Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki z możliwością zestawienia

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

Czym różni się klasyczny model side by side od modeli zestawianych? Tym, że lodówkę i zamrażarkę możemy umiejscowić zarówno razem, jak i osobno. Z praktycznego punktu widzenia może to mieć ogromny wpływ na wystrój i sposób organizacji przestrzeni kuchennej. Modele lodówek side by side to, bez wątpienia, obok imponującej funkcjonalności przede wszystkim duża pojemność do przechowywania. (Fot. Amica)

Zestawienie dwóch urządzeń chłodniczych typu chłodziarka i zamrażarka to przede wszystkim większa pojemność przechowywania rozmaitych produktów spożywczych, ale też większe możliwości doboru rozmaitych sprzętów, charakteryzujących się funkcjami i parametrami, które mogą interesować użytkownika, oddzielnie, a nie w jednej bryle. Większość producentów domowych sprzętów chłodniczych oferuje tego typu modele chłodziarek i zamrażarek, które po zestawieniu pasują do siebie zarówno wzorniczo, jak i funkcjonalnie. Co więcej, nie muszą stać w bezpośredniej bliskości, żeby spełniały swoje podstawowe zadania.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

AMICA FC3666.3DFCZMX, FZ3006.3DFMX; ASKO FN23841B, R23841B; FRANKE FSDF 300 NF XS E,FSDR 400 XS E

Praktyczne zestawienie chłodziarki i zamrażarki

Lodówki i zamrażarki zestawiane w tandem typu side by side to nic innego jak dwa oddzielne sprzęty, z których jeden pełni funkcję chłodziarki, a drugi zamrażarki. Z reguły są to urządzenia jednodrzwiowe, które zestawione obok siebie tworzą jedną bryłę, pasującą do siebie frontami, uchwytami i gabarytami. Zarówno jednodrzwiowe chłodziarki, jak i zamrażarki wewnątrz wyposażone mogą być w pojemne szuflady, pojemniki, regulowane półki, jak i półeczki na drzwiach oraz inne praktyczne udogodnienia. Co ważne, urządzenia nie są od siebie zależne. Mogą stać zarówno razem, jak i oddzielnie. Oddzielne ustawienie może być ciekawym akcentem wzorniczym w kuchni. Doda jej lekkości i przestrzeni. Duże lodówki typu side by side, czyli w jednej bryle, bez wątpienia ograniczają możliwości zabudowy, a tym samym determinują pozostałą przestrzeń funkcjonalną.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

Wolnostojący sprzęt chłodniczy typu chłodziarka i zamrażarka może być zestawiony razem, tworząc zestaw do przechowywania żywności, przypominający konstrukcyjnie dużą lodówkę typu side by side, ale również może zostać umiejscowiony oddzielnie. (Fot. Amica)

Pojemności obu urządzeń

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu chłodziarki i zamrażarki jednodrzwiowej, w dodatku takich, które można praktycznie zestawić, jest ich pojemność. Potrzeby w tym zakresie mogą być różne w zależności od wymagań użytkownika. Wielu twierdzi, że im większa chłodziarka czy zamrażarka, tym lepiej. Taka odpowiedź ma znaczenie, jeśli z urządzeń ma korzystać wielu domowników lub po prostu chcemy przechowywać dużą ilość produktów. W przeciwnym razie duża chłodziarka i zamrażarka mogą okazać się bezużyteczne – będą jedynie zużywać więcej energii elektrycznej. Warto więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni powinniśmy zapewnić chłodzonym i mrożonym produktom.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

GORENJE FN6192DHW, R6191DW; SAMSUNG Bespoke RR39A7463AP, Bespoke RZ32A7485AP; SIEMENS KS36VVIEP, GS36NVIEP

Specjalne szuflady do przechowywania żywności

Na wstępie warto zaznaczyć, że modele chłodziarek jednodrzwiowych odznaczają się przede wszystkim dużą pojemnością. To z uwagi na brak dolnego czy górnego zamrażalnika. Wnętrza komór chłodzenia wyposażone są w szuflady, tzw. komory, niskich temperatur, nazywane też zerowymi (ze względu na temperaturę w nich panującą). Temperaturę i wilgotność utrzymują na ściśle określonym poziomie, tak by warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, wita- miny, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od -2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory wykorzystywane rozwiązania mogą przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję. W kwestii pojemności, ergonomii oraz komfortu korzystania z lodówki duże znaczenie mają zastosowane półki, balkoniki oraz szuflady do przechowywania owoców, warzyw lub mięsa i ryb. Zyskujemy dzięki nim nie tylko porządek, ale przede wszystkim więcej miejsca w komorze.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

Fot. Asko

Dystrybutor wody i lodu

Praktycznymi, choć nie tak często stosowanymi w modelach jednodrzwiowych, rozwiązaniami są dystrybutor wody w chłodziarkach oraz kostkarka lodu w zamrażarkach. Co prawda, rozwiązania te są stosowane również w tradycyjnych chłodziarkozamrażarkach, jednak zajmują sporo miejsca i jego kosztem użytkownik traci przestrzeń, np. na balkoniki na drzwiach. Dystrybutor może wykorzystywać specjalny zbiornik, który jest uzupełniany ręcznie. Innym rozwiązaniem jest podłączenie urządzenia bezpośrednio do instalacji hydraulicznej, wymaga to jednak od użytkownika odpowiedniego przygotowania instalacji, lecz przy częstym użytkowaniu jest, oczywiście, wygodniejsze. Dozownik jest wyposażony w wymienny filtr do wody. Wbudowana w dystrybutor kostkarka będzie z kolei przydatnym dodatkiem w upalne dni i podczas przyjęć. Aby z niej skorzystać, wystarczy postawić szklankę i lekko przycisnąć przycisk kostkarki. Do wyboru są kruszony lód, kostki lodu lub schłodzona woda. Kostkarka do lodu może być również umieszczona w zamrażarce. Jest to zazwyczaj obracana kostkarka, tzw. twistowa.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

Cechą charakterystyczną praktycznego sprzętu chłodniczego jest nie tyle sama pojemność, co różnego rodzaju półki, szuflady i balkoniki. Dzięki nim można wygodnie i w odpowiednich warunkach przechowywać, a także głęboko mrozić, m.in. warzywa i owoce, a także mięso czy produkty porcjowane.

Panele sterowania i zmiana parametrów

Dziś w nowoczesnych sprzętach chłodniczych coraz rzadziej spotkać możemy sterowanie mechaniczne. Zwykle jest to pokrętło, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który może być umieszczony np. na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię.

Wolnostojące chłodziarki i zamrażarki

Nowoczesna funkcja jonizacji

Niektóre modele chłodziarek wyposażane są w systemy jonizacji. Proces ten polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. W zamkniętym środowisku, jakim jest komora chłodzenia, żywność narażona jest na działanie bakterii i wirusów. Jonizację stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się drobnoustrojów. W wyniku jonizacji powstaje ozon, który będąc naturalnym pogromcą bakterii, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, pomaga zachować na dłużej świeżość produktów żywnościowych. Proces jonizacji niszczy do 95 proc. szkodliwych mikroorganizmów i eliminuje niepożądane zapachy wydzielane przez niektóre produkty, np. cebulę.

2023-02-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket