Wolnostojące kuchnie elektryczne z płytą indukcyjną

Wolnostojące kuchnie elektryczne

Kuchnie indukcyjne to nowoczesne konstrukcje w całości zasilane energią elektryczną. Do dyspozycji użytkownika są, zamknięte w jednej obudowie, funkcjonalny piekarnik i płyta – wyposażona zwykle w cztery strefy z polami indukcyjnymi, a niekiedy również strefy łączone, na których możemy wygodnie ustawić duże garnki. (Fot. Amica)

Mimo zmieniających się trendów klasyczne rozwiązania zawsze będą miały swoich zwolenników. Doskonale potwierdza to funkcjonujący od lat segment rynku związany z kuchniami wolnostojącymi. Nie omijają ich też innowacje, jak indukcyjna płyta grzejna. Wolnostojące kuchnie z płytą indukcyjną charakteryzują się bardzo dobrą regulacją ciepła, chronią przed poparzeniami oraz przypalaniem się potraw, a przy tym oszczędzają energię elektryczną. Pomagają tym samym zadbać nie tylko o odpowiednio przyrządzone potrawy, ale także o nasze portfele.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

VESTFROST VC–993wnPIBG; VESTFROST VC-993wnPIBR

Zastosowanie indukcji w sprzęcie domowym

Indukcja pozostaje najefektywniejszym sposobem gotowania, co jest istotne w dobie wciąż rosnących cen prądu. Płyty indukcyjne do zabudowy już dawno zyskały rzeszę zwolenników, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania w sprzęcie wolnostojącym do gotowania i smażenia. Takim urządzeniem jest np. wolnostojąca kuchnia z płytą indukcyjną. Rozwiązania wykorzystywane w płytach indukcyjnych sprawiają, że gotowanie jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim wygodne i intuicyjne. Wśród zalet takich modeli należy wymienić krótki czas nagrzewu, względy ekonomiczne, błyskawiczne reagowanie na zmianę poziomu mocy i łatwość utrzymania w czystości. Atutem jest też nowoczesne wzornictwo. Ogromną korzyścią jest niewątpliwie czas podgrzania potrawy, zdecydowanie krótszy w porównaniu do modeli gazowych czy ceramicznych. W praktyce proces gotowania rozpoczyna się z chwilą, gdy na włączonym polu ustawimy naczynie z ferromagnetycznym dnem. Wtedy podgrzewa się jedynie dno naczynia, a nie cała płyta. Po zdjęciu naczynia płyta pozostaje bezpiecznie chłodna, ponieważ ciepło powstaje w naczyniu, a nie w płycie. Oznacza to, że płyta przejmuje jedynie niewielkie ilości ciepła od gorącego garnka. Czas potrzebny do zagotowania 2 l wody na tego rodzaju płycie, w uśrednionych warunkach, jest blisko dwukrotnie krótszy w porównaniu z innymi technikami gotowania, czyli na kuchni gazowej lub elektrycznej.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

Płyty indukcyjne kuchni wolnostojących mogą być wyposażone w strefy łączone, co pozwala podczas przygotowywania potraw na wygodne korzystanie z dużych naczyń, np. z brytfanny. (Fot. Amica)

Energooszczędne i komfortowe przyrządzanie potraw

Płyty indukcyjne, również te stosowane w kuchniach wolnostojących, spośród wszystkich dostępnych technik gotowania najsprawniej i najszybciej przemieniają energię elektryczną na cieplną. To dlatego, że w tego rodzaju sprzętach następują równocześnie natychmiastowy wzrost temperatury i równomierne rozprowadzanie ciepła w całej objętości naczynia. Rezultatem jest np. osiągnięcie stanu wrzenia wody w znacznie krótszym czasie niż w wypadku tradycyjnych urządzeń służących do gotowania. Co więcej, przyrządzanie potraw na płycie indukcyjnej jest niezwykle komfortowe. Dotyczy to zwłaszcza potraw, które wymagają specjalnego nadzoru, ciągłego mieszania i sprawdzania ich stanu podczas ogrzewania. Warto tu wymienić np. gotowanie mleka, rozpuszczanie czekolady, przyrządzanie gęstych sosów lub długotrwałe i wolne gotowanie bigosu.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

Fot. Gorenje

Pola grzewcze i łączenie stref

Ważnym parametrem płyty indukcyjnej stosowanej w kuchni wolnostojącej jest jej szerokość, wynosząca tyle, ile wynosi szerokość kuchni. Zwykle jest to ok. 60 cm szerokości i głębokości. Parametry te określają również liczbę pól grzejnych. W konstrukcjach do zabudowy, gdzie płyta może być szersza, możemy mieć do dyspozycji większą liczbę pól. W kuchniach wolnostojących płyta indukcyjna standardowo wyposażona jest w cztery pola. Niemniej nie oznacza to, że nie możemy przygotowywać potraw w większych garnkach, brytfannach czy patelniach. Płyty indukcyjne w kuchniach wolnostojących mogą być wyposażone, podobnie jak standardowe płyty do zabudowy, w pola łączone. Mogą to być np. dwa pola z czterech dostępnych, które można „scalić” w jedno większe i przygotowywać potrawy z użyciem wspomnianej już brytfanny, którą trudno byłoby zmieścić na okrągłym polu o standardowych wymiarach.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

W kuchniach wolnostojących płyta indukcyjna i piekarnik wyposażone są w oddzielne sterowanie. Frontowy panel sterowania przeznaczony jest do obsługi piekarnika, a sterowanie płytą odbywa się wygodnie od góry, przez panel zintegrowany z jej szklaną powierzchnią.

Zabezpieczenia w płytach indukcyjnych

Płyty indukcyjne wyposażone są w rozmaite rozwiązania zapewniające komfort obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. Do najpopularniejszych należy tzw. blokada rodzicielska. Jest ona dostępna na panelu sterowania, zazwyczaj w postaci specjalnego przycisku, który po przytrzymaniu przez kilka sekund lub po włączeniu jednocześnie z innym przyciskiem (kombinacja dwóch funkcji) dezaktywuje działanie panelu sterowania. Wtedy niemożliwa będzie zmiana parametrów pracy czy wyłączenie lub włączenie urządzenia.

Kolejną praktyczną funkcją w płytach indukcyjnych kuchni wolnostojących jest wskaźnik ciepła resztkowego. Żeby zmniejszyć ryzyko poparzenia i zabezpieczyć przed tym użytkownika, producenci wyposażają płyty w sygnalizację świetlną na panelu sterowania, która informuje o tym, że pole jest jeszcze gorące.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

Zastosowanie płyty indukcyjnej w kuchniach wolnostojących sprawia, że urządzenia wyglądają elegancko i efektownie, a do tego są łatwe do utrzymania w czystości. (Fot. Amica)

Elektryczny piekarnik dopełnieniem funkcjonalności

Piekarniki kuchni indukcyjnych wyposażane są w wiele przydatnych funkcji i rozwiązań technicznych, które poprawiają komfort obsługi i ułatwiają dobór optymalnych ustawień do przyrządzanej potrawy. Jedną z podstawowych funkcji jest możliwość regulacji temperatury grzałek oraz rodzajów grzania. Standardowo każdy piekarnik wyposażony jest w kilka nastaw, tj. grzałka górna, dolna, grzałki górna i dolna czy termoobieg. Obok podstawowych opcji grzania znaleźć można funkcje dodatkowe, np. grill. Jedną z podstawowych, często stosowanych funkcji jest rożen. To rozwiązanie daje konsumentom możliwość nakłucia np. drobiu na szpikulec i opiekania potrawy z różnych stron. Szpikulec umieszczony w obracającym się napędzie nadaje mięsu równomiernie opieczoną skórkę i pozwala osiągnąć efekt porównywalny do profesjonalnych rożnów dostępnych w restauracjach. W standardowych modelach nie brakuje także funkcji podświetlenia wnętrza komory czy minutnika.

Wolnostojące kuchnie elektryczne

Fot. Gorenje

Systemy bezpieczeństwa w piekarnikach

W piekarnikach kuchni indukcyjnych stosowane są specjalnie przeszklone drzwi, których front nie nagrzewa się powyżej określonej temperatury, bezpiecznej dla użytkownika. Producenci stosują przeszklenie potrójne, a w najbardziej zaawansowanych modelach nawet poczwórne. Oprócz stosowania dodatkowych szyb ochronnych spotyka się zaawansowane systemy chłodzenia obudowy. Zazwyczaj wyposaża się je w specjalne kanały odprowadzające i wentylatory chłodzące lub systemy grawitacyjne, zasysające zimniejsze powietrze z otoczenia. Popularnymi rozwiązaniami są ponadto blokada drzwi urządzenia oraz blokada panelu sterowania. Zapobiega to dostępowi do rozgrzanej komory piekarnika czy też przypadkowemu uruchomieniu urządzenia, np. przez dzieci.  

Wolnostojące kuchnie elektryczne

GORENJE GEIT5C60WPG; AMICA 523IE3.325PaHTsKDp(Xx); AMICA 6226IED3.375TsDpHb(Xx)

Wolnostojące kuchnie elektryczne

AMICA 57IED3.325HTaDp(Bm); GORENJE MEKIS510B

Amica z systemem BakingPro

Amica oferuje kuchnię wolnostojącą 6117IE3.380HTaDp( Bm) z płytą indukcyjną i pojemnym piekarnikiem wykorzystującym innowacyjny system BakingPro. Płyta urządzenia wyposażona jest 4 pola grzejne z praktyczną funkcją PowerBooster, która umożliwia szybsze gotowanie i smażenie. W drzwiach piekarnika znajdują się 3 szyby. Na drzwiach (od wewnątrz) użytkownik znajdzie praktyczne wskazówki odnośnie do sposobu pieczenia rozmaitych potraw. Dodatkowo piekarnik wyposażony jest w innowacyjny system BakingPro. Nowa konstrukcja komory zapewnia więcej przestrzeni, równomierną dystrybucję ciepła oraz stabilną temperaturę w całej komorze piekarnika. Piekarnik oferuje aż 11 rozmaitych funkcji, w tym termoobieg i praktyczną funkcję czyszczenia parowego. Brud zmiękczony przez parę z łatwością można usunąć przy pomocy gąbki z wodą i płynem do mycia naczyń, ponieważ całe wnętrze komory zostało pokryte łatwą w czyszczeniu emalią EasyClean.

Amica

Gorenje z innowacyjną komorą HomeMade

Piekarniki Gorenje są dobrze znane z innowacyjnej, zaokrąglonej wnęki, która od wielu lat jest ich cechą charakterystyczną. Kształt HomeMade był inspirowany tradycyjnymi piecami opalanymi drewnem i zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w porównaniu z konkurencją. Teraz kształt HomeMade został całkowicie odświeżony, a przepływ powietrza udoskonalony dzięki nowej konstrukcji grzałki i lepszemu rozmieszczeniu otworów wentylacyjnych. To dlatego temperatura jest stabilna w całym piekarniku. Rozwiązanie HomeMade zostało zastosowane miedzy innymi w modelu MEKIS6101I. To wolnostojąca kuchnia elektryczna z płytą indukcyjną, oferującą 4 pola grzewcze i funkcję Bridge- Zone, pozwalającą na utworzenie dwóch większych stref grzewczych. To znacznie upraszcza gotowanie w dużych garnkach i jest doskonałym rozwiązaniem do jednoczesnego przygotowywania większych posiłków i dodatków. Piekarnik w tym modelu został dodatkowo wyposażony w automatyczną dystrybucję powietrza, co gwarantuje równomierne wypieki na każdym poziomie, nie tylko dzięki wspomnianemu kształtowi komory, ale także rozwiązaniu MultiAir. We wnętrzu zastosowano także bardzo odporną i gładką powłokę emaliowaną SilverMatte, która jest odporna na zniszczenia i pozwala łatwiej zachować czystość piekarnika. O to ostatnie zadba dodatkowo funkcja AquaClean – program do czyszczenia komory. Piekarnik w modelu MEKIS6101I oferuje dużą powierzchnię grzewczą (BigSpace) dzięki zoptymalizowaniu kształtu samej kuchni – do 71 l, można upiec więc nawet 7-kilogramowego indyka w całości.

Gorenje
2023-02-05
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket