Najnowsze telewizory i wyświetlacze na CES 2023

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

W Las Vegas na konferencjach producentów sprzętu RTV i stoiskach zaprezentowano nowości w sprzęcie RTV, jakie zobaczymy w sklepach, w tym roku. Atrakcyjne były też prototypy, które pokazują najciekawsze trendy rozwojowe wśród wyświetlaczy. Wizytówką możliwości technologicznych producentów telewizorów były duże ekrany – do 100 cali, wykonywane w różnych technikach. (Fot. CES)

Tegoroczne targi CES, po pandemii, zwiedziło ponad 115 tys. (w roku 2020 – 171 tys.) entuzjastów elektroniki z różnych dziedzin. Wzięło w nich udział 3200 wystawców. Na targach CES swoje nowości zaprezentowali najwięksi producenci telewizorów, jak Hisense, LG, Panasonic, Samsung, TCL.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

LG OLED Flex; PANASONIC LZ2000 OLED TV

Telewizory OLED marki LG na 2023 rok

Na czele linii OLED 2023 stoją najnowsze urządzenia z serii: Z3, G3 i C3 OLED evo z nowym procesorem α9 AI Gen 6. Istotnym unowocześnieniem w serii G3 jest wyświetlacz OLED evo z techniką Brightness Booster Max. Wykorzystuje on zupełnie nową architekturę sterowania światłem (Micro Lens Array) i algorytmy zwiększające jasność obrazu nawet o 70 proc. W procesorze α9 AI Gen 6 funkcja AI Picture Pro zapewnia ulepszone skalowanie obrazu, zwiększając wyrazistość, a mapowanie tonów pomaga wydobyć głębię i szczegóły z każdej klatki, w tym twarzy. Nowością funkcji AI Sound Pro jest tworzenie wirtualnego dźwięku przestrzennego 9.1.2 przy pomocy tylko głośników telewizora. Zachowane są też funkcje do gier znane z ubiegłorocznych modeli. Odświeżony system operacyjny webOS All New Home proponuje bardziej spersonalizowaną obsługę, czyli przeprojektowany interfejs użytkownika. Na przykład funkcja AI Concierge w oparciu o dotychczasowe wykorzystywanie urządzenia i historię wyszukiwania dostarcza listę wybranych treści, a także udostępnia wybór aktualnych propozycji do przeglądania.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

W 2022 r. Hisense TV osiągnął rekordowe wyniki, zajmując 2. miejsce w sprzedaży telewizorów na świecie. (Fot. Hisense)

LG z bezprzewodowym OLED M Zero Connect

Wydarzeniem na stoisku LG była premiera 97-calowego (są też wersje 83- i 77-calowe) LG Signature OLED M (model M3) – pierwszego na świecie telewizora konsumenckiego z oddzielnym modułem z „elektroniką” Zero Connect. Oddzielny moduł umożliwia bezprzewodowe przesyłanie sygnałów audio-wideo w czasie rzeczywistym w rozdzielczości do 4K (120 Hz) na kinowy ekran OLED. W przystawce Zero Connect umieszczono złącza HDMI, procesory przetwarzające obraz, tunery DVB-T2 i DVB-S2 oraz nadajnik sygnałów audio-wideo. Obrotowa antena umożliwia uzyskanie maksymalnego niezakłóconego sygnału. Funkcja rozpoznawania mowy pozwala uruchomić moduł i urządzenia do niego dołączone oraz sterować ich funkcjami. Konstrukcja wyświetlacza (One Wall Design) i wieszak do tak dużego ekranu zapewniają, że ekran całkowicie przylega do ściany. LG Signature OLED M (model M3) otrzymał kilka wyróżnień, w tym magazynu „Engadget” – „Best of CES Award” w kategorii „Best Home Theatre Tech”.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Wydarzeniem na stoisku LG była premiera 97-calowego bezprzewodowego telewizora LG Signature OLED M. (Fot. LG)

