 kwietnia – Dnia Ziemi. Lokalni koordynatorzy przez kilka miesięcy prowadzą różnorodne działania informacyjne i edukacyjne w celu zachęcenia mieszkańców do recyklingu i organizują zbiórki, a partnerzy dostarcza pojemniki, do których zbierane są zużyte baterie i elekroodpady, oraz zapewniają na bieżąco odbiory skoordynowane przez dział logistyki REMONDIS Electrorecycling. W zamian za zużyte baterie i elektrośmieci osoby je oddające otrzymują słodkie czekoladowe serduszka lub lizaki.

Organizacje zbierania i recyklingu elektroodpadów

Od 2005 r. w Polsce działa system rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), oparty o organizacje odzysku, które w imieniu podmiotów wprowadzających nowy sprzęt na rynek realizują obowiązki w zakresie organizowania systemu zbierania i recyklingu elektroodpadów. Organizacje działające na polskim rynku, w tym ELECTRO - SYSTEM Organizacja Odzysku, przeznaczyły już na ten cel ponad miliard złotych i z roku na rok ich wydatki są wyższe. ROP w obszarze baterii realizowany jest z kolei przez tzw. podmioty pośredniczące, działające na podobnych zasadach jak organizacje odzysku. Także drugi partner EkoWalentynek REMONDIS Electrorecycling Polska od wielu lat realizuje obowiązki w tym zakresie.

#EkoWalentynki 2023 ogólnopolska akcja po raz 13.

Przede wszystkim edukacja ekologiczna

Zwiększenie zbiórki i recyklingu wymaga ciągłej edukacji ekologicznej społeczeństwa. To także zadanie organizacji odzysku i podmiotów pośredniczących. Partnerzy projektu #EkoWalentynki na działania edukacyjne wydają rocznie blisko 2 mln zł. Ważne jest również, żeby obok edukacji konsumenci mieli możliwość łatwego pozbycia się niepotrzebnych urządzeń na różne, dopasowane do ich potrzeb sposoby. Obecnie wielkopowierzchniowe sklepy handlujące sprzętem mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu od klienta w miejscu dostawy. W tego typu placówkach można też zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt, niezależnie od tego, czy kupuje się nowy produkt czy nie.

Sprawdzone działania systemowe

Coraz ważniejszą rolę odgrywają również PSZOK- -i (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych), gdzie mieszkańcy mogą bezpłatnie zostawiać m.in. elektroodpady oraz zużyte baterie. Funkcjonują również projekty nieodpłatnych odbiorów bezpośrednio z domu. Przykładem takich działań jest projekt DECYDUJESZ.pl prowadzony przez REMONDIS Electrorecycling Polska i ELECTRO - SYSTEM Organizację Odzysku, w ramach którego zapewniany jest nieodpłatny odbiór wielkogabarytowych urządzeń, takich jak pralki czy lodówki.

Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i koordynator akcji #EkoWalentynki w Polsce, ekolog i podróżnik

Pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem troski o naszą planetę. Pamiętajmy! Każdy z nas dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytymi bateriami i zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zapobiega szkodliwym skutkom dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.

2023-02-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket