TCL

Telewizor UHD 4K TCL 55C735 [test]

Telewizor UHD 4K TCL 55C735

Google TV i 144 Hz do gier

W redakcji testowaliśmy telewizor TCL 55C735 z wyświetlaczem QLED, systemem operacyjnym Google TV i rzadko spotykanym w tej klasie sprzętu odświeżaniem obrazu 144 Hz polecanym do gier.

TCL 55C735 z zewnątrz wyróżnia podstawa (o szerokości 30 cm) z tworzywa, która zapewnia stabilność ekranowi. W dwóch nóżkach łączących podstawę z ekranem można schować przewód zasilający i np. kabel antenowy DVB-T2 czy satelitarny (fot. 1). Z nowości technicznych na uwagę zasługuje zmienna częstotliwości odświeżania obrazu: 60 Hz, 120 Hz (filmy akcji, sport) i 144 Hz (gry po dołączeniu mocnego komputera). Warto zwrócić uwagę na złącza HDMI, ponieważ do wyboru są „szybsze i wolniejsze”: HDMI 4K 144 Hz (z ALLM i VRR – ważne dla graczy), HDMI (4K 120 Hz), HDMI 4K 60 Hz i HDMI 4K 60 Hz (eARC/ARC), a więc warto wiedzieć, co do nich dołączyć, w celu uzyskania maksymalnej przepustowości danych. Do złącza HDMI 4K 60 Hz (eARC/ARC) najlepiej dołączyć dekoder IPTV czy OTT, żeby oba urządzania uruchamiać jednym pilotem. To telewizor polecany graczom. Specjalne menu „Mistrz gry” (fot. 2) aktywuje się po dołączeniu konsoli do gier. Wtedy dodatkowo można skorzystać z funkcji wyboru wyświetlania liczby klatek na sekundę, automatycznego trybu małej latencji (minimalne opóźnienie 8 ms) i zmiennej częstotliwości odświeżania, a także z HDR do gier HGIG.

Jeżeli w dynamicznych scenach filmowych pojawią się problemy z płynnością obrazów, można skorzystać z funkcji poprawy ruchu (fot. 3) w dwóch opcjach: „wyrazistość ruchu” − zmniejsza rozmycie ruchu w szybko poruszających się obiektach oraz „redukcja migotania” w celu zwiększenia stabilności obrazu. Przy wielogodzinnym graniu czy oglądaniu filmów filtr światła niebieskiego, zmniejszy jego niekorzystny wpływ na wzrok.

Do przetwarzania obrazu i dźwięku wykorzystywane są algorytmy sztucznej inteligencji. Można skorzystać z trybu Inteligentny obraz i dźwięk, który automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do natężenia oświetlenia w pokoju i rozdzielczości obrazu oraz rodzaju treści materiałów wideo oraz dźwięku. To funkcje przydatne dla osób, które chcą uzyskać dobry obraz bez zagłębiania się w szczegóły techniczne. Wyświetlacz VA Direct LED QLED (z kropkami kwantowymi) jest gwarancją bardzo dobrych kolorów. Warstwa kropek kwantowych poszerza przestrzeń kolorów (94 proc. DCI-P3). Szczególnie w filmach przyrodniczych odcienie zieleni i czerwieni zobaczymy zbliżone do odcieni naturalnych (fot. 4). Przy oglądaniu w jasnym pomieszczeniu widoczne są źródła światła na ekranie.

Głosowego Asystenta Google można wykorzystać do obsługi podstawowych funkcji telewizora, np. ściszania, wyłączania, zmieniania kanałów, korzystania z biblioteki, w której są przechowywane informacje o oglądanych filmach oraz zaplanowanych do oglądania.

Poziom kontrastu, czerni i szczegółowości obrazu w dużej mierze zależy od źródłowego materiału wideo. Ten telewizor pokazuje swoje możliwości przy korzystaniu z materiałów wideo 4K z funkcją HDR Dolby Vision, dzięki czemu zwiększa się ilość szczegółów w dynamicznych scenach, które są widoczne przy mniejszej jasności obrazu. Dobrze sobie radzi także ze skalowaniem obrazu HD do 4K, np. z serwisów VoD Canal+ czy Polsat Box Go. W domowej bibliotece możemy zgromadzić filmy i seriale, które chcemy obejrzeć w przyszłości, i korzystać z rekomendacji, jeśli pozwolimy Google TV na śledzenie naszych preferencji. Korzystając z funkcji Chromecast, możemy ze smartfona szybko przesyłać zdjęcia i filmy na ekran telewizora. Podsumowując, to telewizor uniwersalny, polecany dla osób ze znajomością techniki telewizyjnej ze względu na liczne regulacje, które mogą poprawić jakość obrazu i dźwięku. Dzięki temu możemy w najlepszej jakości oglądać filmy 4K HDR z serwisów VoD gier i sportu (fot. 5). Telewizor był testowany w czasie mistrzostw świata w Katarze. Dużą frajdą było oglądanie transmisji na kanale TVP 4K Sport (HDR HLG), gdzie obraz był szczegółowy, a kolor murawy naturalnie zielony. Sylwetki piłkarzy i piłka były wyraźne, a ruch płynny. Wrażenia zwiększał wyraźny przestrzenny dźwięk, nie jest wymagany dodatkowy soundbar, jeżeli nie zależy nam na bardzo niskich tonach.

Telewizor

Fot. 1

Telewizor

Fot. 2

Telewizor

Fot. 3

Telewizor

Fot. 4

Telewizor

Fot. 5

2023-01-26
x

Kontakt z redakcją

© 2025 InfoMarket