Przezroczysty telewizor OLED T marki LG

Od lat trwają prace nad transparentnym telewizorem. LG inwestuje w technikę OLED. Pokazany prototyp Transparent Screen OLED T może być telewizorem lub atrakcyjnym wyświetlaczem reklamowym, pokazującym reklamową grafikę na przezroczystym jak szyba panelu. LG opanowało też produkcję zwijanych i wyginanych ekranów OLED. Telewizor LG Signature OLED R oraz wyginany monitor LG OLED Flex zostały dwukrotnymi laureatami „CES 2023 Innovation Award”, zdobywając nagrodę „Best of Innovation” w kategorii „Gaming”.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Prototypowy transparentny ekran LG OLED T. (Fot. LG)

Telewizory Panasonic z nowymi panelami OLED LG

Dzięki hollywoodzkiemu tuningowi i bardzo dobremu odwzorowania kolorów telewizory Panasonic OLED od dawna są chwalone jako najlepszy wybór do filmów, programów telewizyjnych i gier. Najnowszy flagowy model firmy Panasonic – MZ2000 120 Hz jest wyposażony w najnowocześniejszy panel OLED firmy LG z systemem zarządzania ciepłem (o 50 proc. jaśniejszy obraz), a także wieloma ulepszeniami w zakresie przetwarzania obrazu, gier i dźwięku wprowadzonymi przez inżynierów LG. Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, MZ2000 obsługuje szeroką gamę formatów HDR, w tym Dolby Vision IQ, HDR10+ Adaptive i HLG Photo – format zdjęć, który przenosi fotografię do świata HDR. Dzięki obsłudze kluczowych funkcji: HDMI 2.1, VRR i AMD Freesync Premium, MZ2000 jest idealnym rozwiązaniem dla graczy.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

W tym roku Samsung do telewizorów QD-OLED dołączył model 77-calowy S95C. (Fot. Samsung)

Samsung z QD-OLED, Neo QLED i Micro LED

Firma Samsung zaprezentowała telewizory dopasowane do wizji marki „Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich” z udoskonaloną jakością obrazu i dźwięku oraz większym wyborem rozmiarów ekranu. Samsung stale inwestuje w najnowsze technologie wyświetlaczy. Konkurencją dla OLED-ów są telewizory QD-OLED (OLED z kropkami kwantowymi), które po raz pierwszy można było kupić w ubiegłym roku. Inaczej niż w ekranach LG OLED WRGB, Samsung Display zastosował niebieską matrycę OLED jako źródło światła oraz warstwę czerwonych i zielonych kropek kwantowych (matryca RGB). Zmiana ta umożliwiła zwiększenie jasności obrazu i uzyskanie jeszcze lepszej jakości barw niż w zwykłych wyświetlaczach OLED. W tym roku Samsung do oferty dołącza high-endowy 77-calowy ekran QD-OLED Samsung S95C, obok wersji o przekątnej 55 i 65 cali. Jego obraz charakteryzuje się jasnością obrazu 2000 nt i odświeżaniem obrazu 144 Hz oraz systemem dźwięku 4.2.2 o łącznej mocy 70 W. Moduł One Connect z elektroniką łączy się z ekranem za pomocą jednego przewodu.

Samsung na CES 2023 pokazał także monitory dla wymagających graczy z panelem QD-OLED. Najlepszym z nich jest monitor Odyssey OLED G9. Ma przekątną 49 cali, odświeżanie 240 Hz, czas reakcji 0,1 ms i rozdzielczość aż 5120 × 1440 pikseli.. Najnowszy zestaw telewizorów mini-LED Samsung Neo QLED 8K i 4K z zaawansowanym procesorem Neural Quantum z 14-bitowym przetwarzaniem i skalowaniem AI obrazu zapewnia konsumentom opcje premium. Wizytówką możliwości technicznych marki Samsung są też telewizory Micro LED od 50 do 140 cali, w których źródłem obrazu są diody mikro-LED. Przykładowy model 50-calowy składa się z 16 modułów łączonych ze sobą. Dzięki bezramkowej konstrukcji granica między ekranem i rzeczywistością jest jeszcze bardziej płynna.

Najnowsze telewizory i wyświetlacze

Na ekspozycji TCL można było podziwiać telewizor mini-LED do gier z odświeżaniem obrazu 240 Hz. (Fot. TCL)

2023-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket